כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

כשהאירוע בטוח, בטוח יש אירוע? לא בהכרח

מאת: דסק חדשות 'מפיק' /
12.07.2010
/ 9:11

ביטול אירוע העשור של YES לעובדיה בשל היעדר רישיון לפעילותו של מתחם האירוע, הציפו ישירות כמה סוגיות בוערות על סדר יומו של ענף האירועים.

 

אחד מהם הוא נושא הבטיחות, ההנדסה וההתנהלות מול הרשויות – תחום אפור אבל כזה שאי אפשר בלעדיו.

 

באירוע נתון כמו זה של חברת הלווין, לא מן הנמנע שכל היבטי הבטיחות בו יהיו ללא דופי. זה עדיין לא מאשר את קיומו, שכן יש צורך ברישיון. באותו אירוע קיבל בעל השטח, מעיין שלו, את אישור המשטרה, אולם מהמועצה המקומית גן רווה לא ניתן אישור. לא קבוע, לא זמני, ולא חד פעמי.

 

ההנדסה והרישוי באירוע כוללים פרמטרים רבים: תכנון הבטיחות, תכנון מתקני הקונסטרוקציה, כיבוי אש, רישוי מול הרשויות, משטרה, הנדסת תנועה, חשמל ועוד.

 

 

"צריך לעזור למשטרה לחשוב"

 

שרון חזן, הבעלים של חברת B-SAFE, היה אחראי על כל הנושא ביום חמישי האחרון. "הבטיחות באירוע הייתה מושלמת", אמר לחדשות 'מפיק'. למרות זאת, בתי עסק שמקבלים רישיון נמדדים על הרבה מאוד פרמטרים, עסק יכול לא לקבל רישיון אם יש לו, לדוגמה, בעיה מול משרד הבריאות או חריגה בהיתרי בנייה".

 

רק לפני כחודש סיים חזן חודשים מתישים של עבודה על פרויקט האופרה נבוקו במצדה. לדבריו, "היתרון בנבוקו היה שלוקטו בעלי מקצוע ויועצים מנוסים".

 

בשגרה, חזן מטפל באירועים רבים, קטנים יותר, מהסוג שלא יוצר אימפקט ציבורי או תקשורתי, "אבל הם הכרית של החברה", כלשונו. "אי אפשר לבסס את העבודה על ארבעה אירועים גדולים בשנה".

 

"מבחינה הפקתית", מסביר חזן, "צריך לעזור למשטרה ולכיבוי אש לחשוב. הם רגילים לשטנץ מסוים. ועדיין, לא היה אירוע שבוטל בגלל בעיית בטיחות".

 

 

 

מהו סוג האירועים המורכב ביותר בהיבט הבטיחותי?

 

"אירועי חנוכה הם הכי מורכבים, כי הם חוזרים על עצמם. מדובר כאן בילדים, אש ופירוטכניקה, שילוב נפיץ פוטנציאלית ואירוע בלתי צפוי. בהופעה של מדונה, להבדיל, אלו אנשים בוגרים.

 

"אירועים מורכבים נוספים הם המכורטסים. זו עבודה עם כמה שיותר אנשים והערב בלתי צפוי, כי לא יודעים מראש כמה יימכר. מרכיב הכסף בעייתי כאן וצריך לשמור על האינטרסים של המפיקים מול הדרישות המוגזמות של העירייה, המשטרה והרשויות. למשל, כוח אדם של שיטור. לעולם אי אפשר לדעת באירועים כמה שוטרים יהיו, והמפיק משלם את זה. אבל זה לא רק המשטרה, יש גם סדרנות ואבטחה.

 

"באירועים פרטיים, כמו חתונות מורכבות או אירועים של בעלי הון, הירידה לפרטים היא מוחלטת. צריך לדאוג להכל. כל מתחם ישיבה שם הוא כמו סלון בפני עצמו".

 

ומה קורה כשבעל השמחה רוצה לקיים אותה במתחם שאין לו רישוי עסק?

 

"אז עושים רישיון חד פעמי למקום שאין לו. זה לוקח בערך חודש".

 

מה המצב בתחום הבטיחות באירועים בישראל בשנים האחרונות, ביחס לעבר?

 

"הבטיחות בארץ עולה מדרגה באופן משמעותי. הניסיון של המפיקים מצד אחד ומודעות הרשויות מאידך גורמים לזה. אין אירוע שמסתיים והבא אחריו זהה. כל הזמן יש הפקת לקחים.

 

"השדרוג והשיפור מתייחס לכמה דברים: אחד, זכות הקהל לעבור תהליך 'נקי' – כלומר, זכות לחנייה, לשערים מסודרים, שירותים, מים וזווית צפייה. שנית, הפקות פתוחות ומורכבות". מצד שני, מודה חזן ש"הביורוקרטיה מתקדמת עם גודל האירוע".

 

אם יש מישהו שאפשר להגדיר אותו "מומחה לפיצוח הביורוקרטיה הישראלית", לא רק בשיטה, אלא גם בסבלנות וביכולת לדעת עם מי צריך לדבר, חזן לוקח בהליכה את "אורלי וגיא" ושאר האמנון לוי'ז למיניהם. במהלך הראיון איתו, בין משפט למשפט, היינו עדים לאחד מניסיונותיו הרבים להתגבר על מכשול פרוצדורלי על-ידי "פינג פונג" בין כמה בעלי תפקידים ומנהלי מחלקות בעיריית תל-אביב. מלחמת התשה ועניין שבשגרה.

 

"במקצוע שלי בוחרים אותי", חורץ חזן, "הזכות שלי לבחור היא רק במקום שאני לא מקבל שיתוף פעולה מהלקוח".

 

 על רקע מתחם הבמה של מדונה, 2009

 

 

 

 

תגובות
התקבלו 6 תגובות
1.  האירוע היה כשלון ובכתבה שהוא היה האחראי
2.  אני ואני ואני ואני ואני ואני ואני
3.  אחד האנשים המקצועיים והאמינים בענף
4.  סליחה או לא אחראי?
5.  שותף אמיתי לכל פרוייקט
6.  בטיחות בארועים