כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

כשפים במוזיאון ישראל

מאת: חדשות 'מפיק' /
21.05.2014
/ 20:28

60 פסלים ומסכות מיסטיים, הטומנים בתוכם "חומרים מכושפים", כגון שורש זנגוויל כתוש, אגוזים לעוסים, מקור ציפור, גולגלות, שערות ודם, עומדים בבסיס התערוכה המרתקת "חומר מכושף באמנות אפריקה" אשר תוצג החל מהיום במוזיאון ישראל, ירושלים.  

התערוכה חוזרת אל המהות הפולחנית והטקסית של המסכות והפסלים האפריקאים, שנוצרו במרבית המקרים כמשכן לחומרים מאגיים; חומרים אשר נחשבו לבעלי עוצמות על-אנושיות, שיכולות לרתום את הרוחות והאלים למטרותיו של האדם. 

חומר מכושף באמנות אפריקה

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות חשפו את החומרים שהוצפנו בפסלים או כיסו אותם.  התערוכה מאפשרת הצצה נדירה אל תוך הקרביים של פסלים ומסכות אלה, באמצעות צילומי רנטגן החושפים את "החומרים המכושפים" השוכנים בהם - שנלקחו רובם ככולם מן החי והצומח.  
 
בין המוצגים בתערוכה: חפץ המכוסה בגולגולת של קופים, שנועדה להגן על החובש אותו מכוחות רעים; מסכה שהחומר המעצים אותה הוא רוק וגללים, שנוצרה לרגל הולדת תינוק - במטרה להבטיח לו חיים טובים; פסל עטוי ציפורני חיה, קרניים וטפרים שהם – לפי האמונה – בעלי סגולות של ריפוי; ומסכה שבה חבויים מחטי קיפודים ונוצות, שמטרתם להעניק חיים ארוכים.
 
חומר מכושף באמנות אפריקה
 
לצד הפסלים והמסכות המרשימים יוצגו בתערוכה יצירות מודרניות שנוצרו בהשראת פיסול אפריקאי, הטוענות את הפסלים והחפצים מאפריקה במשמעויות נוספות.
 
את התערוכה, שתיפתח היום (21/5) ותוצג עד סוף השנה אוצרת דורית שפיר
 
חומר מכושף באמנות אפריקה
(בתמונות באדיבות מוזיאון ישראל)
תגובות
אין תגובות למאמר