כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

EXPO VIEW - מדור התערוכות: הפלישה מטורקיה ומסין (ב')

מאת: יצחק שלו /
10.11.2009
/ 9:25

לחלק א'

 

 

קוסמטיקה ואפלייה

 

מה עשתה אירופה כדי למנוע את מה שאיים על תעשיית התערוכות שלה, כתוצאה מנישול החברות המקומיות על ידי חברות ממזרח אירופה ואסיה?

 

אנחנו מדברים על אירופה כעל יחידה אחת, אבל זו מורכבת ממספר מדינות שבכל אחת יש מצב נתון שמאויים על ידי הסינים והאחרים.

 

לדוגמא, איטליה. כושר היצור של תעשייני איטליה היה מאז ומתמיד " גדול " על השוק האיטלקי. מסיבה זו מספר המציגים מאיטליה בתערוכות בינלאומיות מחוץ למדינה, הוא עצום. ברוב התערוכות, איטליה תופסת את המקום הראשון. היו זמנים שהביתן האיטלקי בתערוכת הנעליים בדיסלדורף היה גדול יותר מתערוכת הנעליים שהתקיימה באיטליה. מבחינת איטליה, ההשתתפות בתערוכות במדינות אחרות באירופה, היא צורך חיים. המצב דומה, אם כי לא כה קיצוני, גם במדינות כמו צרפת וספרד.

 

בגרמניה, ב-2004, החלק של מדינות אסיה בתערוכות הבינלאומיות שהתקיימו במדינה, עמד על % 60 מכלל המציגים הזרים. במספרים מוחלטים דובר אז על 82,735 מציגים זרים שהם מחצית מכלל המציגים בתערוכות. בתוך הקבוצה הזו בלטו מאד הסינים כמובן.

 

הירידה של מספר המציגים מתוך מדינות השוק באירופה החלה לצבור תאוצה ואילו במקביל זו של מדינות מזרח אירופה נמצאה במגמת עלייה.

 

אז מה עושים?

 

קודם כל עושים שינוי קוסמטי כלפי העולם. לפתע התחלנו לראות בתערוכות סטטיסטיקות של מציגים ומבקרים מ "אירופה". לא עוד מדינות בסחורות ומוצרים ונעשה זאת כך שנוכחותנו תהיה מורגשת ביותר. היכן המקום המתאים ביותר לכך: תערוכות בינלאומיות באירופה עצמה.

 

ואכן טורקיה רשמה מאז 2002 עלייה שנתית של %  25 במספר המציגים בתערוכות בגרמניה בלבד. לוקח להם לאירופים קצת זמן לחוש בתהליכים שקורים אצלם, אבל כאשר יתעוררו ויראו שהטורקים תופסים להם את המקומות הטובים בתערוכות שלהם, או אז ידרשו לפעולה כלשהי.

 

אם האירופים ימשיכו את מדיניות המכסות גם עם הטורקים, הרי שמהר מאד ימצאו אלו אשר יאשימו אותם באפליה מכוונת . או אז יכנס גם נושא הדת לסיפור ואת השאר, אפשר רק לנחש.

 

וכאן נשאלת השאלה: מדוע לא לחפש פתרון לסצנה הידועה מראש לפני שהיא שוטפת את הבמה? למה תמיד להגיב? למה לא ליזום? להיות יצירתיים לפני מעשה?

 

ואנחנו לתומנו חשבנו שישראל שייכת לאסיה... מסתבר שהיא חלק מאירופה.

 

 

 

 

הכותב הינו מבעלי החברות שבל תערוכות ואיטקס

 

 

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר