מאמר אורח- בטיחות מתקני חשמל באירועים המוניים

מאת: מורן ברנרד ‏ 06/01/13

כולנו יודעים שהשימוש בחשמל הוא לא דבר שיש להקל בו ראש, על אחת כמה וכמה כשאנחנו מארגנים אירוע המוני. לימור שמש מחברת 'רשגד' נותנת לנו דגשים חשובים בנושא.

כשמתכננים אירוע  המוני, חשוב לדאוג לבטיחות האירוע. כולנו אכן דואגים לבדיקת מהנדס בטיחות מבעוד מועד, אולם, אחד הדברים הנוספים החשובים שצריך לבחון הוא בטיחות מתקני החשמל באירוע. לשם כך אנו זקוקים למהנדס חשמל בעל רישיון מהנדס בודק שרשאי לאשר את מתקני החשמל הארעיים, ולתת הנחיות בכדי למנוע כשלים. בשל כך, תפקיד מהנדס החשמל חשוב לא פחות מתפקיד מהנדס הבטיחות. מתקני חשמל לא ראויים, עלולים לגרום נזק חמור לבני אדם עקב פגיעות קשות מסכנת התחשמלות. שימוש לא נכון במתקנים יכול להסב נזק למתקנים עצמם, או למקום שבו מתקיים האירוע. 
 
עפ"י השפה המקצועית, נזק ישיר הוא נזק אשר נגרם לאדם, ונזק עקיף - הוא נזק אשר נגרם לרכוש. כך או כך הדבר אינו נעים כלל וכלל. 
 
פגשתי את מהנדס החשמל מורן ברנרד מ'מורן מהנדסים', על מנת להבהיר אחת ולתמיד על אילו דברים יש לתת את הדעת בכל הנוגע למתקני החשמל. 
 
ראשית, מר ברנרד הסב את תשומת ליבי ל'חוק מתקן חשמל ארעי' שאומר שמתקנים מסוג זה חייבים להיות בטוחים ברמת בטיחות גבוהה יותר משל מתקנים רגילים, בשל אופיים וכמות הסיכונים. למשל, כבל על הרצפה יכול להיות מועד לפורענות בעיקר אם בא במגע עם מים. 
 
מהו בעצם מתקן ארעי? ומדוע הוא דורש רמת בטיחות גבוהה ממתקן קבע?
 
"מתקן ארעי הוא מתקן חשמל המוקם לתקופה קצובה ולמטרה מוגדרת, המורכב בעיקר מחלקים מטלטלים ומפורק עם סיום העבודה באתר", מסביר ברנרד. "המתקנים משתנים לעיתים תכופות בהתאם לצרכים ולתנאי השטח. הם אינם מתוכננים מראש, הם מורכבים מציוד מטלטל אשר פורק לא מכבר מפריסה של אירוע קודם וחוזר חלילה. מתקנים אלו חשופים לנזקי סביבה רבים. חשופים ישירות או בעקיפין לשמש, גשם ברד, שלג, אבק, פגיעות מכאניות ועוד".
 
הבעיה העיקרית היא שרוב המתקינים באתר של מתקני החשמל אינם בעלי מקצוע בתחום החשמל, כגון עובדי במה, הגברה, תאורה ועוד. כמו כן קיימת תחלופת עובדים גבוהה, ולחלקם רמת מודעות נמוכה לבטיחות בנושאי החשמל".
 
"במתקן חשמל ארעי הסיכונים הגלומים בו רבים. כיוון שיכולים להתהוות כשלים עם השימוש כגון משיכת חוטים, ניתוקים, (ניתוק מוליך הארכה גורם לסכנת בטיחותית). למשל, ניתוק מוליך 0 יכול לגרום לסכנה לציוד ולשרפה כאשר רמת המתח עולה ל - 400 וולט, ניתוק פאזות מהווה סכנה לאמינות האספקה.


 
אחד מספקי האנרגיה השכיחים באירועים זה הגנרטור. הגנרטור מספק לנו חשמל באירוע. במידה והגנרטור הותקן ע"י אדם לא מוסמך יכולה להיות סכנה ממשית. הגנרטור למעשה משמש כזינה צפה אשר יש ליחס אותה לאדמה, ולדאוג להגנות כנדרש עפ"י חוק החשמל לצורך הגנה מפני חישמול.
 
הגנות אלו משתנות בהתאם למקום ההתקנה ואופי ההתקנה. רוב ההגנות אשר בשימוש בישראל הם ממסר לזרם דלף (ממסר פחת) אשר מותקן במעלה הזרם. אפשרות נוספת להגנה היא ע"י משגוח, אשר מרתיע על ירידה ברמת הבידוד. לצערי הרב, באירועים רבים לא נותנים ייחוס מספיק להגנה זו".
 
נשמע בהחלט משהו שמצריך תשומת לב מיוחדת.
 
מהן הדרישות ממתקן חשמל ארעי?
 
"מתקן חשמל ארעי חייב להתאים למקום ההתקנה. הציוד ומתקני חשמל יהיו עמידים בפני קרינת השמש, קרינה שגורמת להתפוררות קופסאות החיבור. הקופסאות יימצאו במעטפת שתספק הגנות אלו (בכדי שקרינת השמש לא תזיק למתקן). כל התקעים ובתי התקעים יהיו מהסוג המיועד לשימוש תעשייתי ועמדו בדרישות ת"' 1109".
 
איזו הסמכה מהנדס החשמל הבודק צריך?
 
בחוק החשמל מוגדרים שלוש סוגים של בודקים:
בודק סוג 1- בדרך כלל טכנאים - יכולים לבדוק עד 3X80A
בודק סוג 2- בדרך כלל הנדסאים או מהנדסים - יכולים לבדוק עד  3X250A
בודק סוג 3- מהנדסים בלבד - לא מוגבלים בסוג חיבור החשמל.
 
באירועים תחת כיפת השמיים יש לזמן לבדיקה מהנדס בודק סוג 3
 
אילו כשלים יכולים להימצא בבדיקות?
 
רוב הכשלים הם כתוצאה מהתקנת ציוד לא תקני וציוד מאולתר לשימוש האירוע.
 
דוגמאות לציוד מאולתר באירועים:
 
דובדבן, גרלנדה, ברז (כבילה המשמשת למעבר בין בתי שקע / תקע בגדלים שונים), רובוטים המותקנים בלוחות מוגנים (CI) אשר אין להם הגנה מכאנית, לוחות חשמל מאולתרים ועוד.
 
מדוע ישנה סכנה מוגברת למתקני חשמל ארעיים?
 
"באירועים המוניים החשמל בד"כ מוזן מגנראטור אשר מסופק לאירוע ומחשמל בעל הנכס. כיוון שלמקום כבר יש חשמל, שילוב גנרטור יכול להוות סכנה ממשית ולכן צריך להעזר באנשי מקצוע איכותיים על מנת לדעת לבדל את ההזנות השונות".
 
איך צריך לנהוג כשמתקן החשמל מוקם בשטח לפני שמגיע המהנדס הבודק? 
 
" בכדי למנוע נזק לחיי אדם או לציוד, כאשר מהנדס החשמל טרם הגיע, אין לחבר את המתקן למקור ההזנה כיוון שהמהנדס עדין לא אישר את המתקן."


 
לסיכום
 
בדיקת מהנדס חשמל מוסמך למתקני החשמל באירוע היא הכרחית ביותר. מתקני חשמל ארעיים מועדים לפורענות ויכולים בהחלט להוות כשל בטיחותי משמעותי לאירוע. בכל הנוגע לענייני החשמל, צוות בוני הבמות לא תמיד מקצועיים מספיק בנושא החשמל, ובכדי לדאוג לבטחונם ולבטחון באי האירוע, הבדיקה של מהנדס החשמל חשובה ביותר. אל תחששו להתייעץ עם מהנדס החשמל כמה שצריך, לבקש ממנו הדרכות בשטח לגבי ההתקנה, להתייעץ איתו, וכמובן חשוב ביותר להקשיב להנחיותיו וליישם אותן.
 
כותבת המאמר הינה לימור שמש מחברת 'רשגד'. המאמר פורסם לראשונה כאן.

(תמונות: FreeDigitalPhotos)

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

הכירו את מנוע חיפוש מקומות לאירועים המתקדם בישראל!

הכירו את מנוע חיפוש מקומות לאירועים המתקדם בישראל!

מחפשים מקום לאירוע? מנוע החיפוש מקומות לאירועים של אתר מפיק מגיש לכם את כל המקומות לאירועים בארץ, על פי אפשרויות חיפוש קלות וממוקד

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לחג

כל מה שצריך לדעת על הרמת כוסית לראש השנה + מקומות וספקים להרמת כוסית לראש השנה

אוטומוטור 2019

אוטומוטור 2019

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

מקומות להרמת כוסית לפסח

מקומות להרמת כוסית לפסח

במהלך חול המועד פסח תערוכת הרכב של ישראל תחזור לגני התערוכה בשנה ה - 31 לקיומה, ותציע חוויה עמוסה בכוכבות מוטוריות ופעילויות לכל ה

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר ותיאום פגישה

שדות חובה *

X

מתכננים אירוע?

תנו לנו למצוא עבורכם את הספקים המושלמים
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם * השירות ניתן ללא תשלום