כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

קארמה פוליס: האם מנהלי האירועים בענף יחליפו את המשטרה?

מאת: יוסי חטב, חדשות 'מפיק' /
09.08.2011
/ 14:04

2 באוגוסט 2011 עשוי להיזכר בהיסטוריה של ענף האירועים המסחריים בישראל כיום חשוב.

 

ביום הזה הושת נדבך נוסף בשרשרת של תהליך, שעיקרו ניתוק התלות בין עולם ההפקה ומשטרת ישראל לטובת מנהלי אירועים. אלו יהיו האחראים הישירים על היבטי האבטחה ורישוי הבטיחות באירועים רבי משתתפים, על כל המשתמע מכך.

 

בפגישה שהתקיימה לפני שבוע במשרדו של עופר יצחק, קצין אבטחה ורישוי במדור אבטחה במטה הארצי של המשטרה, השתתפו בכירי התחום.

 

שמות כמו אלי לוי, גדי אורון, רני רונאל (ד'פלוס), יועץ הבטיחות יצחק צוקר, מנהל אגף הרישוי בעיריית תל-אביב אלחנן משי, נציגי חברת הקד"מ פרומרקט, המפיק הירושלמי גידי ליס ומנהל אגף התרבות בעיריית חיפה סיכמו שעד ינואר 2010 יוגשו למשטרה המלצות ליישומו של התהליך.

 

צריך להבין, משמעות הדברים אינה עניין של מה בכך. היה וקרתה תקלה או חלילה אסון, האחריות על כתפיו של מנהל האירוע – להבדיל מהמפיק בפועל – עשויה להיות קטלנית בהיבט המקצועי והאישי. המשטרה אמנם תהיה "ברקע" למקרי חירום, אך את האחריות כבר לא ניתן יהיה לגלגל אוטומטית כלפיה כפי שקורה כיום. לבד מכך, לא בהכרח ש"הכרזת העצמאות" של הענף בנושא הזה - עם כל ההגבלות והמורכבות שבעבודה מול גוף כמו משטרת ישראל - תפשט את העבודה ההפקתית השוטפת.

 

"זו שאלה טובה אתה צודק מאוד", מסכים מפיק האירועים אלי לוי המוביל את המהלך. "לכן מנהלי אירוע יצטרכו להיות אנשים שיכולים לעשות את זה ולא רק רוצים לעשות את זה. יהיה גוף שיבחן ויבחר אותם כי האחריות היא מטורפת. אני מסכים איתך".

 

אלי לוי

                    בלוז לכחולים. אלי לוי

 

הכדור אצל התמ"ת

למשטרה, מבחינתה, יש אינטרס למשוך את ידה החוצה, בדיוק על-פי המודל המיושם במגרשי כדורגל בארץ. לוי: "מה שהמשטרה רוצה לעשות זה להגיע למצב שכל האירועים ההמוניים יקבלו התייחסות מבחינת רישוי, אבטחה, משטרה ובעלי תפקידים, כמו במגרשים. כדי שזה יקרה דרושה הכשרה והסמכה חוקית ותקפה משפטית.

 

"הרעיון", ממשיך לוי, "הוא שהמשטרה תצא מהתמונה. הם לא יהיו ליד הבמות ולא על הדשא ולא בשטח האירוע אלא רק במעגל החיצוני במידת הצורך. הסדר הציבורי – שהיום נמצא באחריותם – יהיה בידי חברות אבטחה שתחת אחריותו של מנהל האירוע". אלא שהתהליך, כפי שהבנתם, לוקח זמן ועד ינואר 2012 לפחות, אין מה לדבר על מהפכות בנדון.

 

"בפגישה שלנו בשבוע שעבר, הוחלט שהמשטרה לא תעשה ביוזמתה שום שינוי עד שוועדה מצומצמת של המפיקים תגבש יחד איתם את ההמלצות מי רשאי להיות מנהל אירוע ואיזו הכשרה הוא יקבל. צריך להבין שהמשטרה כרגע מקדמת את התהליך אבל מי שבסופו של יום יהיה אחראי למימוש התהליך ויישומו זה משרד התמ"ת. אנחנו מצפים שהם ידברו ביניהם ללא קשר אלינו ומקווים שבמקביל משרד התמ"ת יתחיל גם לדבר איתנו על הכשרת מנהלי אירוע והסמכתם".

 

 

ג'וב חדש

מנהל אירוע הוא טייטל חדש יחסית, שהחל נהוג בארבע השנים האחרונות לכל היותר. הוא יכול להיות שכיר בחברה או עצמאי. אבל מה שחשוב הוא מידת הבנתו בשיטור ובתכנון שטח, בביטחון ובבטיחות. בין מנהלי האירועים הבודדים בענף כיום ניתן להזכיר את קובי יגאלי מטרגט מרקט, גיא גולדשטיין, רני רונאל ואלעד מיינץ.  

 

"חשוב לעשות את האבחנה בין ניהול אירוע והפקתו", אומר לוי. "אין מפיק שלא רוצה להיות משוחרר מהמשטרה ולהגדיר בכל אירוע איש מקצוע שיחסוך לו את כאב הראש הכרוך בענייני הבטיחות".

 

ממשיכים לדבר על זה בפייסבוק

תגובות
התקבלו 4 תגובות
1.  אין מה לשמוח
2.  קובי יגאלי בטרגט מרקט ??
3.  כן, הוא מנהל את האירועים עבור טרגט מרקט. עשה את תלמה בנמל לאחרונה
4.  מוזר.