כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

רוצים להתחתן? תפסיקו לעשן

מאת: דסק חדשות 'מפיק' /
07.07.2009
/ 9:59

בנות, רוצות להתחתן ועוד להרוויח חתן לא מעשן? קמפיין אטרקטיבי להפסקת עישון שפונה לחתנים מיועדים, תחת הסלוגן הקליט "להיפטר מההרגל זה עליך - הנישואים עלינו", מתנהל כבר שבועיים בערב הסעודית, וגרף התעניינות של מאות גברים.

בעולם הערבי מקובל שהחתן לבדו נושא בכל ההוצאות הכרוכות בחתונה, בכללם המסיבה, הנדוניה ובית מרוהט. לעתים תכופות נאלצים הגברים לדחות את מועד חתונתם עד שיוכלו לחסוך כסף בכדי לממן את החתונה וכל ההוצאות הכרוכות בה. הארגון "טוהר", העומד מאחורי הקמפיין, מבטיח לזוכה בפרס הראשון מימון מלא של כל ההוצאות.

מאז ה-20 ביוני מציפות מודעות ענק את הכבישים הראשיים ואת הגשרים בבירה ריאד. במודעה מופיע בגדול הסלוגן בוורוד וחום-אדמדם. בסמוך לסלוגן מופיעה דמות של כלה, נטולת פנים, הלובשת שמלה לבנה ומחזיקה זר פרחים. לצד הכלה מופיע גבר בבגד מסורתי. במקביל, מתפרסמות מודעות הקמפיין בקניונים ובמגזינים.

ב-6 באוגוסט תיערך הגרלה, שתכלול את כל הגברים שהצליחו להפסיק לעשן במהלך קורס שנמשך שבוע. הזוכה יזכה כאמור בחתונה שכל הוצאותיה שולמו, ו-20 זוכים נוספים יזכו בריהוט חינם. סולימאן אל סובי, המזכיר הכללי של "טוהר", ציין כי המטרה היא ליצור משפחות ללא עישון.

ברחבי העולם הערבי הקשיים הכלכליים לארגן חתונה הביאו להתערבותם של מספר ארגוני צדקה. מעזה ועד לסוריה, קבוצות איסלמיות ארגנו חתונות המוניות, בכדי לחתוך בהוצאות. במצרים, ארגון צדקה מוסלמי המקורב למפלגת השלטון ועיתון מקומי פרו-ממשלתי חברו יחד וסיפקו ריהוט וציוד לזוגות צעירים, בנוסף לארגון מסיבות חתונה משותפות.


 

האישה כ"מצית"

מבקרי התוכנית טענו כי הקמפיין הופך את הנשים לפרס. מבקרים אחרים הסתייגו מהקשר שנעשה בין העישון לבין, מה שהם מכנים, "האיחוד הקדוש". אחרים תהו, כיצד יכול "טוהר" לפתוח בקמפיין מבלי לקבל את ברכתם של הגורמים הדתיים.

"הקמפיין בשורשו מיועד לגברים והמסר שהוא מעביר להם הוא: 'תפסיקו לבלות עם סיגריות, וקחו אשה במקום'", כתבה מאהא אל-חוג'יילאן, בעלת טור בעיתון אל-וואטאן. מבקרת אחרת של התוכנית, סוזן אל-מאשהאדי, ציינה כי העולם הערבי מבקר את המערב על השימוש שהוא עושה בנשים למכירת סחורות.

עם זאת, המארגנים התייחסו בביטול לטענות אלה, והשיבו כי הם שמחים לגרום לאנשים לדבר על הסכנות הכרוכות בעישון. כרבע מאוכלוסייתה של ערב הסעודית, המונה כ-27.6 מיליון בני אדם, הם מעשנים.

 

המדור סבור שבארץ קמפיין כזה היה עובד, אבל תחת הסלוגן "הגירושין עלינו, הפסקת העישון עליכם".

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר