כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

סיכום עצרת הזיכרון ה-21 לרצח יצחק רבין

מאת: /
01.11.2016
/ 11:00

במוצאי שבת האחרונה, התכנסו רבבות בכיכר רבין לעצרת הזיכרון לציון 21 שנה לרצח יצחק רבין, אשר יזמה מפלגת המחנה הציוני לאחר ההודעה על ביטולה של עצרת הזיכרון הממלכתית.

"בימים האחרונים נחצו כל הקווים האדומים", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שתקף את ראש הממשלה נתניהו. "כשראיתי את שתיקת ראש הממשלה מול ההתקפות הפרועות על קצינים וחיילים, כשאני רואה את מסע האטימות מול סבלם של תושבי הצפון ואת מצוקתם של אלפי מורים שאינם מקבלים שכר, את ההתעלמות מזוגות צעירים שנאנקים תחת המשכנתא ורופאים שעובדים שעות וחוטפים קללות על עבודתם – אני אומר עד כאן".

"כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה, אני אומר לו – נתניהו, עד כאן. תם פרק ממשלת האחדות", הדגיש יו"ר האופוזיציה, שטרק את הדלת על המגעים הקואליציוניים.

"באנו לכאן כדי למנוע את הרצח הפוליטי הבא", אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), "רצח רבין היה פוליטי. באנו כדי למנוע את פשע השנאה הבא, כי ליותר מדי אנשים קראו בוגדים השנה, כמו אז. באנו לכאן כדי להודיע בקול ברור שישראל לא תהיה מדינה שבה מסמנים עיתונאים, שופטים וקציני צה"ל בגלל דעותיהם הפוליטיות. באנו לכאן כי לא ניתן להפוך את צה"ל למגרש משחקים פוליטי".

"זה הזמן לעבור ממגננה להתקפה ולצעוק 'די'", מחתה לבני. "די לטירוף, די לאלימות, להסתה ולרדיפה. לא נהיה שותפים למי שמוביל את הגל העכור הזה. לא נהיה עלה תאנה ולא נגיד שהכול בסדר כשהכול לא בסדר. אנחנו באופוזיציה כי שם אנחנו צריכים להיות".

"ראש הממשלה, אתה יכול לקרוא לנו איך שאתה רוצה", תקפה את נתניהו, "שנביא את דאעש, את הערבים לאוטובוסים וששכחנו להיות יהודים – אבל אף אחד לא ילמד אותנו מה זה להיות ציונים. השיתוק והקיפאון יביאו להקמת מדינה דו לאומית עם רוב ערבי, וזה הדבר הכי לא ציוני שיש", הוסיפה.

 

גם יו"ר מרצ זהבה גלאון התייחסה להתבטאות של ביטן ופנתה אליו: "תן לי לומר לך דוד ביטן, רבין היה מנהיג פוליטי שנרצח מסיבות פוליטיות, על ידי אדם פוליטי, כי הוא האמין בסיום הכיבוש וחלוקת הארץ. רבין נרצח בגלל מכונת הסתה, שתיארה את ממשלתו כלא לגיטימית, כי היא נסמכה על קולות של אזרחים ערבים, ושציירה מסירת שטחים כבגידה. והוא נרצח כי היה מי שצפו בזה קורה, והעדיפו שלא לעשות דבר".

"ביטן מעדיף את רצח רבין כרצח א-פוליטי, כי ככה אין בסיפור את הבוס שלו, את ראש הממשלה, שעמד אז על המרפסת", אמרה גלאון. "ההסתה ממשיכה גם היום, הישר ממסדרונות הממשלה: נגד שלטון החוק, נגד שופטי העליון, נגד ארגוני החברה האזרחית, נגד אזרחים ערבים ונגד אנשי שמאל. השנאה העיוורת הזו הובילה לשריפה של ילד, להצתה של משפחה, להצתת מנזר", הוסיפה גלאון, "והיא לא תיעצר שם. רבין ידע שאנחנו לא יכולים לקיים חברה על שנאה ופחד, שאנחנו צריכים להציע יותר. יש הרבה עבודה לפנינו, והרבה אנשים לשכנע בדרך שלנו, כדי שהחזון שלנו יתנחל בלבבות וינצח בקלפיות. אני מבטיחה להילחם אתכם ביחד על הדרך הזו".

לפני העצרת התקיים באנדרטה שבכיכר טקס של תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", בהשתתפות עשרות חברי התנועה. "גם אחרי 21 שנה אי אפשר לעמוד כאן בשוויון נפש", אמר בנו של ראש הממשלה המנוח, יובל רבין, במהלך הטקס. "כאן שלף יהודי אקדח – וירה באבינו, לאחר מסע הסתה ארוך שאי אפשר לטשטש. זה לא נתפס שרוצח מתועב ירה שלוש יריות, ויצא מפה עם חיוך על העיניים. האקדח היה פרומו לסרט הבלהות בו אנו חיים. מי יודע אם לא יושב מישהו לא רחוק מכאן, ומסדר לעצמו מחדש את המחסנית של האקדח".

הודעתו של תא"ל במיל' על ביטול העצרת בשל היעדר תקציב, הובילה לתגובות שונות בקרב פוליטיקאים ובקרב הציבור ויוזמות עצמאיות רבות קמו לעריכת אירועים אלטרנטיביים לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין.  

תגובות
אין תגובות למאמר