כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

פוצלה הבעלות על "דיגיטל גרפיטי": עמית פייט עבר ל"פזל תערוכות"

מאת: דסק חדשות 'מפיק' /
18.07.2010
/ 12:59

 

אחד התחומים הדינאמיים והפחות יציבים בענף, בהיבט הפרסונלי במיוחד, הוא תחום הדפוס שממשיך לספק כותרות.

 

רכישות מניות מחד ומכשירים מתקדמים מאידך, עזיבות, סכסוכים, פתיחות ותחרות בלתי פוסקת – כל אלה ממשיכים להדפיס כותרות בתחום, חדשות לבקרים.

 

החדשה התורנית בהקשר זה היא שינויי הבעלות בחברות הדפוס דיגיטל גרפיטי ופזל, שתיהן מוכרות בענף ומחזיקות בפז"מ של כשש שנים כל אחת.

 

בחודש שעבר עברה "דיגיטל" לשליטה מלאה של היזמים (והאחים) דוד ויהושע רק, שניהם משמשים במקביל כבעלים של חברת הטקסטיל והווילונות הוותיקה רקוטקס.

 

עד למהלך ההשתלטות על החברה, ניהלו אותה האחים רק בצוותא עם עמית פייט, כאשר כל צד החזיק במחצית ממניות החברה.

 

בשל בעיות ניהוליות שהלכו והחריפו, נפרדו השלושה (לטענתם, ברוח טובה). פייט – שהקים את דיגיטל בשיתוף עם דוד רק במאי 2003, רכש 50 אחוזים מהבעלות על פזל, המתמחה בעיצוב ובינוי תערוכות, בשיתוף עם אמיר לוי. פייט, שהיה "שותף רדום" בפזל מתחילת 2010 ועד לרכישת חלקו ביוני האחרון, מחזיק בחברה צוות של שלושה עובדים ומתקינים חיצוניים, בנוסף.

 

 

"דיגיטל הייתה עמית"

 

שני הצדדים מתעקשים שהפרידה לא התרחשה על רקע חילוקי דעות מקצועיים, ושדיגיטל המשיכה להיות רווחית עד היום. עם זאת, שניהם מסרבים לחשוף נתונים פיננסיים על אודות המחזורים הכספיים של שתי החברות.

 

"החלטנו להיפרד, לא משנה מה הסיבה", אומר דוד רק בהחלטיות. "זה היה לשם הבראת החברה, לשם שיפור יציבותה הכלכלית. אנחנו לא מפסידים כסף, אלא להיפך. החלטנו לאפשר לשני הצדדים לרכוש את החברה בשיטת ה"או אני או אתה". לבסוף הוחלט שאנו ניקח את החברה. וזה מה שעשינו. נפרדנו ברוח טובה.

 

"בעלי מניות רוצים להרוויח והרבה", ממשיך רק, "והחברה לא אפשרה את זה, כשישנם שני בעלי שליטה".

 

פייט (42, נשוי+3) לוקח לעצמו את הקרדיט: "אני הייתי אמור לרכוש את החברה מדוד, ולאור משא ומתן כזה או אחר קיבלתי את ההחלטה לנתק את הרגש מבניית החברה.  עם אגו לא הולכים למכולת, בעסקים אי אפשר לעבוד עם אגו. זו הייתה החלטה ממש על הדקות האחרונות. אני זה שהחלטתי, וניהלתי והייתי הפרונט של החברה, דיגיטל הייתה עמית. גם הלקוחות יגידו את זה.

 

אז מה קרה בפועל? חילוקי דעות מקצועיים?

"לא היה לנו חילוקי דעות, הוא התעסק עם דברים אחרים, ואני ניהלתי את הכל על הגב שלי. היו לנו בעבר עסקים משותפים. פניתי אליו ואמרתי לו עדיף שניפרד דקה לפני ולא שעה מאוחר מדי. הוא אמר לי תחליט אתה, ולא נמכור את החברה ליד שלישית כדי לא להרוס אותה. כשזה מגיע לריב, מי שניזוק הם הילדים, כלומר החברה.

 

אתה סבור ש"דיגיטל" נותרה בידיים טובות?

"אני סקפטי לגבי הצד הניהולי אחרי הימים שלי. ימים יגידו".

 

פייט (צילום עצמי)

 

 

"לא נגלה את אמריקה" 

 

בחזרה לעתיד. ב"דיגיטל" הולכים על שופינג. באחרונה רכשו מכונת דפוס משוכללת מתוצרת HP, המשמשת להדפסה איכותית על קנבסים ושמשוניות. "הכיוון שלנו הוא לרכוש מכונות חדשות שמתמחות ומאפשרות הרחבת המוצר הקלאסי שלנו – הבדים, ואפשרויות הדפסה על כל סוגי הבדים", אומר רק. "אנחנו מאפשרים לאדריכלים ומעצבי פנים להדפיס כל רעיון עיצובי שלהם, שיוכלו לשמש גם כטפטים, כווילונות וגם ככיסויי מיטה".

 

אולם הייצור והתצוגה נמצא בבני ברק, אולם מרבית הייצור עבור החברה מתבצע במתפרות של רקוטקס ביישוב סלעית.

 

תחום הדפוס בענף הוא אחד הדינמיים, אנשים עוזבים ובאים, מוצרים חדשים, שינויי בעלות. ממה זה נובע לדעתך?

רק: "מהאינטנסיביות של המוצר. הפרסום הוא משהו מאוד דינמי ומהיר, וצריך תגובות מהירות".

 

מנגד, פייט מצהיר על טובין במכס, ולא ממש טורח להסיט מבט לעבר המתחרים בענף. "אני מכוון לחו"ל", חורץ הבעלים של פזל. "אין לנו מתחרים, ואנחנו לא מתחרים באף אחד. אנו מחפשים להביא דברים חדשים לשוק התערוכות. אותו בינוי ואותו טראס קיימים, אבל לעשות קצת אחרת. לא נגלה את אמריקה, אבל נעשה דברים שונים".

 

תגובות
התקבלו 5 תגובות
1.  בהצלחה פזל אחלה עבודה
2.  אחלה
3.  חבל בהצלחה בעסקים החדשים
4.  לעמית
5.  לעמית