כנס 'לשון ראשון' ה- 7 יוצא לדרך

מאת: חדשות 'מפיק' ‏ 21/01/14

הפקות המקור הגדולות של הכינוס, שיתקיים בפברואר הקרוב, יוקדשו לשירי המשוררים של אריק איינשטיין, ולשפה המתחדשת במחזאות העברית.

השפעת העידן הדיגיטלי והאפליקציות על התפתחות השפה אצל הילדים, השפעת המרחב האינטרנטי והטלוויזיוני על שפת הנוער, והשפעת הכפר הגלובלי על מעמדה של העברית – כל אלה יעמדו השנה במרכז כנס "לשון ראשון", המתקיים זו השנה השביעית בראשון לציון.

הכנס, המופק על ידי החברה העירונית ראשון לציון בניהולו של אלי פולק ובהפקה בפועל של חברת 'פאזה', יפתח טקס הענקת פרס ראש הממשלה ללשון עברית על שם אליעזר בן יהודה. את הטקס, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת התרבות לימור לבנת וראש העיר ראשון לציון- דב צור, ינחה יהורם גאון שיגיש משיריה של נעמי שמר, במלאת עשור לפטירתה.

את הכנס ינעל יום עיון מיוחד, שיוקדש לזכרו של השחקן ספי ריבלין, תושב העיר ראשון לציון, אשר יעסוק במנגנוני ההומור בסוגות השונות שבמרכזם –שפת ההומור בסטירה הישראלית לאורך השנים. 
 
הפקות המקור הגדולות של הכינוס יוקדשו לשירי המשוררים של אריק איינשטיין, ולשפה המתחדשת במחזאות העברית של בימת התיאטרון הקאמרי במלאת 70 להקמתו.
 
בפעם הראשונה ובאופן בלעדי יוצג בתערוכה המתקיימת במסגרת הכנס הכרך הראשון של המילון העברי הראשון, בכתב ידו של אליעזר בן יהודה. זו היא הפעם הראשונה בה מוצג המילון בפומבי ומאפשר הצצה לשפה העברית המתחדשת, כמו גם לכתב היד, ומהווה הזדמנות ייחודית לבחון מילים שאנו מכירים, לצד מילים שלא הצליחו להיכנס אל שפת הדיבור או הכתיבה.    
 
בין מושבי הכנס, שיתקיים ברחבי ראשון לציון בין התאריכים 10-14 בחודש פברואר:
 
מדברים לנוער- יוצרי הטלוויזיה והסטנדאפיסטים: אבי נוסבאום, דודו ארז וגיל קופטש במפגש עם בני נוער ידברו על הצורך להתעדכן ולכתוב בשפה עדכנית ויעלו את השאלה האם הטלוויזיה משקפת שפה או יוצרת אותה?
 
ילדים ואפליקציה- הפסיכולוגית והעיתונאית ציפי גון גרוס, אשת החינוך מיכל דליות, מומחה לתרבות האינטרנט ד"ר תמיר ליאון, ד"ר דרור אידר ובימאית הסרט התיעודי "לכודים ברשת"- שוש שלם, במושב מיוחד לגננות ומחנכות,שיעלה לדיון את אופן השפעת העידן הדיגיטאלי על התפתחות השפה והמיומנויות החברתיות של ילדי הגן.
 
מתוך הסרט 'לכודים ברשת'
 
נלחמים על השפה- מושב מיוחד לציון מאה שנים למלחמת השפות, בשיתוף האגודה לחקר השפה והחברה בישראלמשתתפים: פרופסור זהר שביט, ד"ר ראובן גפני, פרופסור חיים באר, רוביק רוזנטל.
 
תרבות דיון- ההבדל בין דיון לבין ויכוח,  תרבות הדיון בבתי הספר בישראל, ואופני הדיון בתקשורת. המושב בהשתתפות העיתונאית אילה חסון, ד"ר עליזה עמיר, הלה אתקין, אתי בוקשפן, דליה הלוי, עדנה יובינר, אירית כהן וד"ר רחל רוזנר.
 
חולמים בעברית- מושב מיוחד בשיתוף ההסתדרות הציונית העולמית, שיוקדש ללימודי העברית בתפוצות, איך ולמה מלמדים עברית בתפוצות? עד כמה זה חשוב לנו? ומה עושה המדינה כדי לתמוך במורים? המושב יתקיים בהשתתפות אישי ציבור, מורים לעברית מחו"ל יוצרים ואמנים ישראלים שלמדו את השפה עם עלייתם ארצה, כמו הסופר האתיופי אומרי טגאמלק אברה ומורים לעברית בתפוצות, מנחה: רינו צרור.
 
במסגרת מופע זה יופיעו מארינה מקסמיליאן ואמה אלה בלומין, ואדם קליימברג, זוכה התחרות הראשונה של "הללויה" - צעירים יהודים מהתפוצות מבצעים את מיטב השירים הישראליים בתחרות זמר שנתית.
 
כל אלה הם רק חלק קטן מהפעילויות שיתקיימו במסגרת הכנס.
 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כול מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לראש השנה + מקומות וספקים להרמת כוסית לראש השנה

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לראש השנה + מקומות וספקים להרמת כוסית לראש השנה

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום