כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

"יום כיפור לענף"

מאת: יואב שי; חדשות 'מפיק' /
19.04.2012
/ 9:25

בעקבות האסון שהתרחש אתמול (ד') במהלך החזרות לטקס יום העצמאות בהר הרצל, רצינו לבדוק מה יכולים להיות הגורמים לקריסת כזו של מערך התאורה. תפסנו לשיחה את מקור בכיר בענף, הנדסאי תעשייה וניהול בהשכלתו, שיעזור לנו להבין מה היו יכולים להיות הגורמים לאסון שכזה.

"ראשית," אומר המרואיין, "ליבי משפחתה של ההרוגה בתאונה הטראגית הזו ועם המשפחות של הפצועים. 

כמובן שאני לא יותר חכם משום ועדת חקירה ואני לא הולך להקדים שום דבר, אבל מהניסיון שלי, אירועים מסוג זה לא נובעים בדרך כלל, על פי רוב מכשל נקודתי אלא משרשרת של אירועים. חלקם נסיבתיים, חלקם טרגיים, חלקם טכנוניים וחלקם מרשלנות. ההסתברות שכולם יקרו יחד קלושה מאוד, אבל כשזה קורה, אנחנו מקבלים אסון טראגי מהסוג הזה.

זה יכול להיות כל דבר. עייפות החומר ברגלי האלומיניום, פין לא סגור כהלכה, תליית משקלים עודפים לפי פיזור לא נכון בנקודות תלייה לא נכונות, עומסים שונים ממה שדווח, רוח קיצונית בנקודת זמן ספציפית. יכול להיות שהיה כשל בעיגונים החיצוניים לרוף, שהם בעלי חשיבות עליונה. מדובר בעיגונים אלכסוניים שנותנים בעצם יציבות אופקית לרוף שהיא המחלה של הרוף. קריסה אנכית למטה של הרוף היא נדירה. זה בדרך כלל מתחיל מנענוע שבא מכוחות צד. קשירה אלכסונית של הרוף, כלפי משקולות בדרך כלל, אמורה לבטל את הרוח הזאת. יכול להיות שהיה כשל במיתר או בכבל שהיה קשור או במשקולות. שוב, אני חושב שיכול להיות שזה גם וגם וגם. הכל חובר ביחד לפעמים לנקודה מאוד מסויימת שהתוצאות שלה הן טראגיות. אבל כמובן, ועדת החקירה תבדוק את הכל ותגלה בדיוק מה קרה."

מרבים להשוות את התאונה הזאת לאסון גשר המכביה. תוכל להזכיר לנו מה קרה שם?

ביולי 1996 נהרגו ארבעה ספורטאים בעקבות קריסה של גשר לתוך נהר הירקון.

גם שם הכשל לא היה נקודתי. היה שילוב של טעות בהנדסה, בחירת פיתרון לא נכון וטעות בצינורות. לקחו בעצם קונסטרוקציה שמתאימה לגגות וניסו ליישם אותה בגשר למעבר הולכי רגל. התשתית הזו כוסתה בלוחות עץ שגם הם לא היו מתאימים ולא חוברו כהלכה. בנוסף לזה, כנראה, כמות הקהל שעברה על הגשר היתה גבוהה מזו שהוא יכול היה לשאת. שוב, שילוב של כמה גורמים שהובילו בסופו של דבר לתוצאה מצערת. אי אפשר להגיד שרק המהנדס כשל שם, או רק חברת הגגות, או רק 'ארגונית' או רק המכביה."

טקס יום העצמאות אמור להיות חלון הראווה של מדינת ישראל, וחלון הראווה של הענף. אפשר להגיד שזה יום כיפור לענף שלנו. זה קרה למתחרה שלי, אבל למתחרה שאני מעריך מאוד את יכולתו המקצועית והתכנונית, מה שמחייב את כולנו לבדוק את עצמנו שבעתיים. מצד אחד מתבקש להגיד שזה יכול לקרות לכולם, מצד שני אנחנו לא יכולים להגיד שתקלות קורות, כי זה איזשהו זילות בחיים"

איך אתה מסביר את זה שמהנדסי הבטיחות אישרו את הקונסטרוקציות

אני לא יודע. אין לי תשובה."

בעקבות אסון המכביה ארבעה אנשים הורשעו בגרימת מוות וחבלה ברשלנות ונשלחו לתקופות מאסר- מהנדס הגשר, מיכה בר אילן, הקבלנים יהושע בן עזרא וברוך קרגולה, אדם מישורי, בעל חברת 'ארגונית במה', ויורם אייל, יו"ר הוועד המארגן של המכביה.

בשנת 2006 קנתה חברת 'עיצוב במה', שהיתה מעורבת בתקרית אתמול, את 'ארגונית במה' שהיתה מעורבת באסון המכביה. הרבה קולות נשמעו ביום האחרון המקשרים בין המקרים, אבל המדור טוען שמדובר בצירוף מקרים עצוב.

על פי המידע שבידינו, הוחלט על ידי הגוף המארגן לבצע את הטקס כסדרו, תוך החלפת החברה המבצעת. מה שמעלה שאלות לגבי הציוד בו ישתמשו, מאחר וידוע כי יש כרגע מחסור בטריבונות בארץ ובציודים שונים נוספים.

ומחשבה אחת לסיום. גשר התאורה שנפל אתמול מחץ בין היתר את שתי השורות הראשונות של הטריבונות, מקום מושבם של ראש הממשלה, הנשיא ושאר הצמרת המדינית והצבאית. תנסו לחשוב מה היה קורה אם זה היה מתרחש במהלך הטקס.

עדכון (19/4- 11:50):

בדקות האחרונות התקבלה במערכת חדשות 'מפיק' תגובתה הרשמית של חברת 'עיצוב במה' המובאת כאן כלשונה:

"חברת 'עיצוב במה' פועלת על פי הסטנדרטים הבינלאומיים המחמירים ביותר בהתאם להוראות החוק לאירועים המוניים. 
החברה פועלת אך ורק על פי ההוראות והאישורים של מהנדסי בטיחות. גם במה זו העומדת למעלה משבועיים אושרה על ידי מספר מהנדסי בטיחות ובהתאם להוראות והדרישות.

החברה סיימה עבודתה במתחם ב- 4/4/12 לאחר אישור כל הגורמים הרלוונטיים, בכפוף לתנאי המכרז והנהלים של הממונים על האירוע וביצעה את עבודות הקונסטרוקציה כמסוכם.

זמן ארוך לפני הקריסה השתוללה רוח עזה בהר, והועלה חשש ליציבות המבנה.

היה זמן מספיק לפינוי האנשים וצר לנו כי לא כך קרה.

חובה היה על הגורם האחראי בשטח לפנות באופן מיידי את כלל המשתתפים שהיו על הרחבה ובכך למנוע את האסון.

אנו מביעים צער עמוק על מות הקצינה ועל הנפגעים."
תגובות
התקבלו 3 תגובות
1.  מזל שלא היו חזרות של הילדים..
2.  היבריס
3.  חשבנו אח שלו, חשבנו