כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

דעה אישית - הבחירות הווירטואליות הראשונות בישראל

מאת: תומר ספנוב /
21.01.2013
/ 11:00
הבחירות שבפתח, הולכות להיות הבחירות הווירטואליות הראשונות בישראל. נכון שעדיין נידרש להגיע לקלפי בכדי לממש את זכותנו הדמוקרטית אבל מכל בחינה אחרת, נדמה כי מערכת הבחירות הזו התנתקה מהשטח. ב- 20 השנים האחרונות לא נראתה מערכת בחירות כל כך מנוטרלת מאנשים ועמוסה בציוצים. שלטי הפרליג שבבחירות עבר כיסו אלפי מרפסות ועשרות אלפי מטרים של גדרות התחלפו, כמעט בבלעדיות, בשלטי חוצות והמדבקות שעיטרו בעבר מאות אלפי רכבים והעידו על נטייתו הפוליטית של בעל הרכב התחלפו בפוסט בפייסבוק.

בחודש הבחירות היו מתקיימים עימותים על בסיס קבוע בין מתנדבי המפלגות השונות על תפיסת הצומת המרכזית בעיר, סביב הדוכן ברחוב ומיקום השלט על גבי גדרות הצומת. היום מתעמתים בעיקר מעל דפי הפייס ומכריעים עפ"י מספר התגובות ולא עפ"י מספר המפגינים.

היאוש נעשה יותר נוח

יש שייתלו זאת במערכת הבחירות הקצרה או במזג האוויר החורפי אבל האמת היא שזה מעיד בעיקר על ייאוש. בכדי להעלות קמפיין במדיה, גדול ככל שיהיה, צריך 4-5 בעלי מקצוע. בכדי  לשלט מרפסות או רכבים צריך תנועת התנדבות גדולה, הכוללת מערך מתנדבים ובו אלפי אנשים ושיתוף פעולה אמיתי (לא לייק) מצד התומכים שמוכנים להקדיש מזמנם, מרצם ורכושם (גם אם באופן זמני) עבור התמיכה במפלגה שהם אוהדים.

מעניין אם כל מי שמעלה פוסט בדף הפייסבוק שלו עבור מפלגה היה מוכן גם לתלות את השלט שלה על המרפסת... כנראה שלא. כאשר אתה תומך במפלגה און-ליין אתה נחשף בעיקר לחברים שלך, כשאתה תולה שלט על המרפסת אתה נחשף לכולם וזה עדיין דורש מחויבות גדולה יותר.

הייאוש כמו תמיד, מחלחל לכולם. שמאל וימין, חילוניים ודתיים, קואליציה ואופוזיציה, כולם נעדרים מהשטח באותה מידה. הפוליטיקאים, שבעבר היו נלחמים על זכות הדיבור בכנסי בחירות נלחמים בעיקר על איזה תמונה תופיע בשלט הפרסום והמתנדבים... איפה המתנדבים?
 
הפיכתה של מערכת הבחירות 2013 לווירטואלית צריכה להדאיג את כולנו. המפלגות כבר לא טורחות ליצור קשר אישי עם הבוחר אלא מדברות אליו בסגמנטים מפולחים אסטרטגית. המתנדבים, שתמיד לקחו חלק פעיל בעבודת המפלגות וייצגו (כל אחד בעמדותיו) מגוון מרשים של עמדות הציבור הישראלי ואפשרו שיחה בגובה העיניים – כבר לא שם.

המתנדבים הם סמל. אם בעבר בחרו אלפי בוחרים, חלקם מתפקדי מפלגות וחלקם לא, להעניק שעות וימים למאבק על דרכה ודמותה של מדינת ישראל, כתף אל כתף עם חברי הכנסת, השרים והמועמדים בוחרים הפעם אותם אלפי אזרחים להישאר בבית. התחושה היא שאין בשביל מי להילחם. 

יום הבחירות בפתח וכולי תקווה שהעדר המתנדבים בפעילות המפלגות לא מהווה את הסקר הטוב ביותר לגבי אחוזי ההצבעה הצפויים לנו. אל תוותרו על זכותכם להשפיע, לא משנה למי – רק לכו להצביע.

כותב המאמר, תומר ספנוב, הינו מנכ"ל משותף בחברת 'נראות נקודה בע"מ'.
 
(תמונת מסגרת: FreeDigitalPhotos)
תגובות
אין תגובות למאמר