פינת הבטיחות - שמים את הבטיחות על הבמה

מאת: גילי יעקב ‏ 15/06/16

הבמה היא המרכיב החשוב ביותר בכל אירוע. היא החלק המרכזי, בו מתבצע המופע. כמעט בכל אירוע יש במה, גדולה או קטנה. אולם, נושא הבמות הינו רגיש מבחינת הבטיחות. כיצד שומרים על בטיחות בבניית במות באירועים?

הבמה היא המרכיב החשוב ביותר בכל אירוע. זה החלק המרכזי, בו מתבצע המופע. כמעט בכל אירוע יש במה, גדולה או קטנה. אולם, נושא הבמות הינו רגיש מבחינת הבטיחות. מדובר בקונסטרוקציה מורכבת, אשר צריכה לעמוד איתן מס' שעות. למעשה, במה נחשבת למבנה זמני (ארעי), שלא כמו מבנה קבע. אבל אל לנו לטעות, זה שבעוד כמה שעות יפרקו את הבמה עד היסוד, לא אומר שאין אנו צריכים לשים דגש על הבטיחות, ההפך, כל תאונה אפילו קטנה עלולה להיגמר באסון, ולנו החובה להתקין את הבמה בצורה האיכותית ביותר והבטוחה ביותר.

איך יודעים שהבמה יציבה וניתן להעמיד עליה אנשים?
עפ"י תקן אירועים המוניים, כל במה מעל גובה 40 ס"מ נדרשת באישור מהנדס קונסטרוקציה. זאת כיוון שבבמה מעל גובה  
בתקן האירועים המוניים ניתנו מספר יוצאים מן הכלל, והמתקנים הבאים אינם נדרשים בודק קונסטרוקציה:

  • במה לרקדנית במידות של 1.2X1.2מ' ובגובה 1.0 מ' או פחות.
  • גזיבו במידות של X22מ'.
  • שמשיות באירוע. (ישנן הנחיות בנוגע לשמשיות, שעליהן מנהל האירוע אמור לדאוג, אך לא צריך מהנדס לשם כך).

מאיזה גובה צריך מעקה לבמה?

במת הושבה:

לצערי, בסוגיה זו אין תשובה חד משמעית. חוק תכנון ובניה אינו חל על אירועים המוניים. ולכן, בנושא מעקות אנו פונים לתקן מעקות (ת"י 1142), אולם להפתעתנו הרבה אנו מוצאים כי התקן לא חל על המעקים ועל המסעדים במבנים ארעיים כמו מתקני במה. אולם, אירוע המוני מוגדר כאתר בניה, בגלל  הארעיות שבו. ולכן, במקרה זה, בהעדר תקן, אנחנו פועלים על פי תקן מעקות כאילו מדובר במבנה המוקם באתר בניה ונותנים עליו את כל ההגבלים לפי פקודת הבטיחות בעבודה והנחיות לבניית פיגומים.

במקומות אלו מוגדר כי יש להתקין מאחז יד עליון בגובה העולה על 105 ס"מ. על פי רוב,  באירועים אנו מתקינים את המעקות לכל במה מעל גובה של 30-40 ס"מ, כאשר מדובר בבמות ישיבה. למרות שתקן מעקות מדבר על התקנת מעקה מגובה של 60 ס"מ בלבד, אני מוצא כי קיימת חובה באירועים המוניים להתקין מעקות גם בגובה של 30 ס"מ. זאת כיוון שישנם אנשים מבוגרים באירועים, אנשים צורכים לעיתים אלכהול, התאורה עמומה ומתחלפת כל זה ועוד יכולים להיות סיבה מספיק טובה לאנשים למעוד, ואיננו רוצים שכך יהיה. וכן בצורה כזו אנו מונעים נפילת ילדים מרום הבמה.

על פי רוב, המעקות מצופים בבד בכדי להסתיר את לוחות העץ המרכיבים את המעקות. כך שויזואלית המעקות אסתטיים.

במידה ויש לנו הפרשי גבהים הנמוכים מ-60 ס"מ אני מחייב להתקין מעקות. אולם גובה המעקה לא חייב להיות תיקני, כלומר, במקומות בהם הפרשי הגובה עולה על 60 ס"מ, קיימת חובה על התקנת מעקה בגובה מעל 105 ס"מ, במקומות בהם הפרשי הגבהים קטנים מ-60 ס"מ ניתן להתקין מעקה בגובה של 70-80 ס"מ בלבד, גובה מעקה זה מונע נפילה של אנשים ומבצע את העבודה בצורה נפלאה ומאידך אינו מסתיר את התרחשות האירוע. גובה שולחן ממוצע הינו 70-75 ס"מ, מעקה בגובה זה אינו מסתיר את הנוף ומאידך מונע נפילה.

חשוב לא להתקין מעקה בגובה נמוך מזה שכן אם המעקה נמוך מדי הוא בעצמו מהווה מכשול.

במת מופע:

יש להתקין מעקות בבמות מופעים החל מגובה 60 ס"מ, כמובן שבקדמת במה אין צורך להתקין בכדי לא להסתיר את האומן, אך מהצדדים ומאחור יש צורך במעקות.

בבמות המשמשות לחופות או המכילות קהל על הבמה יש להתייחס אליהם כמו במות הושבה ולהתקין מעקות כבר מגובה של 30-40 ס"מ.

אילו משקלים מותרים על במה או גשר תאורה?

תקן עומסים אופייניים שימושיים (ת"י 412) מגדיר בצורה מפורטת מהם המשקלים שיש להתחשב בהם בתכנון של מבנים בנוסף על משקלם העצמי, למשל: בית מגורים צריך לעמוד בעומס של 150 ק"ג לכל מ"ר, בתי מלון – 200 ק"ג למ"ר, אולמות קולנוע ותיאטרון בעלי מושבים קבועים – 400 ק"ג למ"ר, אולמות שמחה וריקודים – 500 ק"ג למ"ר עבור במות לאירועים נדרש שיעמדו בעומס של 750 ק"ג למ"ר.

תקן ישראל אינו מבדיל בין במות לאופרה או תיאטרון בהיכל התרבות, או במת תקליטן שמתקיים באיזה מטע אבוקדו בשטח, הדרישה לעמידה בעומס הינה כללית ויש לעמוד בה.
לגבי גשרי תאורה המצב שונה קצת, היות והפרמטרים שלנו משתנים לפי סוג וחתך הטראס, אורך הטראס וכמובן המשקל המותר לנשיאה משתנה כתלות במפתח.

כל יצרן של טראסים מפרסם טבלה עבור הטראסים שלו, הטבלה מבטאת סוגים שונים של מצבי העמסה על הטראס למשל עומס נקודתי או צמד כוחות הפועלים על הטראס, שלוש כוחות הפועלים על הטראס במרחקים שווים או עומס מחולק שווה של פנסים לאורך כל הטראס. בכל אחד ממצבי העמסה השונים הללו ישנו עומס מותר ע"י היצרן.

אילו סוגים עיקריים יש לבמות ומה ההבדל בינהן

יש שני סוגים עיקריים של במות, במת פודיום ובמת לייהר.

במת פודיום:

במות אלו בנויות מיחידות בסיסיות של 122244Xס"מ. אלמנטים אלו עברו שדרוג בשנים האחרונות והחברות שבונות במות עברו לפודיומים מפרופילים של 2550Xמ"מ המסוגלים לקבל עומסים של 750 ק"ג לכל מ"ר כפי שדורש תקן עומסים בישראל (ת"י 412). הפרופילים הישנים שהשתמשו בהם בעבר נבנו מפרופילים קטנים יותר 2040Xמ"מ המסוגלים לקבל עומסים של 200-250 ק"ג בלבד לכל מ"ר, וכיום הם משמשים לריצוף שטחים בעלי גובה נמוך (0-20 ס"מ ולא כבמות למופעים(.

במת לייהר:

במות אלו הינן חדשות יחסית בארץ ומהוות שדרוג משמעותי לבמות הפודיומים הקיימים כיום. במות אלו בנויות מצינורות מתכת המתחברות יחדיו בנקודות צומת ייעודיות וכך ניתן להרכיב במה כמעט בכל גובה וגודל. במות אלו מצוידות בפטנט מיוחד של רגל טלסקופית אשר מאפשרת לגשר על כל תנאי השטח והופכת את הבמה לפלטפורמה יציבה במיוחד.

הכותב הוא רמי שמש, בעלי חברת רשגד, מהנדס אזרחי, בוגר הטכניון, ויועץ בטיחות למעלה מ-15 שנה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לראש השנה + מקומות וספקים להרמת כוסית לראש השנה

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לראש השנה + מקומות וספקים להרמת כוסית לראש השנה

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום