כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

EXPO VIEW - מדור התערוכות: מי חוסם את הפלישה מטורקיה וסין?

מאת: יצחק שלו /
03.11.2009
/ 9:11

 

מקובל לחשוב שתערוכות משקפות את פני הכלכלה. מדוע זה נכון? משום שתערוכות בינלאומיות מובילות בעולם, הן המקום בו מוצגות היכולות הכלכליות והטכנולוגיות של המדינות השונות.

 

באמצעות היצרנים שלהן, כמובן. היכן מבטאת ישראל את העוצמה הטכנולוגית/בטחונית/אווירית שלה, אם לא בסלון האווירי שבצרפת?

 

מהיכן יודע העולם כי ישראל היא מעצמה עולמית בתחום הטכנולוגיה הרפואית? מתערוכת " מדיקה " בדיסלדורף.

 

 

 

שאר העולם מול אירופה

 

הכלכלה משתנה, יחסי הכוחות בשוק העולמי משתנים ואיתם גם התערוכות. זהו תהליך איטי, כאילו לא מורגש שרוב הזמן קורה מתחת לפני השטח ואז, יום אחד, הוא מתפרץ וכולנו מתעוררים למציאות חדשה.

 

היצרנים באירופה העשירה עודדו במשך שנים את השווקים במדינות פחות מפותחות במזרח אירופה ובאסיה. העבירו קווי ייצור, הקימו מפעלים, הכשירו כוח אדם....וכך החלו לשנות את פני הכלכלה המקומית, באותם אזורים. בהדרגה החלו להיווצר בשווקים אלו יצואנים שחיפשו את דרכם אל השווקים העשירים. החלה הנדידה חזרה.

 

בתחילה, הכל נראה קוריוזי. מה יש לבולגריה להציע לצרפת בתערוכת מזון? מה יש לסין להציע לגרמניה בתערוכת כלי עבודה, כאשר התוצרת שלהם פחותה באיכותה מהמקור הגרמני?

 

וכך זה נמשך עד לרגע ההתפכחות בו גילתה אירופה, כלומר מדינות ה-EU, שחברות ממדינות מזרח אירופה, ביחד עם סין, הולכות ותופסות את מקומן של החברות מאירופה.

 

בעת " הגילוי ", בערך ב-2002, במספרים מוחלטים, עדיין היו פערים גדולים בין אירופה לשאר העולם. אך העלייה הניכרת מתוך מזרח אירופה וסין, לעומת הסטגנציה ולעתים אף הירידה מתוך אירופה וארה"ב, הראתה בבירור כי בתוך מספר שנים המספרים יאוזנו.

 

 

חלק ב' בשבוע הבא

 

 

הכותב הינו מבעלי החברות שבל תערוכות ואיטקס

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר