כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

פוסט פרודקשן (המדור): המהפכה הצרפתית עדיין כאן

מאת: ט.ר /
18.01.2001
/ 9:55

בחזרה מאיזו הופעה באחד מלילות השבוע, אני ו-מ' מהדסים ברחוב דיזנגוף הקפוא של אמצע ינואר - וריח באגט צרפתי הגיע לאוזננו. כן, לאוזננו.

 

התיירים הצרפתים, התחוור לנו באותו רגע, עדיין כאן. לא בהמוניהם, אבל הם כאן כדי להישאר. מה שהביא את מ', רווקה מתבגרת בת 32 להוציא את המרצע: "אני מרגישה שהצרפתים פולשים לי לטריטוריה" פלטה בחיוך של מי ששחררה מטען חורג על לבה.

 

נניח לזה שהיא חשה ככה גם עם הגברים בחייה, בערך אחרי שבועיים שלושה. במשפט קצרצר אחד מ' סיכמה את תחושת של לא מעט צברים, שצפה בעיקר בחודשי הקיץ נוכח תיירי סרקוזי, יהודים ונוכרים כאחד.

 

מדוע בעצם?

 

בעשור האחרון התחילו תושבי תל-אביב, אשדוד, נתניה וירושלים לשמוע יותר ויותר צרפתית ברחוב. יהודי צרפת 'גילו' פתאום את ארץ ישראל והשתכנו בה, מי באמצעות קניית דירה ומי בשכירת דירות נופש בשלט רחוק, למורת רוחם של אלפי רווקים תל-אביבים.

 

אבל דווקא עכשיו, כשהצרפתים עמוק בשלג אלפי מיילים מכאן, ניסינו להתעלות על עצמנו ולראות מדוע בכל-זאת שווה לנו לאהוב צרפתים? מעין שיחת 'יחסינו לאן', שלאחריה אתם (ו-מ') רשאים לחזור לשגרה בנושא. קבלו עשר סיבות.

 

1. כי רק בזכותם אנחנו מסתובבים בתל-אביב ומרגישים בפריז. במילים אחרות – ללכת בלי, להרגיש עם. ומה אתם יודעים – פה הצרפתים יענו לכם בעברית, או אפילו באנגלית.  

 

2. כי הבחורות הצרפתיות יכולות ללמד את הישראליות פרק או שניים ב'איך לא להיות קשה להשגה ולהישאר בחיים'. לא כי הן זולות, חלילה, אלא פשוט בראש פתוח, בלי טיפת פוזה וחושבות פחות מה יגידו מסביב.

 

3. כמו בכל דבר בחיים, גם בנשיקות – אין כמו המקור. נשיקה צרפתית בלי טעויות, בצורה הנכונה, עם הלשון בזמן, השפתיים המזמינות וחלילה בלי מגע השיניים. כשמדובר ביהודייה מצרפת, אפילו אמא שלה תשמח לנשק את הבחור היהודי שהבת שלה הכניסה הביתה.

 

4. ניסיתם פעם להגיד 'די לכיבוש' במבטא צרפתי? הרבה יותר רומנטי, באחריות. במחשבה שנייה, כל מילה עברית תשודרג בעזרת ניב צרפתי אסלי. נסו ללחוש במבטא צרפתי 'די לכיבוש' באוזניה של אנרכיסטית נגד הגדר, על חוף הים, ותראו מה קורה.

 

5. רק העולים מצרפת מסוגלים לרוקן חצי פיצוציה בלי לחשבן, לעומת הישראלים שמתמקחים על מסטיק בזוקה. כדאי להעריך את זה, לא רק בגלל הכסף, אלא גם בשל היכולת לחיות את הרגע בלי לחשוב יותר מדי. לא על כל הפקעת מחיר רצים למועצה הישראלית לצרכנות.

 

6. הקולניות והפטפטנות שלהם, גורמת לנו, הישראלים, להרגיש כדיירי מנזר השתקנים. בואו נוקיר להם תודה על כך, שבאופן לא מודע הם שמים לנו ראי מול העיניים. אולי סוף סוף נבין איך חלקנו נראים בחו"ל, בעיני המקומיים.

 

7. מי יחדיר בנו שאריות של ציונות אם תפרוץ  מלחמה בקיץ? ומהיכן נשיג עוד מתנדבים שיגבו את צה"ל לאלתר? יהודי צרפת, להזכירכם, הם מכרה בלתי נדלה של ערכים שנשמעים בישראל 2011 כלקוחים מארכיון הערוץ הראשון.  

 

8. רק בזכותם אני מעריך את יחידת הדיור הפיצפונת שאני שוכר בתל-אביב. זה לא שרע לי ואני מתפשר. להיפך. בשורה התחתונה, מי שרוצה מוצא.

 

9. 'בארטר' – מונח מעולם העסקים שפירושו סחר חליפין, הוא רעיון לא רע עבור בעלי הנכסים והדירות הישראלים. רוצים את הדירה שלי עם הנוף לים ברחוב הירקון למשך חודש בשנה? תנו את הווילה המפוארת שלכם בשאנז אליזה.

 

10. חלק מהסטנדאפיסטים הישראלים (תודו שלא חשבתם עליהם) חייבים לא מעט מהקריירה שלהם לצרפתים שבאו ארצה. וזה לא רק יצפאן. על מי יריצו דאחקות, אם לא על אוכלי הצפרדעים? 

 

תגובות
אין תגובות למאמר