כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

זווית אישית: לתפוס את הגל של 2010

מאת: ענבל אלוני אופיר /
08.11.2009
/ 9:15

 

לתפוס את הגל של 2010

 

כן. נכון. יש סימני ההתאוששות . הצרכנים מתחילים לחזור לקניונים, החברות מתחילות לפרסם מכרזים וההזמנות מתחילות לטפטף ליצרנים.

 

המומחים חוזים שב-2010 המשק הישראלי והעולמי כולו יחזור למסלול של צמיחה. כנראה שלא צמיחה של 10% לשנה וגם לא 5%. אבל בהחלט שינוי מגמה וצמיחה חיובית.

 

אז מה זה אומר לנו – מנהלי החברות ומנהלי השיווק, האם צריך לשנות מדיניות? כיצד להערך?

 

בתקופת המיתון, שעדיין לא נפרדנו ממנה לגמרי, החברות נכנסו למגננה; קיצוץ מלאים, ביטול השקעות, הורדת מחירים, הקפאת השקות מוצרים ופעילויות דומות נוספות שבאו לתת פתרון מהיר ומיידי לירידה הפתאומית במכירות וההכנסות.

 

כעת, חשוב מאד, למצוא את המסלול הנכון לצאת מאופי פעילות זה, שמונחה על ידי מדיניות מצמצמת שאינה מאפשרת צמיחה. כדי להנות מההתעוררות בשוק ולאפשר לחברה ל"תפוס את הגל" ולצמוח עם השוק. מצד שני, אין לצפות לדהירה פרועה של השוק וחזרה מיידית לצריכה ברמות שהכירנו לפני המשבר, כך שצריכה להיות זהירות ומתינות במדיניות הצמיחה של הארגון.

 

מהן השיקולים המרכזיים שיש לקחת בחשבון בבניית תכנית שיווק למצב זה:

 

שיקום תדמית וחיזוק מותגים

 

בתקופת המשבר, יצרנים ומשווקים רבים פרסמו מבצעי מכירות רבים, הורידו מחירים וקידמו מוצרים במיצוב ואיכות נמוכים יותר, על מנת לענות על דרישותיהם החדשות של הצרכנים.

לפעילויות אלו מחיר – התדמית נפגעה. תכונותיו האיכותיות של המותג ונקודות החוזק שלו נשחקו במהלך התקופה בה פינו את מקומם לקופונים ומבצעי מכירות אגרסיביים.

 

זה הזמן לחדד את הבידול של המותגים השונים. להדגיש בפרסומים ולאנשי המכירות את נקודות החוזק והבידול של המותג והמוצרים שלנו ולהוריד במינון של מבצעי המכירות ופרסומי ההרד-סייל.

 

לא לפחד ממוצרי פרמיום

 

זה הזמן להחזיר לסל המוצרים את מוצרי הפרמיום, לקדם מוצרים משופרים ולשים ב"קדמת החלון" את הליין המתקדם והיוקרתי יותר של קו המוצרים והשירותים שלנו. גם אם לא יהפכו בן לילה למוצרים עתירי הכנסות ורווח, תרומתם לתדמית החברה והסל הכולל של המוצרים חשובה מאד.

 

יחד עם זאת, חשוב, לשמור עדיין את המוצרים והשירותים הזולים יותר זמינים לצרכנים, לשמור על קו מוצרים מגוון מבחינת רמות ומחיר ומיצוב עד להתייצבות בריאה יותר של השוק וחזרה לצריכה של מוצרים ולא של מחירים ודילים.

 

להרחיב ולחזק את מערך ההפצה

 

זה הזמן להתחיל "לכבוש" מדפים, להכנס לנקודות חדשות, לחזק את הנראות ולעבות את מערך המכירה. שכן, אם לא נעשה זאת בזמן, יעשו זאת המתחרים. מצד שני, אסור לבנות על עליה פרועה במכירות ועל כן יש לעשות הכל בזהירות תוך לקיחת שיקולי מימון מלאי, השקעה בלוגיסטיקה וכ"א בחשבון – תוך בניית תכניות עבודה הנגזרות מיעדים ריאלים.

 

לשקם את תקציב הפרסום

 

בתקופת המשבר, ארגונים רבים קיצצו את תקציבי הפרסום למינימום והקדישו את יתרת התקציב לפעילויות מכירה וקידום אגרסיביים. כעת יש לבנות תקציב פרסום שיקצה משאבים גם ל"סופט סייל", לבניית תדמית ולבניית מותגים ארוכת טווח יותר. אם אנו מאמינים ביעדי מכירות גבוהים יותר, גם תקציבי הפרסום והשיווק שלנו צריכים לצמוח בהתאמה על מנת לתמוך בכך.

 

והמסקנה,

חשוב מאד להשקיע מחשבה בבניית תכנית השיווק והמכירות של שנת 2010. להאמין בצמיחה חיובית ושיקום של הפעילות המסחרית, להכין את הארגון לצמיחה חוזרת בהקיפי הפעילויות ולהשקיע בקידומם. אך מצד שני, לבנות הכל תוך שיקולים ריאלים וזהירים של יעדים מתונים לצמיחה והתרחבות.

 

 

 

הכותבת הינה יועצת לשיווק ואסטרטגיה.

 

 

 

 

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר