עובדים ביחד

מאת: מערכת מפיק ‏ 27/03/17

מתחמי עבודה משותפים: כבר לא טרנד של יזמים טרנדיים, אלא תרבות עבודה חדשה

תל אביב, חיפה, ראשון לציון, הרצליה, ירושלים וערים נוספות מכל רחבי הארץ, נסחפות כולן אחר טרנד מתחמי עבודה משותפים.

אפשר להבין למה, כי בסופו של דבר, ניכר כי מדובר בנוסחה מנצחת עבור פרילנסרים, יזמים וכל מי שמעוניין לוותר על התענוג שבתשלום הארנונה ותחזוקת מכונת הקפה במשרד.

זהו פתרון מצוין עבורכם; ספקים ונותני שירותים בתחומי האירועים וההפקות. בנוסף, רעיון סופר מוצלח למקומות לאירועים שאינם פעילים בבקרים, ויש להם חללים לא מנוצלים שניתן להשכיר לעובדים על בסיס שעתי, יומי או חודשי. 

המודלים השחוקים של השכרת משרדים על בסיס מ"ר לא עושים ליזמים צעירים את החיים קלים. מחד, הם מעוניינים במשרד מפואר במרכז העניינים. מאידך, מחירי השכירות המופקעים אינם מאפשרים לאותם יזמים או פרילנסרים לגעת בתהילה ולשבת במשרד נחשק. לצד אלה, ישנה מגמת ירידה בשיעורי התשואה על נדל"ן מניב. המסים על רכישת דירה שלישית מושכים משקיעים להשקיע בתחום הנדל"ן המסחרי, מה שמסביר את גידול ההשקעות בבנייני משרדים.

הפרת איזון בנדל"ן העסקי

"שוק המשרדים בישראל מצוי במגמת בלימה", כך פתח מבקר הנדל"ן העסקי את דו"ח המחקר של חברת שירותי הנדל"ן העסקי נת"מ לינואר־מרץ 2015, אשר בחן כמה משרדים ברחבי הארץ וטען כי אין איזון בין ההיצע הרב של המשרדים לבין הביקוש. עד שנת 2019 ייבנו כ-11 מגדלים באזור המרכז, בין השאר באזור מגדלי "בסר", תל אביב וגבעתיים. ההערכה היא שיותר מ-520 אלף מ"ר ייבנו לטובת משרדים רק באזורים אלו, וכ-500 אלף מ"ר נוספים ייבנו באזורים שונים ברחבי הארץ. מכאן נובע שייבנו מיליון מ"ר של משרדים ברחבי הארץ וספק אם יהיו להם שוכרים, אם כי בטוח שיהיו קונים.


 

ההשקעה בנדל"ן מסחרי מעניקה תשואה טובה למשקיעים עד 8% ביחס להשקעה על דירות ויש בצדה גם ביטחון – השכירות שמתמקדת במשרדים היא לרוב לטווח ארוך. בעלי חברות אינם מתכוונים לעבור דירה בכל שנה שהרי העתקת המשרד יכולה לפגוע בתדמית החברה. עם זאת, מרבית המשרדים ייוותרו ריקים, טוענים מומחי נדל"ן. הרי כבר היום ממוצע ההשכרה למשרדים באזור המרכז הוא בשיעור של 25%, מה שאומר שכבר עכשיו משרדים רבים הם ריקים לגמרי. מה צפוי בהמשך? נראה כי הרוכשים ייאלצו לספוג את דמי התחזוקה הגבוהים במגדלי הפאר עד שיבואו שוכרים.  

השילוש הקדוש – משרד בלב העניינים, מינגלינג וקפה

לאור כל זאת, בועת הנדל"ן הדינמית מסבירה היטב את תופעת חללי העבודה המשותפים. בזה אחר זה נפתחים מתחמי עבודה המציעים נוחות בלתי מתפשרת במחירים שפויים. לא עוד חישוב קטנוני על מ"ר, אלא חבילות "הכל כלול", בלי הפתעות ובלי התעסקויות שונות מסביב, פשוט לבחור את החבילה המתאימה לכם. לשיטה מנצחת זו הצטרפו בשנתיים האחרונות חברות רבות אשר החליטו לחסוך בעלויות אחזקת המשרד, להיפטר מתשלום הארנונה, מדמי הניהול ומעלות השכירות וליהנות מחלל בעלות חודשית קבועה פר חודש, יום ואפילו על בסיס שעתי.

בתחילה הוקמו חללי עבודה אלו למען יזמים טכנולוגיים אשר חיפשו חממה משלהם ומקום שבו הם יוכלו למצוא בית חם וכלים טכנולוגיים ועסקיים. אולם, מהר מאוד הבינו רבים כי לא רק הם מתעניינים בחלל עבודה, אלא חברות נוספות מסקטורים שונים המעוניינות לחסוך בעלויות, להושיב את עובדיהן בחללי עבודה משותפים ועל הדרך לבצע שיתופי פעולה עם עובדי המתחם. בקיצור, יתרונות לא חסרים כאן. 

חללי עבודה משותפים מתאימים בעיקר לאנשים שאוהבים אווירה של יצירה משותפת, לאלו מכם שזקוקים למסגרת ולהימנעות מגירויים שונים בעת עבודה בבית או בבתי קפה שכונתיים וגם למי שמעוניין ליהנות מחדר ישיבות מפנק ומקום שכיף לערוך בו פגישות עסקיות. את חללי העבודה הללו אפשר למצוא בכל רחבי הארץ, בתצורות שונות, כך שנותר לכם רק לבחור. זה מתאים לכולם, גם תומר מראשון לציון המחזיק עסק לעיצוב גראפי יוכל לבוא למשרד מסודר כדי לעבוד בנוחות, ליהנות מחיי חברה, לדבר עם ספקים ואפילו לפגוש מנטורים עסקיים וליהנות מהרצאות וסדנאות המוצעות לחברים במתחם.

תופעת האופן ספייס, לא רק בחברות הייטק

רוב מתחמי העבודה המשותפים מציעים ורסטיליות בלתי מתפשרת, שבמסגרתה שתי אופציות נהדרות. האופציה הזולה ביותר היא לשבת באופן ספייס, פורמט שזכה להצלחה מסחררת בחברות הייטק, פשוט מרחב גדול שבו יושבים יחד בעלי מקצוע רבים ועובדים. החללים מאפשרים לאותם עובדים חיי חברה תוססים לצד שיתופי פעולה פוריים. מי שלא אוהב את החלל הפתוח, ימצא גם משרדים פרטיים לגמרי בעלות מעט גבוהה יותר, אך נמוכה בכ-40% משכירת משרד באופן פרטי. יש אפילו חדרים אינטימיים שבהם אפשר להושיב 4-3 עובדים ולהרגיש עדיין בלב העניינים.

החללים מעוצבים כמובן בטוב טעם, בדומה למשרדי גוגל המפוארים. הם עושים חשק להגיע אליהם מדי יום ואפילו לגוון מעט ולשקוע לתוך ספה נוחה. ניכר כי מיטב האדריכלים והמעצבים ביקרו במתחמים ואבזרו אותם בהתאם, כיאה לסביבות עבודה מושקעות.

ברים ומועדונים בלילה, חללי עבודה משותפים ביום

טרנד נוסף שניתן למצוא הוא ברים, פאבים, מועדונים – הפועלים בעומס רב בשעות הלילה וסופי השבוע – הופכים עצמם לחללי עבודה משותפים במהלך היום. דה פאב האב, הממוקדם בפריים לוקיישן בשדרות רוטשילד תל-אביב, מציע ליזמים ופרילנסרים, לבוא לשבת לעבוד במתחם מדליק, בין השעות 08.30-17.30, וליהנות ממיקום מושלם ואווירה אחרת. כך גם פולי בר בת"א ופאבים ומועדונים רבים נוספים, אשר פותחים שעריהם בכל שבוע ונכנסים לסצינת חללי העבודה המשותפים.

להשוות ולמצוא את הטוב ביותר

"שיטת העבודה המנצחת של מתחמי עבודה משותפים זכתה להצלחה מסחררת בעולם, והגיעה לפני כשנתיים גם לארצנו הקטנה, ונראה כי התחום עדיין לא אמר את דברו", כך מסביר איתן זינגר אחד ממייסדי אתר SPACING, המציע ריכוז של מתחמי עבודה משותפים ואפשרות להשוואה בין עשרות מתחמי עבודה שיתופיים לפי קריטריונים כמו - מיקום, מחיר, שטח, תקופת התחייבות, שעות עבודה, תחבורה, שירותים כלולים, חדרי ישיבות וכו'. חגי אלבו שותפו של זינגר מוסיף: "העובדה כי כיום עובדים רבים יכולים לנהל את עבודתם מכל מקום, הוסיפה רבות לביקוש הגדול של מתחמי העבודה. אם נוסיף לכך גם את מחירי הנדל"ן הגבוהים, נראה כי סיבה זאת לבדה מסבירה את התפתחות התחום והביקוש הרב למתחמי עבודה". נראה כי קורה כאן משהו שהוא חלק מטרנד גלובאלי הקשור לאלמנטים חברתיים של כלכלה שיתופית, ואולי אלה לא רק מחירי הנדל״ן הגבוהים בארץ.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

האטרקציות החדשות באילת

האטרקציות החדשות באילת

לאחר שהעיר אילת התחדשה בשדה תעופה בינלאומי "רמון", החלה עיריית אילת לעבוד באופן רשמי על פרויקט פינוי נמל התעופה, במטרה להפ

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב, עם שולי רנד, נתן גושן, שי צברי ואברהם פריד, האנגר 11 נמל ת"א, 17-18 במרץ‬

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום