כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

ביקורת גבולות

מאת: הדר אלוני, 'כפיים' /
08.07.2008
/ 9:39

 

ירוק זה כל העניין: שימושים מפתיעים בפחיות, בקבוקים ופקקים ממוחזרים.

 

באמנות המוזרה והמדהימה של ימינו נמצאים רעיונות קריאטיביים ביותר, שנולדו מתוך חומרים פשוטים, כאלה שנזנחו בצד הדרך או במילים אחרות מזבל.

 

כדור הארץ הולך ומתחמם, הקרחונים נמסים, זני צמחים נכחדים מדי יום וחיות מסוימות ניתן למצוא רק בכלובים במקרה הטוב, אין ספק שהמשבר האקולוגי כבר כאן! התשובה לכל זה מתדפקת על דלתותינו בצורת "הטרנד הירוק", אחד הטרנדים הפופולאריים בעולם כיום. בתחילת דרכו הובל על ידי ארגוני סביבה שונים אך כיום סוחף אחריו חלקים גדולים מכלל האוכלוסייה.

 

המודעות הצרכנית ההולכת ומתעצמת בכל הנוגע לדרך פעולתן של החברות הגדולות הביאה אותן לנקודה בה יש צורך להגיב הן על ידי פיתוח מוצרים ידידותיים לסביבה והן בשיטות הפניה לציבור. בסקירת אתרי האינטרנט של משרדי פרסום, חברות קד"ם ושיווק חווייתי סביב העולם ניתן למצוא, שברובם כבר קיים "הירוק" כחלק משירותי המשרד הקבועים ואף מוקצה לו מקום של כבוד באתר, מעיין תו תקן המודיע ש"אנחנו מעודכנים".

 

 

כיצד משתמשים ב"ירוק" לצורכי שיווק חווייתי?

 

למחזר יכול להיות הרבה יותר מסחיבת שקית בקבוקים משומשים למיכל הקרוב. כמה אנשים יצירתיים במיוחד, לקחו את נושא "הזבל" צעד אחד קדימה. הם השתמשו במוצרים שהיו בדרך להמסה, גריסה או סתם לערימת האשפה, כחומרי גלם ליצירת דבר שונה, מרגש ומחדש המעורר את הצופה למחשבה. האם אי פעם חשבתם על מיחזור כפעולה חווייתית?

 

הנכם מוזמנים להצצה במקבץ רעיונות מעוררי השראה של אנשים בעלי מעוף...

 

אנשי הפח כובשים את העולם

 

"אנשי הזבל" של האמן HA Schult  הינם אורחים מכובדים ברחובות ערים רבות בעולם. תוך 6 חודשים ועם 30 עוזרים, יצר האמן את הפסלים המיוחדים מפחיות מעוכות, בתיבול חלקי מחשב וחומרי הדבקה שונים.

מה מטרתם ומה משמעותם? קשה לומר, עמידתם הדוממת פתוחה לאינטרפרטציה אישית, המושפעת ללא ספק מהסביבה בה הם מוצגים סביב העולם. מהפארקים של ניו יורק ועד החומה הסינית, אנשי הפח חוצי תרבויות, מסקרנים ונותנים השראה להרהור על הדומה והשונה בין בני האדם והאומות המלכדות אותם.

 

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

 

הר של זבל או אמנות הצל

 

צוות האמנים האנגלים יוצאי הדופן  Tim Nobleו Sue Webster, עובדים במהלך העשור האחרון על מגוון פרויקטים עם חומר גלם מיוחד במינו: זבל בשילוב תאורה מעוצבת. מבט חטוף או מעמיק על ערימת האשפה, שאספו ברחובות לונדון, אינו נותן אפילו ברמיזה את משמעות המוצג. אולם, כאשר מוצב מקרן בזוית הנכונה מתעוררת האמנות לחיים וצללים מאוירים יוצרים מראה צלול ורענן של הצורות החבויות בכאוס.

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

בית בירה זה לא מה שחשבנו

קירות מבקבוקים - קירות מבקבוקים לא נשמע כמו משהו שיחזיק מעמד לאורך זמן. למעשה, בית הבקבוקים הישן ביותר, שקיים כיום, נבנה בשנת 1907 בעקבות מחסור בקורות עץ במדבריות נבדה מ 50 אלף בקבוקי בירה.

  

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

 

קירות מפחיות - בניגוד למחסור, שהוליד את קירות הבקבוקים, בית פחיות הבירה בטקסס נוצר מתוך מוחו הקודח של אדם אחד. מה שהחל כשיגעון של איש אחד בשנות ה 60 הסתיים שני עשורים מאוחר יותר עם יצירה של 40 אלף פחיות שמהוות מעיין פלא עולם מוזר ומעניין.

 

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

חפצים שימושיים מפקקים

 

האמנית Elizabeth Lundberg, אוספת כל מה שניתן למחזר והופכת אותו לעבודת אמנות, בין אם רצינית או משעשעת היא תמיד מקורית. על ידי שינוי השימוש בחפצים היא מעודדת אותנו לחשוב על משמעותם המקורית מול החדשה, על החומר ממנו דברים נוצרים ועל מערכת היחסים שלנו איתם.

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

 

פחיות מחוצות בחדר הילדים?!

גם חינוכי וגם יפה. האמנות המקורית של Charles Kaufman מתחילה במעיכה ידנית בדרך מסוימת מאוד של פחיות בירה ושתייה קלה וממשיכה בציור דמויות אנימציה ססגוניות הנתלות במסגרת על הקיר.

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

 

Running the Numbers

 

סדרת Running the Numbers של האמן Chris Jordan, אינה כל כך אמנות העשויה מזבל כי אם אמנות המציגה את האימפקט של הזבל והכמות המדהימה של האשפה בעולמינו. בסדרה אוסף פורטרטים שכל אחד מוקדש לחומר אחר, מנייר משרדי עד לפחיות אלומיניום. כל פורטרט מראה באופן ויזואלי את הכמויות המשמשות תעשיות שונות או מצבים שונים כמו למשל 60 אלף שקיות הניילון המשמשות את האמריקאים בכל 5 דקות או 15 מיליון דפי משרד המשמשים אותם בכל 5 דקות.

 

בהצגתם הויזואלית המקורית שואף האמן להעלות אצל המתבונן שאלות באשר לתפקיד היחיד בחברה גדלה ומתעצמת ומקווה כי ההצגה הויזואלית של הכמויות תשאיר רושם עז יותר מקריאת המספרים במאמר בעיתון.

 

 

בקבוקי פלסטיק

 

2 מיליון בקבוקי שתייה מפלסטיק, משמשים את האמריקאים בכל 5 דקות

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

פחיות

 

106 אלף פחיות אלומיניום, משמשות את האמריקאים בכל 30 שניות

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

ביקורת גבולות

 

 

הקלישאה אומרת ש"זבל של אחד הוא אוצר של אחר", מי שאמר אותה בוודאי לא היה מאמין עד כמה נכונה היא יכולה להיות.

 

שיהיה לכם יום ירוק...

 

הדר אלוני

סמנכ"ל קריאטיב

כפיים

תגובות
התקבלו 1 תגובות
1.  וואו
כתבות נוספות: