פינת הבטיחות - המדריך לשמירה על בטיחות באירועי פסח בקניון

מאת: רמי שמש ‏ 20/04/16

לקראת חג הפסח, מנהלי קניונים ומתחמי ענק רבים מתכננים לערוך אירועים רבי משתתפים. כיצד לשמור על בטיחות באירועי פסח בקניון? מדריך מאת רמי שמש, מהנדס אזרחי ויועץ בטיחות.

לקראת חג הפסח, מנהלי קניונים ומתחמי ענק רבים מתכננים לערוך אירועים רבי משתתפים. קניונים מהווים מקום בילוי מועדף על כולנו. במיוחד עכשיו כשאנחנו מתקרבים לתקופות החגים. אולם, בשנים האחרונות אנשים מגיעים לקניון לא רק כדי לערוך קניות, אלא גם כדי לבלות. מנהלי תפעול רבים מבינים את הפוטנציאל שיש לקניון כמרכז בילוי, ולא אחת מקיימים בו פסטיבלים, בזארים וירידים שונים, לילדים, מבוגרים או לכל המשפחה - מפסטיבלי אוכל, עד לשוק מותגים, פסטיבלי שוקולד, ירידי ספרים וחזרה ללימודים. ההזדמנות שיש לקהל המבלים בחג הפסח לנצל את ימי החופשה לטובת בילויים מנוצלת עד תום, ומרכזי הקניות בארץ מציעים מגוון רחב של פעילויות מסוגים שונים.

אולם, כאשר אנו מארגנים אירועים מסוג כזה, בחג פסח או במהלך כל השנה, חשוב לקחת בחשבון את נושא הבטיחות. לא אחת קרה כי בהעדר סידורי בטיחות נאותים, נתקלו מפעילי האירוע בקניון בריכוז גדול מדי של אנשים אשר יצר צפיפות בלתי אפשרית ומוגזמת שפגעה בהנאת האירוע, וסיכנה את המשתתפים בו. הדגש על נושא הבטיחות עולה כאשר האירועים מכילים אוכלוסייה גדולה של ילדים, כאשר בחג הפסח אירועים רבים מיועדים לילדים סקרנים ופעלתנים אשר מצריכים דגש בטיחותי מיוחד.


כיצד לשמור על סידורי הבטיחות בקניון בזמן אירועי פסטיבל וירידים שונים?

ראשית, יש לנתח את כל מרכיבי האירוע ולדעת לזהות את הנקודות בהן יש סיכון בטיחותי. מומלץ להתחיל כל תכנון אירוע בעזרתו של יועץ בטיחות מוסמך. במקרים של הוספת במות, דוכנים, שלטים, מסכים או כל אלמנט אחר, חשוב להיעזר במהנדס קונסטרוקציה. לעיתים מהנדס הקונסטרוקציה משמש כיועץ הבטיחות וזה המצב האידיאלי. כאשר מוסיפים אלמנטים של חשמל המצריכים כבלים נוספים בקניון, יש צורך בבדיקה של מהנדס חשמל. לעיתים אירוע מצריך בנית במה, תלית טראס תאורה, פנסים תלית מסכי לדים או רשת וכו'... לצורך כך חובה להיעזר בבדיקת מהנדס קונסטרוקציה שיסביר לכם כיצד תולים את המתקנים ויבצע את בדיקת היציבות הסופית של המתקנים. אלמנט נוסף שניתן לראות באירועי קניון רבים, במיוחד במהלך חג הפסח, הוא מתקנים מתנפחים. כל מתקן מתנפח מצריך בדיקה של מהנדס קונסטרוקציה.

אירוע המוני ללא פיקוח וביקורת של יועץ בטיחות או יועץ קונסטרוקציה הוא אירוע ברמת סיכון גבוהה!

 

יריד מזון כדוגמא לאירוע המוני בקניון

אחד הירידים השכיחים ביותר בקניונים הוא יריד המזון. בדרך כלל הדוכנים הם שולחנות פשוטים שעליהם נמצאים מגשי האוכל.  כאשר בונים מעל השולחנות שילוט, גשרי תאורה או כל סוג של תליה, חייבים להזמין מהנדס קונסטרוקציה לבדיקה.

יריד מזון עובד כל השנה. הוא מתאפיין בהרבה אלמנטים של דוכנים, וכתוצאה מכך, הצרה של שטחי המעבר, דווקא מתי שיש כמויות גדולות של קהל. מצד אחד אנחנו מוסיפים דוכנים שתופסים מקום, כולל גם המקום של מוכר הדוכן, מצד שני צריך להקפיד שגם לקהל שבא ליריד המזון יהיה מקום לעמוד מול הדוכנים, ומצד שלישי יש לנו גם קהל שבא לקניון לצורך קניות ורוצה לעבור בין הדוכנים כדי להגיע לחנויות. אנחנו צריכים מקום לכולם. אם כן, כשאנחנו שמים דוכנים מכל סוג שהוא, חייבים להקפיד על מעברים הגיוניים.

מהו הרוחב של מעבר רצוי?

רוחב כתפיים ממוצע של אדם הוא  55 ס"מ. ועל כן מעבר נורמאלי צריך להיות כפולה של 55 ס"מ. למשל 110 ס"מ. המעבר האידיאלי הוא 2.2 מטר וכך ארבעה אנשים יכולים לעבור. אם ניקח בחשבון גם את האנשים שקונים בדוכן, וגם את האנשים העוברים בקניון נצטרך גודל כזה של מעבר כדי שאנשים יבלו בנעימים, ולא ירגישו צפיפות.

נושא המעברים מתבטל כאשר אתם מגדירים אזור מסוים לאותה פעילות מיוחדת, ואז לא חייבים להקפיד על נושא המעברים ברוחב הרחב וניתן לרדת  למעברים ברוחב 110 ס"מ או 165 ס"מ לפי העניין.

במידה והאירוע הוא אירוע חד פעמי, ולא מתקיים במהלך כל השנה, מארגן האירוע מחויב להוציא רישיון לאירוע חד פעמי. רישיון האירוע יהיה נפרד מהרישיון של הקניון. כל יריד מזון מחייב אישור של משרד הבריאות, בכדי למנוע הרעלה המונית ושמירה על תנאי תברואה והגינה נאותים (כמות תאי שירותים, כיורים לשטיפת ידיים ועוד).


הימנעות מתאונות

קניונים מכילים כמות גדולה של אנשים, במיוחד במהלך חג הפסח, ולעיתים אף נגרמים פציעות ותקלות. הדבר מתעצם במיוחד באירועים שמכניסים מתקנים מיוחדים. מקרה נפוץ שניתן לראות רבות באירועים הוא מקרה של כבלי חשמל, המצריך בדיקה של מהנדס חשמל. לכבוד אירוע או מופע מקימים במה, שמצריכה חשמל, והכבלים עוברים ליד הקהל. על מנת שהקהל לא ידרוך על הכבלים ויפגע בבידוד הגומי של הכבל, מכסים את הכבלים עם כיסוי פלסטיק מיוחד. המצב שנוצר הוא של מעין מדרגה, בגובה של 7-10 ס"מ, פתאום בתוך הקניון. כתוצאה מכך האורחים עלולים למעוד וליפול, וזה נחשב תקלה בטיחותית. הפתרון החלופי הוא כיסוי הכבל ע"י  שטיח pvc מבודד. העובי שנוצר הוא  2-3 ס"מ, ומגובה כזה לא נופלים.

כמות קהל

כמות קהל באירוע וחישוב השטח  אל מול כמול הקהל האופציונלי נעשית ע"פ חישוב של 1 מ"ר לאדם בשטח. אולם, לעיתים מתפעלי הקניון מחליטים לקיים אירוע בשטח מסוים בקניון, ומכניסים כמות קהל לפי כמות הקהל המותרת לכל שטח הקניון. דבר זה גורם ללחץ וצפיפות באזור המופע. אמנם באירועי קניון אין שליטה על כמות האנשים, ולא תמיד ניתן לחזות מראש כמה אנשים יגיעו, אך כשמחליטים על אזור לטובת מופע מומלץ להגדיר אזור גדול יחסית שיכול להכיל כמות גדולה של אנשים. האזור צריך להיות כמה שפחות סגור, שניתן לתצפת עליו מכיוונים שונים. במידה והחלטתם לקיים את המופע באזור סגור יחסית, יש לדאוג שכמות הקהל תהיה מתאימה לאותו מתחם ולא להכניס כמות גדולה מדי של אנשים.


לסיכום

כל אירוע בקניון מצריך יועץ בטיחות ומהנדס קונסטרוקציה. וכן רישוי מיוחד לאירוע חד פעמי. היעזרו ביועץ בטיחות ומהנדס קונסטרוקציה, שיתכננו את האירוע באופן הבטוח ביותר. חברת רשגד, החברה המובילה בתחום הנדסה ובטיחות, עומדת לשירותכם בתכנון כל אירוע – אירועי חוצות, אירועים בקניון, אירועים בחג הפסח וכל אירוע אחר.

הכותב הוא רמי שמש, מהנדס אזרחי, בוגר הטכניון, ויועץ בטיחות למעלה מ – 15 שנה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

האטרקציות החדשות באילת

האטרקציות החדשות באילת

לאחר שהעיר אילת התחדשה בשדה תעופה בינלאומי "רמון", החלה עיריית אילת לעבוד באופן רשמי על פרויקט פינוי נמל התעופה, במטרה להפ

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב

צמאה תל אביב - הפסטיבל המצליח לראשונה בתל אביב, עם שולי רנד, נתן גושן, שי צברי ואברהם פריד, האנגר 11 נמל ת"א, 17-18 במרץ‬

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום