כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

ביקורת גבולות

מאת: לב קוגן - 'כפיים' /
05.08.2008
/ 9:35

ערים בעולם כמותג

בשנים האחרונות הבינו ראשי ערים בעולם את הפוטנציאלי הכלכלי הגלום במיתוג העיר  וקידום המכירות שלה כמותג כמו כל מוצר צריכה אחר. מגוון הפעולות הכלכליות והשיווקיות, שניתן לעשות, הוא אין סופי: פסטיבלים, תערוכות, אירועי ספורט, מיתוג נושאי, היסטורי ועוד. כל אלה משתלמים לעיר הן מבחינת המינוף התדמיתי והן ברמה הכלכלית.

 

בכתבה זו נסקור כמה מן המהלכים השיווקיים, שהפכו ערים שלמות לאיקונים נחשקים.

 

 

 

לה טומטינה בבוניול, ספרד 

 

בוניול (Buñol) היא עיר קטנה ואנונימית בחבל ולנסיה שבמזרח ספרד, אלא שהנהלת העיר זיהתה פוטנציאל עצום, הטמון במנהג מקומי ותיק, ומינפה אותו למוקד משיכה לתיירות פנים וחוץ.

 

בכל שנה, ביום ד' האחרון של אוגוסט מתרחש משהו מוזר. בוניול הופכת לשדה קרב ביזארי ואדום במיוחד, בו התחמושת היא... עגבניות! 

 

הכללים מאוד נוחים:

אפשר לזרוק עגבניות על כל מי שנמצא בטווח זריקה.

יש למעוך את העגבניות קודם זריקתן, אחרת המכה כואבת.

הקרבות מוגבלים לשעתיים ביום 11:00-13:00.

 

זוהי מלחמת עגבניות אמיתית וחסרת רסן. הקרב הוא שיאו של הפסטיבל שנמשך שבוע וכולל כ 30,000 משתתפים. בכל פסטיבל משקיעה העיר בין היתר 130,000 ק"ג עגבניות.

 

ביקורת גבולות

 

 

 

 

קרנבל החורף בקוויבק סיטי

  

הנתון הטבעי הבולט של קוויבק - קור ושלג, נוצל בחכמה על ידי מועצת קוויבק סיטי לקידום ומשיכת תיירים. קרנבל החורף בקוויבק סיטי הינו חגיגת החורף הגדולה ברחבי תבל, והקרנבל השלישי בגודלו בעולם.

 

בין האירועים המרהיבים ביותר נכללים אירוע פיסול הקרח הבינלאומי במישורי פארק אברהם וארמון קרח בגודל אמיתי מול הפרלמנט. פעילויות נוספות כוללות מרוץ קאנו בין גושי הקרח בנהר סנט לורנס, החלקה על השלג בתוך מנהרות, מרוצי מגלשות שלג ותחרויות מזחלות הרתומות לכלבים.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

אליפות העולם בכריתת עצים בוויסקונסין

  

 

ויסקונסין אשר ידועה בעובדי האדמה ובחוטבי העצים מתגה את עצמה בהתאם ומידי שנה עורכת תחרות כריתת עצים. לחטוב, לנסר ולטפס על העצים, לגלגל בולי עץ, אלה כל המיומנויות, שצריכים לדעת המשתתפים בתחרות המשונה והמצחיקה הזו.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

 

אוקטוברפסט במינכן

 

פסטיבל הבירה שנערך מדי שנה בעיר מינכן בבוואריה שבגרמניה בסוף ספטמבר ובראשית אוקטובר, סוחף אליו מדי שנה למעלה משישה מיליון מבקרים מכל רחבי העולם. הפסטיבל שנמשך כ 16 ימים, הוא פסטיבל הבירה הגדול ביותר בעולם והידוע מבין האירועים שנערכים בעיר.

 

אוקטוברפסט נפתח בהכרזה של ראש עיריית מינכן המחזיק בידו כוס בירה ואומר: "O'zapft is!" - "הבירה נמזגה מהחבית" (בעגה בווארית).

 

הבירה של הפסטיבל היא בירה כהה שהוכנה במיוחד עבור הפסטיבל, היא נמזגת לכוסות הנקראות מאס ומכילות ליטר בירה. כוס המאס הראשונה של הפסטיבל נמזגת ומוגשת לראש ממשלת בוואריה.

 

 

 

ביקורת גבולות

 

 

אירוע מרכזי בברלין הוא מצעד הגאווה המסייע לעיר למתג את עצמה כעדכנית, חופשייה ופתוחה לכול.

 

  

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

ביקורת גבולות

 

 

יום המלכה באמסטרדם

 

 

באמסטרדם אפשר לראות את השיווק האגריסיבי של העיר באמצעות יום המלכה.

 

יום המלכה הוא חג לאומי שנחגג ב-30 באפריל, הוא יום הולדתה של המלכה יוליאנה (1909-2004).

 

מקובל לציין את החג בהנפת דגלי הולנד מעוטרים בסרט כתום. הצבע הכתום מסמל את משפחת המלוכה ההולנדית. על-פי המסורת, עסקאות המתבצעות ביום המלכה פטורות ממס כמעין מחווה של המלכה לנתיניה ביום חגה. לפיכך, אזרחים רבים מנצלים את היום לעריכת ירידים פרטיים ("בזארים") בהם מוצעים למכירה חפצים משומשים.

 

 

ישנן עוד דוגמאות רבות חלקן מפורסמות כמו מצעד הגאווה בברלין וחלקן כמעט אנונימיות לישראלים כמו פסטיבל כריתת העצים בויסקונסין. ניתן לומר שכיום כל עיר המכבדת את עצמה תמתג ותקדם את עצמה כאילו הייתה מותג בינלאומי נצרך.

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 הכותב הינו מנהל חטיבת ההפקות בחברת כפיים

 

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר
כתבות נוספות: