כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

Wonkey monkey

מאת: חדשות מפיק /
13.04.2015
/ 10:20
רעב, שיעמום, בדידות, עצב, אלימות וייאוש קיומי - אלו הנושאים העולים מציורי הרחוב של wonky monky, שבחר בדמות הקוף כאלגוריה למצב האדם בחברה העכשווית. 
הקוף של wonky monky מאתגר: 
מצד אחד יש בו משהו הלקוח משפת הילדים הלא מאיימת ומצד שני הסצנות המצוירות אלימות וקשות, העיניים מביעות עצב נוגע ללב, אנושי, והשיניים הבולטות מזכירות גולגולת – הדימוי העיקרי בציורי הואניטאס ההולנדיים המעידים על זמניות החיים. 
 
חלק גדול מהציורים עוסקים בעוולות חברתיות ומדמים דמויות פוסט אפוקליפטיות שעולמן חרב עליהן ומשקפות ביתר שאת את מצוקתו של האדם בתרבות העכשווית.
המקום הטבעי לציורים אלו הוא הרחוב. ציירי הרחוב חושפים את עבודתם לעין הציבור ומשמיעים את ביקורתם במרחב הציבורי:
פעמים רבות זו ביקורת על המציאות הישראלית או על החברה הצרכנית העכשווית.
אמנות רחוב הפכה בשנים האחרונות לאחד המדיומים הפופולריים בשדה האמנות העכשווי. ציירי הרחוב מצטיירים כשליחי החברה
שתפקידם להציג אמירה, לעורר, לערער, להתריע, אפילו במחיר של עבירה על החוק - העיקר לעצור לרגע את הולך הרגל ולגרום לו לחשוב על דברים חדשים. זו גם הסיבה שהם מכנים עצמם בשמות אנונימיים דוגמת וונקי מונקי - יליד 1980 ובוגר בצלאל במחלקה לתקשורת חזותית - שמקפיד לא לחשוף את שמו. 
כתוצאה מהפופולריות של המדיום החל מעבר מהרחוב אל הגלריה אשר ניתק את היצירות מהקשרן החברתי, היומיומי, מהמרחב הציבורי, 
והעניק להן הקשר אחר – אמנותי, אליטיסטי, בעל ערך כלכלי. יש יצירות ששרדו את המעבר וגם בהקשרן החדש לא ויתרו על המימד הביקורתי, להיפך. 
 
היו שהגדירו את הציורים האלו כ״גירסת רחוב ל׳צעקה׳ של מונק״. אפשר למצוא בהם ביקורת ישירה שאינה מסתתרת או מנסה לומר את דברה במרומז ומדברת אל קהלה בגובה העיניים, באמצעות דמויות חזקות ובוטות שלוכדות מיד את תשומת הלב ואינן מרפות. 
תערוכה זו הינה הזדמנות לחשוף את אותה ביקורת גם לשוחרי אמנות שמרבים לבקר בגלריות ופחות חשופים לציוריו של וונקי מונקי החיים ומתקיימים בדרום תל אביב.
 

תערוכת Wonkey Monkey תיערך בגלרית באזל רחוב השל"ה 1 תל אביב יפו.
לפרטים נוספים: 03-6024957
תגובות
אין תגובות למאמר