כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

זווית אישית: מִגדַל החמצה

מאת: חיים אלוש /
02.01.2011
/ 9:15

מגדל החמצה

שנת 2010 המסתיימת לה כעת נרשמה במשרד התיירות כאחת השנים הטובות ביותר שידע שוק התיירות שלנו מזה שנים. הנתונים המשמחים לא משאירים מקום לספק : הכנסות המדינה מתיירות ב-2010 נאמדות בכ-4.4 מיליארד דולרים לעומת 3.3. מיליארד אשתקד. אלה נתוני התאחדות המלונות בישראל.

ברור אפוא כי התיירות היא מנוע צמיחה מרכזי של המשק הישראלי ולכן חיזוקה ושדרוגה לקראת השנים הבאות היא בבחינת השקעה מעולה למשק.

אלא שמקברניטי המדינה ובמיוחד מהעומדים בראש משרד התיירות נעלם משום מה אחד ממנועי הצמיחה החזקים והאיכותיים ביותר של שוק התיירות הישראלי : שוק התערוכות, הועידות והירידים הבינלאומיים. קצת יותר תשומת לב לנתח השוק הזה בעולם התיירות והשקעה לא גדולה במיתקנים הולמים ובמערכת תומכת הייתה יכולה להגדיל דרמטית  את הכנסות המדינה מהתיירות הנכנסת בזמן קצר יחסית.

בעולם זה כבר הופנם ובמדינות אירופאיות שונות כמו גרמניה, צרפת ואיטליה, תיירות הכנסים והועידות הבינלאומיות היא סיבה לתחרות עזה בין המדינות, בהיותה תיירות איכותית שמכניסה תמורה הגבוהה ביותר על חדרי מלון ושירותי תיירות נלווים לעומת תיירות רגילה.

כמי שעומד בראש חברה המארגנת כנסים ועידות ותערוכות  בינלאומיות בנושאי חקלאות וקלינטק למעלה משני עשורים בגני התערוכה בתל-אביב אני יכול להעיד ממקור ראשון על הדברים. אין תיירות טובה ומשתלמת יותר לענף התיירות בישראל מאורחי הכנסים והתערוכות הבינלאומיות. על כך יכולים להעיד גם מנהלי בתי המלון בתל-אביב, מנהלי חברות להשכרת הרכב ובעלי המסעדות בעיר. כל תערוכה בינלאומית גורמת להעלאת מחירי החדרים במלונות תל-אביב ולהגברת התעסוקה סביב התיירים. וככל שהתערוכה גדולה ומושכת יותר תיירים הרי זה משובח.

בניגוד לתיירות הרגילה שמחייבת "מבצעים" והוזלות כדי למשוך את מאסות המבקרים, הרי שתיירות הכנסים היא תיירות "שבויה" של אנשי עסקים שמגיעים להשתתף בתערוכות ומשלמים מחיר מלא על החדרים והשירותים הנלווים. הם משאירים אחריהם הרבה יותר כסף בקופות של נותני השירות הישראלים מאשר חבריהם התיירים הרגילים.

 

מרכז ירידים בכל מטרופולין

התערוכות הבינלאומיות מקדמות גם את התעשייה המקומית, כאשר המשתתפים הישראלים מקבלים הזדמנות פז לסגור עסקאות עם פרטנרים מחו"ל. בנוסף לא מעט חברות מקומיות מתפרנסות מעצם קיום התערוכות כמו מארגני כנסים, חברות עיצוב, בתי דפוס, יחסי ציבור ועוד.

בארץ ענף התערוכות והכנסים נותר מאחור בין היתר כיוון  שרק תל-אביב הרימה את הכפפה והקימה בתחומה מרכז קונגרסים ברמה בינלאומית שנותן מענה הולם לצרכי התעשייה הזאת.

במדינות אירופאיות אחרות יש מרכזים כאלה בכל עיר גדולה. כך למשל בגרמניה יש מתקני אירוח לכנסים בינלאומיים ב-15 ערים שונות ובהן : נירנברג, קלן, פרנקפורט, ברלין, מינכן ועוד. בישראל יש  צורך להקים לפחות עוד שני מתקנים  ברמה בינלאומית.

 

ושוב, האוצר אשם

ראוי שהאוצר יחיל את חוק עידוד השקעות הון על מארגני תערוכות בינלאומיות או על מי שישקיעו במרכזי קונגרסים איכותיים כאלה. ההשקעה תניב צמיחה כלכלית חזקה ומהירה, אלפי מקומות תעסוקה והכנסות של מטבע זר למשק הישראלי.

הגיע העת שראשי ערים יעדיפו הקמת מרכזי קונגרסים בינלאומיים על פני קניונים(אשר צצים כמו פיטריות ופוגעים אחד בשני). זה מכניס יותר, מבטיח הרבה יותר מקומות עבודה יציבים וכבונוס משפר את תדמיתה של המדינה בעולם כולו.

 

הכותב הינו מנכ"ל "קבוצת משוב", המארגנת זה 21 שנה ברציפות תערוכות בינלאומיות בתל-אביב

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר