פינת הבטיחות - שומרים על בטיחות בכל תנאי מזג אוויר!

מאת: רמי שמש, חברת רשגד ‏ 05/05/16

לקראת יום העצמאות 2016, ובעיצומה של עונת מעבר וחילופי עונות, אנו שמים את הזרקור לרגע אחד על נושא הבטיחות בכל מזג אוויר. מה עושים במידה ויש גשם או רוחות באירוע? כיצד נערכים מבחינה בטיחותית? זאת ועוד, בפינת הבטיחות השבועית.

התקופה הקרובה היא תקופת מעבר מבחינת מזג האוויר. מתי שביום מסוים יכול להיות יום סוער, יומיים אחריו יכול להגיע שרב. דווקא בימים אלו שהאביב הגיע רשמית, יתכנו ימים גשומים אשר מגיחים מדי פעם, ללא הכנה מוקדמת.

כל אדם המתכנן אירוע המוני, בין אם זה חתונה, אירוע חברה, כנס או פסטיבל, מתפלל כי מזג האוויר יהיה נאה. לא גשום, ללא רוחות וגם לא שרבי. גשמים ורוחות גורמים לנו להיעזר באוהלים כמסתור מפני הגשם. רוחות חזקות עלולות להעיף חפצים, מתקנים, אוהלים ואפילו במות, ואילו ציוד שנרטב יכול חלילה לגרום למצב של התחשמלות. לעומת זה, חום עז גם כן גורם לנו להיעזר באוהלים ורשתות צל.

אז נכון, לא ניתן לתכנן את מזג האוויר מבעוד מועד, אבל ניתן לדעת מס' ימים לפני האירוע, על מצבים שונים במזג האוויר, ולתכנן את בטיחות האירוע בהתאם למצב.

גם באירועי יום העצמאות קיים חשש, בכל שנה, ממזג אויר הפכפך. אירועים המוניים ואירועי חוצות במסגרת חגיגות יום העצמאות מחיבים הקפדה יתרה על בטיחות – הן בהקמת הבמה, המחסומים, עיגון המסכים נגד רוחות וחיפוי מקצועי ותקני. במידה ומקימים אוהל, למשל, חובה להקפיד על הקמה בטיחותית ונאותה שלו.


 

אוהלים

אוהל לאירועים הוא פתרון טוב למסתור מפני שמש קופחת וגם מפני גשם או הקור, במיוחד במזג אוויר סוער. אולם, בתנאי מזג אוויר מסוימים יתכנו רוחות. רוחות עלולות לגרום לאוהל לעוף ולגרום לנזק רב לציוד ולמשתתפי האירוע. רוחות כאלה אופייניות גם במזג אוויר חם ושרבי.

יש להודיע למהנדס קונסטרוקציה על כל אוהל שאתם מקימים. ועליו להגיע ולבדוק אותו ולתת אישור. לא פעם קרה שלא תוכנן אוהל באירוע, אבל בגלל תנאי מזג אוויר מסוימים, הוא הוכנס לאירוע ברגע האחרון ולפעמים גם לאחר שהמהנדס כבר נתן אישור לאירוע. המפיקים אכן קראו לי להגיע ולבדוק גם אותו, ובכך מנעו כשל בטיחותי.

 

תאורה באוהלים וסכנות התלקחות

כשאנחנו מקימים אוהל, אנחנו תולים בתוכו מנורות. האוהל עשוי מבד או מניילון. תארו לכם מצב שבו הניילון (או הבד) מתחמם מהמנורה וכתוצאה מכך, הניילון נמס או נדלק.

מכון התקנים בודק חומרים בסיווג לשריפה לפי שלושה פרמטרים של הדלקות חומרים:

דלקות – ניילון שמתחמם ופשוט נדלק. נוצרת שריפה כתוצאה מכך. מצב זה חמור ביותר.

טפטוף – הניילון מתחמם מהמנורה ונמס וכתוצאה מכך, הניילון מטפטף על ראשיהם של האנשים – גם לא נעים.

עשן – כתוצאה מחמום הניילון נוצר עשן, המקום סגור והעשן פולט פחמן דו חמצני, וגזים רעילים שונים היכולים לגרום לקשיי נשימה למשתתפים באירוע.

בכדי שלא יקרו אף לא אחד מהמקרים הללו, חובה להשתמש בניילון כבה מאליו וחסין אש ובבד חסין אש בלבד.

פינת הבטיחות - המדריך לשמירה על בטיחות באירועים בקניונים ומרכזי חוצות

  

חימום באוהלים

עם הגשם בא גם הקור. וכדי שלאורחים באירוע לא יהיה קר, נהוג לחמם את האוהל. השיטה הכי נפוצה היא לחמם ע"י פטריות גז. אולם על פי הנחיות כיבוי אש, אסור להכניס גז למקום סגור. הגז לוקח את החמצן מהחלל, ופולט פחמן דו חמצני, ובכך מסכן את הנוכחים באירוע. בנוסף, בפטריות העצמאיות יש בלון גז הממוקם בתוך המתקן עצמו בחלקו התחתון. עפ"י תקן גז (ת"י 158), אין אפשרות בשום צורה להציב בלון של גז בתוך חלל סגור. ולפיכך אינו מאושר לשימוש בתוך אוהלים. המקרה היחיד שבו ניתן להשתמש בו, הוא כאשר דופן שלם של האוהל פתוח לאוויר.

 

 

ברקים

בסערה חורפית יתכנו ברקים וקיימת סכנה במקרה שכזה.

הקונסטרוקציה של הטראסים עשויה מפלדה או מאלומיניום, וקיימת נטייה לברק להמשך אליו, כיוון שבמתכות ישנם אלקטרונים חופשיים הנמשכים לברקים.

כיצד אנו מונעים זאת? כל ציוד התאורה מחובר לגנרטור. הגנרטור  מאורק אל הקרקע, ובכך מהווה את הארקה של הטראס כולו. חשוב ש"ארקת השיטה" שבה מחברים אלקטרודה לקרקע תבוצע בצורה הטובה ביותר. אין לסמוך על כך שבמקרה של פגיעת ברק החשמל יעבור לקרקע, שכן על פי רוב מתחת לרגלי הטראס מניחים פלטות של עץ גדולות לצורך חלוקת העומס. פלטות אלו, בגלל שעשויות מחומר מבודד מונעות כל מגע בין הטראס לבין הקרקע. על פי רוב באירועים גדולים קיימים מספר גנרטורים. באזור במה ישנם מינימום שני גנרטורים, האחד לאספקת חשמל למערכת הגברה, והאחר לאספקת מתח למערכת התאורה. בדרך כלל, קיים גם גנרטור שלישי לצורך גיבוי למקרה ואחד מהגנראטורים הראשיים נופל. גנרטורים אלו בעת פגיעת ברק, הופכים להיות המערכת שקולטת את המתח הגבוה הפוגע בטראס, ומעבירה אותו דרך האלקטרודה אל הקרקע. ובכך מונעת פגיעה ונזק לטראס ולציוד, ואולי אף התלקחות משמעותית של הציוד ופגיעה באנשים המבלים באירוע.

מתקנים מתנפחים

בתנאי מזג אוויר של גשם ו/או רוח, לא ניתן להפעיל מתקנים מתנפחים תחת כיפת השמיים או במקום פתוח!

שמשיות, הצללות ורשתות צל

גם מזג אוויר חם במיוחד יכול להרוס אירוע. ובכדי להתגבר על הבעיה משתמשים בשמשיות, רשתות צל או הצללות למיניהן. כל אמצעי קרוי כזה חייב לעמוד בתקן 5093 שמקביל ל NFPA102  האמריקאי, שדן בנושא של אוהלים וממברנות (קירוי אשר לא נחשב אוהל או רשת צל), בין אם הם עשויים מבד, או כל חומר אחר כגון רשתות צל למיניהן, וכן בדי מתיחה.   
                                                                                                                                                                    

מניעת החלקות  

כאשר יורד גשם, והאורחים נכנסים לאירוע עם מטריות ומעילים מטפטפים, טפטוף המים על המשטחים יוצר משטחים מחליקים. יש להשתמש במשטחים המונעים החלקה. משטחים שהם לא חלקים במיוחד, ולהשתדל לנגב את המשטחים למניעת החלקה.

לסיכום, שינוי מזג אוויר של הרגע האחרון יכול להשפיע על האירוע. רבים מוסיפים אוהלים או הצללות בכדי להתגבר על מכשול מזג האוויר המפתיע. אולם התוספת הזו יכולה לגרום למכשול חדש. ועל כן חובה להתעדכן במזג האוויר כמה ימים לפני האירוע ולעדכן את המהנדס בכל דבר חריג שקורה. כמו כן, למהנדס החשמל ישנה חשיבות מרובה במקרה של מזג אוויר סוער והופעת ברקים. ובכלל בכל נושא תקינות הציוד.

שיהיה לכם אירוע יבש נעים ובטוח.

הכותב הוא רמי שמש, בעלי חברת רשגד, מהנדס אזרחי, בוגר הטכניון, ויועץ בטיחות למעלה מ-15 שנה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

האטרקציות החדשות באילת

האטרקציות החדשות באילת

לאחר שהעיר אילת התחדשה בשדה תעופה בינלאומי "רמון", החלה עיריית אילת לעבוד באופן רשמי על פרויקט פינוי נמל התעופה, במטרה להפ

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב, עם שולי רנד, נתן גושן, שי צברי ואברהם פריד, האנגר 11 נמל ת"א, 17-18 במרץ‬

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום