כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

ניצחון למפיקים: המחוזי שם סוף לקומבינת כרטיסי החינם

מאת: דסק חדשות 'מפיק' /
18.10.2010
/ 9:00

לא קל להיות מפיק אירועים או אמרגן, כמו שקראו לזה פעם, לא כל שכן בישראל. תקנות למניעת רעש, ביטולי הופעות בדקה התשעים, ביורוקרטיה ורישיונות מכאן ועד להודעת SMS חדשה.

 

כשכבר הכל בא על מקומו בשלום וכולם קופצים על כרטיסים, כל מפיק מתחיל מכיר את התחושה. פתאום כולם חברים שלו, ומרשים לעצמם לבקש חינם. לעיתים זוגי או יותר. פעמים רבות המבקשים הם לא פחות ממנהלי בתי האירועים וההיכלות מהגדולים בישראל, שמתנים את קיום האירוע בתחומם, לכאורה, בקבלת מכסת כרטיסים ללא תשלום. כך טוענים באיגוד האמרגנים והמפיקים.

 

השבוע בית המשפט שם לזה סוף. בינתיים. פסק דין תקדימי שכתב השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, קובע מפורשות שגופים עירוניים וממשלתיים המפעילים אולמות מופעים, אינם  רשאים לדרוש מהאמרגנים להעניק להם כרטיסי הזמנה ללא תשלום.

 

את התביעה הגישו כמה גופים, בהם כאמור איגוד האמרגנים, האמרגן שמואל צמח, והחברות המון ווליום, שפויים, דורון פרידמן הפקות ו-L.N יונייטד.

 

 

היועץ המשפטי נדרש לעניין

 

כתב התביעה הוגש בתחילת 2010 כנגד היכל התרבות בתל-אביב; חברת היכלי הספורט (מפעילת היכל נוקיה ואצטדיון בלומפילד); רשות הטבע והגנים; מרכז הקונגרסים בירושלים (בנייני האומה); האופרה הישראלית והחברה למוסדות חינוך, תרבות ושיקום שכונות בתל-אביב.

 

 בפסק דינו הוסיף השופט גרוסקופף, כי "המשיבות יהיו רשאיות לדרוש כרטיסי הזמנה או שמירת מקומות, רק לאחר שייקבל נוהל חוקי המבטיח כי חלוקת כרטיסי הזמנה נעשית בהתאם לכללי מינהל תקין.

 

"...מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן דעתו לסוגיה, ויגדיר את התנאים בהם צריך נוהל כאמור לעמוד".

 

בנוסף, חויבו המשיבות לשלם לחברות ההפקה הוצאות משפט בסך כולל של 60 אלף שקלים, שיחולק ביניהן.

 

 

משרד הפנים התריע פעמיים

 

באיגוד המפיקים מבקשים להבהיר, כי עוד קודם פסק הדין, הוציא מנכ"ל משרד הפנים דאז, חוזר מטעמו, האוסר על תאגיד עירוני או רשות מקומית לדרוש הזמנות למופעים שהתקיימו באולמות שאותם הם מפעילים.

 

החוזר שוגר פעמיים, בפברואר 2007 ובינואר 2009, כאשר לטענת האיגוד מרבית הנמענים הסכימו לבטל את הנוהג, בעוד שמפעילי היכל התרבות בתל-אביב, היכל נוקיה, בית האופרה, אמפי קיסריה, אמפי וואהל ובנייני האומה סירבו לכאורה לשנות את נוהל ההתקשרות בינם לבין מפיקי האירועים והמופעים.

לטענת מקורות באיגוד, "נוצר מצב שמפיק המבקש לבצע מופע באולם היכל התרבות בת"א נאלץ להעביר למפעיל האולם 107 כרטיסים. מפיק המבקש לקיים מופע בהיכל נוקיה נדרש להפריש למפעיל האולם 175 כרטיסים. בבית האופרה נדרש המפיק להפריש 30 מקומות בשורה 10, באמפי קיסריה נדרש להקצות 50 כרטיסים לשורה הראשונה בפודיום ובבנייני האומה בירושלים נדרש המפיק להעביר למפעיל האולם כרטיסים לשורות 6 ו-13".

 

עד לפרסום מועד הכתבה, טרם הושגה תגובת היכל נוקיה . מבנייני האומה נמסר: "מרכז הקונגרסים הבינלאומי בירושלים לומד את פסיקת בית המשפט ויפעל בהתאם".

לקריאת פסק הדין במלואו הקליקו כאן

 

תגובות
התקבלו 1 תגובות
1.  נקווה שזה אכן הסוף