מגזין מפיק - קרנבל בפורים קרנבל – 6 קונספטים למסיבות פורים

קרנבל בפורים קרנבל – 6 קונספטים למסיבות פורים

מאת: מערכת מפיק ‏ 20/12/17

ארחי הסופגניות באות המסכות, מתכננים מסיבת פורים? ארגנו לכם 6 קרנבלים כ 6 קונספטים למסיבות פורים מטריפות

קרנבל בפורים קרנבל – 6 קונספטים למסיבות פורים

חודש פברואר הינו החודש המסורתי של הקרנבלים הגדולים בעולם, מקרנבל ריו בברזיל, למרדי גרא בניו אורלינס, מקרנבל המסכות בוונציה לקרנבל השטן בבוליביה וקרנבל החורף בקוויבק. מכל רחבי העולם נוהרים תיירים לחוות ולהתנסות בטירוף והקצב והחופש שמציעים הקרנבלים.

אבל לא כולנו יכולים לעלות על מטוס וליהנות ... אז מה ניתן לעשות? סמיכות עונת הקרנבלים לחג פורים מאפשרת לנו להכניס קצת מהטעמים של הקרנבל למסיבת החג שלנו.  מחפשים משהו מיוחד לחגיגת הפורים שלכם? ארגנו עבורכם 6 קרנבלים מרחבי העולם כקונספטים למסיבות פורים.

בוא נעשה לנו חג

אז מה בעצם אתם יודעים על הקרנבלים הגדולים מרחבי העולם, מתי החלו עם המנהג? מה המאפיינים שלהם?

מרדי גרא (יום שלישי השמן) – החג הדתי הנוצרי הנחגג יום לפני תחילת התענית, התנזרות מבשר, 40 יום לפני חג הפסחא, הפך עם השנים לאירוע תרבותי. העיר המזוהה עם הקרנבל היא כמובן, ניו אורלינס בארה"ב, תחילת מנהג התהלוכות בעיר החל בשנת 1857, בתקופת נשפי המסכות של החברה הגבוהה בעיר. אחד ממנהגי הקרנבל הוא להתחפש לדמויות אקטואליות של פוליטיקאים ומפורסמים ולעלות מופעי סאטירה ברחבי העיר. הצבעים המזוהים עם הקרנבל הם: זהב, סגול וירוק. במהלך הקרנבל מוכתר מלך, דמות מפורסמת, שזהותו נחשפת רק סיום החגיגות. הקרנבל תופס חלק חשוב מחיי הווי של תושבי העיר, ההכנות לתחפושות מתחילות שנה לפני מועד החגיגות, בשנת 2006 מס' חודשים לאחר אסון הכבד שהביאה איתה סופת ההוריקן קתרינה, צוינו אירועי המרדי גרא כמיטב המסורת ורבים רואים בקיומם אחד מהגורמים החשובים שהתחילו את שיקומה של העיר.

קרנבל המסכות בוונציה – מסורת הקרנבל נעוצה עוד בימי הביניים, בהם עשירי העיר השתמשו במסכות על מנת להסתיר את זהותם בעודם חוגגים בבתי המרזח השונים בעיר עם פשוטי העם. מהות חגיגות הקרנבל בראשיתו היו לציין את תקופת המעבר מעונת החורף לאביב. המאה ה 18 בוטל מנהג התחפושות ואילו בימי מוסוליני בוטל הקרנבל. בשנת 1980 חזרה המסורת ותיירים רבים מרחבי העולם נוהרים להשתתף בחגיגות.

אז איך תבחרו את המסכה הנכונה? מסכת "באוטה" – תציע לכם כיסוי פנים מלא, היא צבועה בלבן לעיתים בהדגשה בלבן ולה יש לצרף  עם שכמייה אדומה או שחורה בשם "טבארו", מסכה פופולרית נוספת היא ה"קולומבינה" מסכה המכסה רק את עיני, לחיים עליוניות ואפו של  המתחפש, המסכה לעיטים מעוצבת עם  זהב, כסף, גבישים, ונוצות. המתקדמים בינכם יתעניינו גם במסכה של ה"מדליון המדיקו", מסכה שמקורה בימי המגפה השחורה ולבישתה עזרה למנוע את התפשטותה, המסכה מאופיינת במקור ארוך וחלול ולעיטים מופיעה גם בצבע לבן. בנוסף למסכות המסורתיות ישנו שימוש של מסכות מודרניות יותר שהן מסכות "רעיון" שנחשבות כיצירות מקוריות ופיסול חי.

הקרנבל של ברזיל – חגיגה של 4 ימים ברחבי המדינה גם הוא נחגג לפני חג הפסחא, 50 ימים בדיוק ומסתיים ביום שלישי לפני תחילת התענית (יום רביעי של האפר). הקרנבל התפתח במאות ה 19 וה 20 כחגיגה עממית לאומית שמנציחה את התרבות המקומית והפולקלור, לעיטים קרובות בהקשר של הדתות האפרו ברזילאיות. הסגנון המוזיקלי והריקוד, סמבה, התפתח מתוך הקרנבל והיום תופס מקום מרכזי בתהלוכות השונות, כאשר כל בית ספר לסמבה מכין קטע עבור תהלוכת הסמבה המסורתית. במהלך 4 ימי הקרנבל נערכות ברחבי המדינה תהלוכות רחוב בשם בולוקס, בהן משאיות מובילות מוזיקה ורקדנים סובבים סביבן. הקרנבל מאופיין בתלבושות ססגוניות הנתפרות במיוחד לפי קטעי הריקוד של בתי הספר לסמבה השונים.

 

 קרנבל פולחן השטן – קרנבל פולחן השטן או ה Danza de los Diablos (ריקוד השדים) הוא קרנבל הנחגג בעיר אורורו בבוליביה. הקרנבל נחגג בתחילת פברואר ומקורו במפגש בין הספרדים לאינדיאנים בני האינקה במאה ה – 16. הכובשים הספרדים שלחו את בני האינקה לעבוד במכרות, עבודה שעלתה להם בבריאותם ולפעמים גם בחייהם. מתוך הקשיים הללו צמח פולחן "השטן" שנתפס כאדון המכרות והמשעבד הנורא.

עם השנים פולחן השטן התמזג עם הפולחן העתיק של עבודה לאלת האדמה "הפאצ'ה מאמא" ועם מסורת חגיגות הקרנבל ברחובות. במרכז הקרנבל נחגגת תהלוכה על עשרות רקדנים ותזמורות העטויים במסכות של השטן או הכובש הספרדי ע"י הגברים והנשים עוטות מסכה של אשת השטן  צ'ינה סופאי. תחפושות פופולאריות נוספות הן של מוסלמים, אינדיאנים וכורים. בניגוד לקרנבל בברזיל נחגג הקרנבל בבוליה בעת ימי התענית שלפני חג הפסחא ושיאו מגיע לפנות בוקר בתום התהלוכות, כאשר כל להקה לפתח הכנסייה במרום העיר ומקדישה את הריקוד האחרון לבתולה הקדושה. כמיטב מסורת הקרנבל ברחבי העולם גם הקרנבל הזה מאופיין בצבע, אלכוהול, מוזיקה... ורובי ובלוני מים בהם משתמשים צעירי העיר "נגד" התיירים.

הפאסנאכט של באזל ולוצרן -  גם השוויצרים מציינים את תקופת הלנט (התענית) שלפני חג הפסחא. כבר למעלה מ 700 שנה, במהלך חודש פברואר מתקיימים שנים מהפסטיבלים החשובים של אירופה, הפאסנאכט של באזל ולוצרן, מקור השם הוא "ליל הצום" שכן הקרנבל מסתיים לפני תחילתו. לאורך שלושה ימים יוצאים תושבי העיר ופורקים עול במצעדי יום ולילה המאורגנים ע"י ומכספם של התושבים. הקרנבל הוא בעיקר למקומיים המתארגנים מראש לקבוצות המתחפשות על פי נושא משותף. בימי הקרנבל נהנים המשתתפים ממוזיקה, תחפושת, מרק קמח מסורתי בשם "מאאלסופה" ועוגת בצל בשם "זיבלאווי" וכמובן יין ובירה. מקור הפסטיבל הוא ברצון לגרש את החורף על ידי לבישת מסכות מפחידות, לבישת תלבושות ססגוניות וקיום מצעדי רחוב בלוויית כלי נשיפה וכלי הקשה.

קרנבל המסכות במלטה – 5 ימים של שכרון חושים שהחלו עוד בימי המאה ה – 16 עם הגעתם של אבירי מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים או מסדר ההוספיטלרים למלטה. הקרנבל מתקיים כשבוע לפני תחילת צום הלנט וכולל נשפי מסכות, תלבושות ססגוניות ומסכות גרוטסקיות, מסיבות לתוך הלילה ותהלוכה חגיגית עם קרונות מעוצבים ותזמורת מצעדים. הקרנבל היה החגיגה הדתית המרכזית של האי תחת שלטות מסדר אבירי יוחנן הקדוש ובמהלך השנים קיבל מעמד חשוב בלוח אירועי השנה. בין מאפייני הקרנבל. מלבד המסכות והתחפושות, הם המאכלים המיוחדים ביניהם פרליני – שקדים מצופי סוכר והפריניולטה – עוגת ספוג העשויה מביסקוויטים, שקדים, פירות הדר, עם ציפוי של קרם אגוזים וצנוברים.

רוצים להפוך את מסיבת הפורים שלכם לקרנבל עליז וססגוני ?מחפשים תוכן מיוחד או אטרקציה למסיבת הפורים שלכם? כל הספקים מחכים לכם כאן

מבולבלים? מתלבטים? שירות מנהלת האירועים של מפיק, יסייע לכם למצוא את הספק הרלוונטי-  ללא עלות, להשארת פרטים לחצו כאן

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

איך בוחרים קייטרינג חלבי לאירוע? קונפטיטו מסבירים

איך בוחרים קייטרינג חלבי לאירוע? קונפטיטו מסבירים

אירוע מרגש מתקרב ואתם כבר מתחילים לתכנן אותו. מהר מאוד אתם מבינים שחלק בלתי נפרד מהפקת אירוע, גם אם הוא קטן, זה לקחת החלטות

איך לעצב הצעת נישואין בטבע?

איך לעצב הצעת נישואין בטבע?

אין דבר מרגש יותר מהצעת נישואין ולפעמים הצעת נישואין יכולה להרגיש קצת כמו תחרות. המטרה היא לייצר חוויה שונה, מיוחדת ומאופיינת עם ה

הופעות מומלצות בישראל

הופעות מומלצות בישראל

אם גם לכם נמאס לשבת בבית, במיוחד אחרי תקופת הקורונה שבה לא הייתה לנו כל כך ברירה, הגיע הזמן למצוא הופעות מומלצות בישראל.

איך תבחרו את המקום הנכון עבור האירוע שלכם?

איך תבחרו את המקום הנכון עבור האירוע שלכם?

אתם עומדים לפני אירוע משמעותי בחיים שלכם? אתם רוצים שהאירוע יהיה חלומי ויראה בדיוק כמו שדמיינתם? תוכלו לבחור בשתי אפשרויות, או להי

ליווי חינמי לסגירת האירוע שלכם, השאירו פרטים כאן:

שדות חובה *

X

מארגנים אירוע?

תשאירו לנו את כאב הראש! השאירו פרטים
או התקשרו 073-7030100
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום
* השירות ניתן ללא תשלום