כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

ביקורת גבולות

מאת: הדר אלוני - 'כפיים' /
09.09.2008
/ 9:33

 

Post It Art

 

מבט אחר על פתקיות דביקות

 

 

ביקורת גבולות

 

השימושי הוא גם היפה!

 

טכניקות של שימוש בחומרים נפוצים מחיי היומיום, ביצירות אמנות, מוכרות לפחות מהמאה הקודמת ועם זאת אין להמעיט בערכו העיצובי של הציוד המשרדי הפשוט והמוכר.


פתקיות אזכור דביקות, המוכרות לכולנו מחיי המשרד, מגיעות בצבעים רבים ומגוונים ויכולות להיות כל דבר- החל ב"לבנים" לבניית פסלים שובי לב ועד למצע מפתיע לפעילות קד"ם אינטראקטיבית.


להלן מספר פרויקטים מרהיבים המכוסים, מצופים, מפוסלים ומקושטים בפתקאות נייר דביקות.

 

 

 

Post-It פוסט גרפיטי

 

פוסט גרפיטי או בשמה האחר אמנות רחוב (Street Art), החלה במהלך שנות ה-80 ותחילת שנות התשעים של המאה ה-20. זוהי אמנות המוצגת במקומות ציבוריים, בעיקר ברחובות הערים ונותנת השראה לפעילויות קד"ם רבות. היא מופצת על ידי שבלונות (סטנסילים), סטיקרים, פוסטרים ואמצעים נוספים שאינם מסורתיים בתרבות הגרפיטי.

  

 

 

ביקורת גבולות

 

במקרה זה הוזמנו עוברי האורח להשתתף ב"יצירה" על הקיר הציבורי, על ידי כתיבת רשימת התזכורות (to do list) שלהם במקום שכולם יוכלו לראות ולהגיב.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

בקיר היצירתי הזה, החל כל פתק כ"דף חלק" כשהקהל הוזמן לצייר, לכתוב ולהגיב. דוגמה נפלאה לעוצמת השלם העולה על סכום חלקיו.

 

 

 

Post-It  פופ ארט

 

פופ ארט היא תנועה אמנותית שהחלה בסוף שנות החמישים. התנועה הקיפה את תחומי התרבות השונים במטרה לבחון את השפעתם ההדדית. המאפיינים המרכזיים של הפופ ארט היו שילוב חומרים חוץ אמנותיים ביצירות, כגון קומיקס, פרסומות ועוד ושימוש בצבעוניות עזה. נושאי יצירות פופ רבות נגעו בתרבות השפע הכלכלי, תרבות הצריכה והשיווק.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

כיצד לדעתכם הגיב בעל היגואר, כשחזר ומצא את מכוניתו מצופה בורוד זרחני, כחול, סגול וירוק? גם אם זו לא דוגמה לאמנות גבוהה הרי שללא ספק רומז הרעיון לאמנות הפופ, אולי אפילו אנדי וורהול היה מתפעל מהתוצאה.

 

 

ביקורת גבולות

 

למה לעצור במכונית? למה לא פשוט לצפות הכל בפתקיות ססגוניות? Rebecca Murtaugh לא עצרה בסלון ואפילו לא בחדר השינה. היא ציפתה רהיטים וחפצים שונים ולהלן התוצאות המרהיבות.

  

  

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

Post-It סורֵיאליסטי

 

הסוריאליזם הוא זרם באמנות בין שנות העשרים והשלושים של המאה העשרים ומרכזו היה בצרפת. מקור המילה סוריאליזם מצרפתית: sur=מעל, realism=מציאות, ומשמעותו: מעל המציאות.

 

 

ביקורת גבולות

 

זה כמעט בלתי אפשרי להביט בקיר הפתקים המרצד הזה מבלי לדמיין, שאתה שוחה בבריכה והשמש מרצדת על המים. הניגוד בין הקיר לשאר החלל יוצר תחושה של תפאורה סוריאליסטית בחדר שבלי הפתקיות היה נראה רגיל לחלוטין.

 

 

Post-It ומשחקי מחשב

 

 

 

ביקורת גבולות

 

אין סיבה שאמנות "חלונות" מסוג זה תהיה מוגבלת לצורות שאינן מוכרות. במקרה זה האמנים ניצלו באופן קליל ורענן בניין זכוכית רב קומות ויצרו מפתקיות דביקות אשליה של משחק וידאו קלאסי שבלט הן ביום והן בלילה.

 

 

Post-It בפוינטיאליזם

 

פויינטיאליזם היא טכניקה שהתפתחה בצרפת על ידי מספר ציירים מזרם הפוסט אימפרסיוניזם. טכניקה זו מבוססת על התגלית, שמקטעי צבעים הגובלים זה בזה, מתמזגים בעיניו של הצופה לצבע חדש. בטכניקה זו מכסים את התמונה בכתמי צבע קטנים, זה בצד זה, כאשר הרושם המתקבל בצפייה ממרחק הוא של תמונה שלמה.

 

 

ביקורת גבולות

 

כאשר שולטים בטכניקה אין כמעט מגבלות לנושאי ה"יצירה", הכוכבים הגדולים כמו ריי צ'ארלס ואלויס נבנו בכשרון רב מפתקיות דביקות. התוצאה ממש כמו בטכניקת הפויינטיאליזם נראית שלמה ממרחק ובמבט קרוב סתם אוסף של פתקיות צבעוניות. 

 

 

Post-It בעיצוב פנים

 

עיצוב פנים או אדריכלות פנים הוא תחום התמחות המטפל בתכנון ושינוי חללים פנימיים במבנים. עיצוב הפנים, להבדיל מאדריכלות, עוסק בעיצוב חללים פנימיים של מבנה ובתכנונם עד אחרון הפרטים.

  

 

ביקורת גבולות

 

אין ספק שזה יכול להיות קצת מביך אם הבוס שלך תופס אותך, מעצב מחדש את המשרד... ועדיין, לחנוק את המשרד בפתקיות דביקות זו אלטרנטיבה מעניינת לבהייה בשעון בהמתנה לסוף היום...

 

 

 

Stop-motion animation film

 

יש עוד כמה דרכים קריאטיביות לשימוש באמנות הפתקיות הדביקות. מאחר שהפתקים קלים לשימוש, קומפקטיים וקלים לשינוי הם מהווים חומר בסיס לסרטונים, הקליקו כאן ותראו.

 

 

Post-It בחלון הראווה

 

ברוב המקרים חלון הראווה הוא שיקבע האם הלקוח יבקר בחנות או שימשיך לחנות הבאה. אי לכך חלון הראווה הוא כלי חשוב בקידום המכירות.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

דרך מקורית למשוך את תשומת לב העוברים ושבים היא ללא ספק שימוש ברעיון הססגוני של הפתקיות הדביקות.

 

ביקורת גבולות

 

הגדילה לעשות Rebecca Murtaugh כשכיסתה את כל חלון הראווה בפתקיות והשאירה חורי הצצה בלבד. אין דבר המסקרן יותר מלגלות טפח ולכסות טפחיים...

 

 

 

הכותבת הינה סמנכ"ל קריאטיב בחברת 'כפיים'

 

 

תגובות
התקבלו 1 תגובות
1.  עוד דוגמא טובה
כתבות נוספות: