אירועי זיכרון בסלון - הנצחת השואה בסלון הפרטי

מאת: גילי יעקב ‏ 04/05/16

בשנים האחרונות ניתן להבחין בשינוי משמעותי באירועים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, הנובעים מחיפש דרך אלטרנטיבית להנצחת זכרון השואה.פרויקט זיכרון בסלון הוא אחד מהפרויקטים הגדולים והבולטים בהנצחת השואה בשנים האחרונות >>

בשנים האחרונות ניתן להבחין בשינוי גדול ומשמעותי באירועים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. את מקומם של הטקסים הגדולים והבומבסטיים תופסים לאט לאט אירועים קטנים, אינטימיים, אשר מבקשים להנציח את זיכרון השואה  ואת סיפורי הניצולים בדרך קצת אחרת.

פרויקט זיכרון בסלון הוא אחד מהפרויקטים הגדולים והבולטים בהנצחת השואה בשנים האחרונות. הפרויקט, אשר החל בשנת 2010, צמח מתוך מפגש של כמה חברים, אשר נפגשו בבית של אחד מהנוכחים לצורך ציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.  מתוך ההבנה שלהם כי זיכרון השואה יכול להיות גם אחרת, ולא רק דרך טקסים המוניים, קבועים ולא אישיים, צמח הפרויקט.

ערב זיכרון בסלון מתקיים בסלון של בית מארח, כאשר בכל מפגש משתתפים בדרך כלל בין 15 ל40 אורחים. האחריות על בניית הערב היא על הבית המארח, כאשר צוות זיכרון בסלון מעודד שיתופיות וקבלת עזרה מהאורחים.

הערב מורכב משלושה חלקים:

1.    עדות: החלק הראשון של הערב מורכב מעדות. השאיפה היא להביא איש עדות, ניצול שאה, לכל אחד מהמפגשים. יחד עם זאת, וכחלק מהמציאות העצובה בה ניצולי שואה רבים הולכים לעולמם, מציע צוות זיכרון בסלון הן עדויות מוקלטות והן עדויות רשומות. כמו כן, בסלונים רבים מתארחים אנשי עדות דור שני לניצולי שואה, המספרים את סיפור ההישרדות של בני משפחותיהם שכבר לא בחיים.

 

2.    חלק אומנותי – שיתופי: החלק השני של הערב משמש למעשה נתינת במה למשתתפים אשר רוצים לבטא את עצמם בצורה אומנותית. התחושות אשר עולות וצפות בערב זה מקבלות ביטוי באמצעות שירה, הקראה, נגינה, משחק או כל דרך אחרת. צוות זיכרון בסלון העלה לאתר הפרויקט קטעי נגינה, סרטים, טקסטים ורעיונות לפעילויות שונות.

 

3.    דיון פתוח: בחלק השלישי מתקיים בין הנוכחים דיון פתוח, שיחה המאפשרת לכל אחד מהנוכחים לשמוע ולהשמיע. הדיון יכול להיות סביב נושאים פתוחים וכלליים, כאשר מרבית הדיונים נובעים מתוך החיבור הרגשי לנושאים. צוות זיכרון בסלון הכין במהלך השנים מספר מערכי דיון לשימוש המארחים, בנושאים שונים כגון: זיכרון השואה – אז היום ובעתיד, זכויות וחובות, אסור להשוות, שואה מעצבת, המסעות לפולין ועוד.

 

אחד מהמארחים של ערב זיכרון בסלון הוא ניצן גלוסמן ממושב יסוד המעלה. זו השנה הראשונה בה הוא ובת זוגתו מארחים את הערב, וצפויים להתארח אצלם בסלון היום בערב כ-20 אורחים – חברים, משפחה ותושבי יסוד המעלה.

במסגרת הערב יתארח איש עדות דור שני לניצולי שואה, מוליק המר ביסוד המעלה. מוליק יספר את סיפור שני הוריו, ובעיקר את הסיפור של אביו שנפטר לפני שנה. אביו, ניצול שואה מהונגריה, שרד את השואה לצד שלושה חברים אשר ברחו מבתיהם בהונגריה למשך תשעה חודשים, ולאחר שחזרו לעיר הולדתם גילו כי הם לבד בעולם. התגלגלות סיפור חייהם מהונגריה ועד ליסוד המעלה רצופה בתלאות, מדינות שונות, קשיים ואתגרים אדירים.

שאלנו את ניצן כיצד לדעתו הפך פרויקט זיכרון בסלון להיות אחד המאפיינים המרכזיים של זיכרון השואה בארץ. לדבריו, הפרויקט החל לפני שש שנים כמשהו מאוד "תל אביבי", אך מהר מאוד ובעזרת הדור הצעיר הוא יצא החוצה והתפשט בכל רחבי הארץ. הדור הצעיר, בני ה20-30, הסטודנטים, מחפשים דרך אלטרנטיבית לציין את יום השואה, דרך שונה מההליכה לטקסי יום השואה הממלכתיים או הצפייה בטקס יום השואה בטלוויזיה. החשש שהיום הזה, לאט לאט, יהפוך להיות איזה אירוע זיכרון מרוחק ומנוכר בסגנון תשעה באב, שלח דור שלם לחפש פתרונות אחרים של הנצחה, וחיזק את אירועי זיכרון בסלון.

 לחיפוש סלונים בארץ ובעולם – כנסו לאתר זיכרון בסלון.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

האטרקציות החדשות באילת

האטרקציות החדשות באילת

לאחר שהעיר אילת התחדשה בשדה תעופה בינלאומי "רמון", החלה עיריית אילת לעבוד באופן רשמי על פרויקט פינוי נמל התעופה, במטרה להפ

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב, עם שולי רנד, נתן גושן, שי צברי ואברהם פריד, האנגר 11 נמל ת"א, 17-18 במרץ‬

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום