פינת הבטיחות - הנחיות בטיחות לגשרי תאורה

מאת: רמי שמש, חברת רשגד ‏ 15/05/16

כמעט בכל אירוע המוני מקימים גשר תאורה המכונה גם טראס. גשר התאורה מאפשר לנו לתלות פנסים, וציוד הגברה מעל הבמה, ובשנים האחרונות גשר התאורה עצמו הפך להיות פריט עיצובי באירוע. כיצד בודקים גשר תאורה שמונף לגובה של כמה מטרים? אילו אישורים ובדיקות הגשר מצריך?

 כמעט בכל אירוע המוני מקימים גשר תאורה המכונה גם טראס. גשר התאורה מאפשר לנו לתלות פנסים, וציוד הגברה מעל הבמה, ובשנים האחרונות גשר התאורה עצמו הפך להיות פריט עיצובי באירוע. הוא משמש כתפאורה מרהיבה, ומוסיף גוון ואופי לאירוע.

ראינו את גשר התאורה העגול והמרהיב ביופיו בטקס המשואות 2016 שהתקיים בהר הרצל, ונראה שכל שנה מפיקי האירוע משקיעים עוד ועוד בעיצובו  במטרה להרשים את הקהל והיושבים בבית באירוע חשוב זה. גשר זה הצטרף לעוד מאות גשרים שהוקמו ביום העצמאות האחרון, ובימים אלו עומלים רבות על תכניות, הזמנות ועיצובים של גשרים נוספים שיתנוססו ברחבי המדינה בקיץ הקרוב: באירועים מחו"ל, אירועי פסטיבלים שונים, אירועי חוצות והופעות שונות.

כידוע, קיימת החובה להרכיב גשרים אלו בצורה הבטוחה ביותר. החל מתהליך הרכבת הגשר – הרמתו מעלה, וכלה בהעמדתו באופן יציב וסטטי, ועד לפירוקו. סוגית גשרי התאורה (טראסים) הינה סוגייה מורכבת ורגישה. המורכבות של הגשר היא רבה, והגשר משתנה מאירוע לאירוע, במשקלים שתולים עליו בגודל שלו, ובעיצוב שלו.

כיצד בודקים גשר תאורה שמונף לגובה של כמה מטרים? אילו אישורים ובדיקות הגשר מצריך? על שאלות אלו אנסה לענות במאמר זה, ואנסה לשפוך קצת אור על נושא חשוב זה.

שלב ראשון - תכנון הגשר

לפעמים נדמה כי גשר המורכב בכמה שעות, אינו מצריך התייחסות כ"כ רצינית והשקעה כ"כ רבה. ובכן, זו טעות. דווקא גשר כזה שמורכב לרוב בחוץ, עלול להיות מושפע מרוחות וכבלי מזג האוויר. חובה להתייעץ עם מהנדס אזרחי/ בניין/ קונסטרוקטור עוד בהתחלה, בשלבי התכנון.

התהליך מתחיל בתכנון הגשר. כמו כל גשר קבוע שאתם מכירים.  מהנדס אזרחי (בניין), בעל הכשרה בקונסטרוקציה, מקבל אליו את התוכניות של הגשר ועורך חישובים סטטיים. חישובים אלו מאפשרים לדעת באילו משקולות יש לחזק את הגשר. אילו משקלים ניתן לתלות עליו, תוך כדי התחשבות בעומסי רוח האופייניים למדינה ישראל עפ"י ת"י 414, והמשקלים המותרים ע"י היצרן. בצורה כזו ניתן מראש להזמין מחברת הבמה את כל הציוד הנלווה לגשר מבעוד מועד, ולתכנן את הרכבת הגשר מראש.  

בדיקות מקדימות

בשלב השני, על מהנדס הקונסטרוקציה להגיע לבדיקות מקדימות. הבדיקה מתקיימת כשהגשר נמצא בגובה עבודה על הרצפה, ובתהליך הבדיקה בודקים פנס פנס, רמקולים ושאר ציוד התלוי על הגשר. בודקים את אופן החיבור והימצאות של קבלי אבטחה (קבל סייפטי) של כל פנס ואביזר. כמו כן, בודקים את הגשר על כל מרכיביו, תוך שימת לב מיוחדת על אזור הפינות (קורנרים), לבדיקת המצאות כשלים ואלמנטים חסרים במבנה הטראס. היות והטראס בנוי על פי רוב מאלומיניום (אך יש גם מפלדה), אלומיניום הינה מתכת פריכה, וכדוגמת זכוכית הינה חומר חזק מאוד, אך נשבר בפתאומיות. דבר זה מאפשר לנו לבדוק המצאות של סדקים המעידים על כשל מתקרב.

לאחר בדיקת הגשר ניתן האישור להרמת גשר התאורה למצבו הסופי (העליון). חשוב לציין כי גשר תאורה זה הינו מתקן הרמה לכל דבר. בשלב ההרמה אין מהנדס הקונסטרוקציה יכול לחתום על הגשר, אלא רק לאחר הרמתו למצב סופי, קיבוע פינות הגשר ע"י ריתמות וניתוק המנועים מחשמל. במצב סטטי זה מהנדס הקונסטרוקציה יכול לחתום על הגשר, שכן הינו מתקן סטטי, ומפסיק להכנות מתקן הרמה.  

מי יכול לבדוק את הגשר ולתת אישור על תקינותו?

 

 על מתקני קונסטרוקציה ובכלל זה גשרי תאורה, יכולים לחתום:

הנדסי בניין.

מהנדס אזרחי הרשום במדור מבנים בפנקס המהנדסים.

בעל התעודה הבכירה ביותר – דהיינו מהנדס אזרחי רשוי הרשום במדור מבנים בפנקס המהנדסים.

(כל מהנדס אזרחי שמסיים את לימודיו ובעל ותק של מעל 3 שנים, ועונה על הדרישות של רשם המהנדסים ועובר מבחן מיוחד של רשם מהנדסים – מקבל תעודה של מהנדס רשוי. כמו כן הנדסאי בניין אינו יכול להיות לעולם מהנדס רשוי, אלא אם יוציא תעודת מהנדס אזרחי).

 על גשרי תאורה ברוחב של עד 12 מ' ובגובה של עד 5 מ', רשאי לחתום רק מהנדס אזרחי רשוי.  סעיף מס' 3.

 

 

אירוע הדלקת המשואות בהר הרצל יום העצמאות 2016

 באירוע האחרון בהר הרצל ראינו גשר תאורה מיוחד ומרהיב ביופיו. קוטרו 24 מ', והוא הורם ע"י מנוף לגובה של כ – 16 מ'. הגשר נקשר ע"י 6 כבלי פלדה, ומשקל הגשר היה כ – 6 טון. נערכו חישובים סטטים מבעוד מועד, ובמשך יותר משבועיים נעשו מספר בדיקות לגשר לכלל האירוע, כדי שהכל יתקתק מבחינת הבטיחות.

הגשר נבנה ע"י חברת הבמות "גדר וגן", ותוכנן ע"י המעצב ניצן רפאלי. האירוע הופק ע"י בנדה הפקות, שאול גור, ואילן לינבנד מפיקים בפועל, מתאמת הפקה נטע שלזינגר, ובשיתוף משרד ההסברה. חברת שחר טל, בראשות יעקב הכהן, היו ממוני הבטיחות בזמן ההקמות.

תכניות בטיחות - רשגד חברה להנדסה ובטיחות, ואנוכי ביצעתי את בדיקות הקונסטרוקציה והרישוי הסופי.

מקווה לעוד אירועים יפים וססגוניים כאלה,

בברכת קיץ נפלא ובטוח, רמי שמש.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

האטרקציות החדשות באילת

האטרקציות החדשות באילת

לאחר שהעיר אילת התחדשה בשדה תעופה בינלאומי "רמון", החלה עיריית אילת לעבוד באופן רשמי על פרויקט פינוי נמל התעופה, במטרה להפ

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב, עם שולי רנד, נתן גושן, שי צברי ואברהם פריד, האנגר 11 נמל ת"א, 17-18 במרץ‬

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום