כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

זווית אישית: בטיחות באירועים בצל תקנות המשטרה

מאת: יצחק צוקר /
15.01.2012
/ 11:25

בימים אלו פרסמה משטרת ישראל עידכון למסמך: 'פריט משטרה,הנחיות לרישוי עסק 7.7ה' –אמפיתיאטרון ואירועים תחת כיפת השמים'. מסמך זה הוצא ע"י המשטרה מיום 1/1/2012 ככלי עבודה מחייב למפקדי משטרת ישראל כתורת עבודה ליישום מול אזרחי מדינת ישראל. כוחו של המסמך שאוב מעצם העובדה שמשטרת ישראל אמונה על "שלום הציבור" בהיבט המורחב שכולל בתוכו היבטים של סדר ציבורי ובטיחות.

אחריותה ואי אחריותה של המשטרה

למרות טענת משטרת ישראל שהיא אינה אמונה על נושא הבטיחות ואינה בעל מקצוע בתחום, היא בחרה להמשיך ולהוביל את נושא הבטיחות, מאחר ומשרד התמ"ת לא קיבל על עצמו לטפל בנושא לאחר שקבל עליו מכוח "חוק איסור אלימות בספורט" ומכוח צו רישוי עסקים את הטיפול בבטיחות במתקני ספורט קבועים מעל ל- 500 מקומות ישיבה.

מתוקף "אחריותה" של המשטרה יצרה המשטרה מסמך כולל שבו יש פרקים העוסקים בבטיחות ובניהול מקצועי של אירועים וכן פירשה את חוק ותקנות התכנון והבנייה ואת חוק איסור אלימות בספורט לצרכיה שיתאימו למדיניותה הכוללת של המשטרה. התוצאה הסופית הינו מסמך העומד בחלקו בניגוד לחוקים ראשיים ופוגע באופן גס בחוק חופש העיסוק ובהסמכות אחרות של משרדי ממשלה וגופי הסמכה האמונים והמאושרים על וע"י המדינה.

המשטרה מצהירה במסמכיה כי למרות שהיא הגוף המכתיב (לעיתים בניגוד או בעיוות דבר המחוקק), היא אינה נושאת בשום אחריות הנגזרת מעצם המסמך מאחר ומסמך זה ביסודו של דבר הינו מסמך המיועד למפקדי משטרה שמימנו אמור קצין המשטרה ו/או בקר הרישוי לפלח דרישות ולאומרם בשם "הקצין הבכיר" ממ"ר או סממ"ר.

אז מה בעצם עדיף לנו?

מבלי לבחון את השאלה מה טוב למפיקים- המשטרה ככתובת לבטיחות או משרד התמ"ת, אני מצהיר כי בהיבטים המקצועיים, המעבר לתמ"ת בהיבטי בטיחות במתקני ספורט "עשה שכל" וגרם לכך שמתקני הספורט שודרגו בכמה דרגות ובאופן הכי מקצועי שאפשר לקבל.

לאור הצגת הכוחניות של המשטרה במסמך זה תוך התנערות מאחריותו לכתוב ותוצאה הנגזרת מהכתבותיו, עדיף למפיקי וליוזמי האירועים לדרוש, ומיידית, את המעבר למשרד התמ"ת. אין ספק כי המשטרה תתמוך בצעד כזה מאחר ומעל כל במה היא מצהירה את רצונה בזה מתוקף אי מומחיותה לנושא הבטיחות.

מעבר לרמת ההצהרות מסמך זה מהווה תמרור בפני הגורמים המקיימים אירועים וחושף אותם תוך בידול גורמים מקצועיים כגון "יועצי בטיחות,מנהלי בטיחות, מנהלי אירוע" למעט גורם אחד שבא לידי ביטוי שהוא "מנהל הביטחון" שמקור הסמכתו הינו קורס מנהל ביטחון למתקני ספורט והוא שונה מהצרכים הנדרשים ממנהל ביטחון באירועים המוניים. בנוסף קובע המסמך כי באירועים יעשה שימוש "בסדרני ספורט" שגם מהותם שונה מהצורך המתבקש מסדרן/מאבטח באירועים תחת כיפת השמים.

הבעיות במצב הקיים וזהירות מונעת

נכון להיות חסרים בענף הסדרנים המאושרים לאירועי ספורט מאות סדרנים. חוסר זה בא לידי ביטוי בכל שבת כדורגל ו/או בשאר ימי השבוע. כאשר תעמוד על דעתה המשטרה ותתנה קיום אירוע בנוכחות סדרנים אלו, ייתכן כי בגלל מחסורם האירוע לא יתקיים.

מבלי להיכנס לנושא ההכשרות בקורסים המונחים ע"י המשטרה אין ספק כי התורה המובילה בהם עוסקת מראש ובמודע בקהל אלים בחלקו ובוגר. מי כעוסקים בענף האירועים יודע כי פילוח האירועים הינו נרחב ביותר בין אירועי ילדים ונוער, לקונצרטים ועד לאירועים רוויי אלכוהול. לכל אירוע יש מקדמי סיכון שונים ותורת הערכות שונה. את זה לא לומדים בקורסים המונחים ע"י המשטרה.

באותה נשימה ומתוך אותו זלזול בחרה המשטרה להכריז מי בעלי המקצוע שמבחינתה יכולים לעבוד מול המשטרה להיבטי בטיחות: מהנדסאי אדריכלות ועד בוגר תואר שני בבטיחות , ללא ניסיון מוקדם מוכח, בידול בעלי מקצוע מוסמכים של התמ"ת בהיבטי בטיחות ועוד.

מעשה זה חושף את המפיקים לבעלי מקצוע שונים ומשונים ללא ניסיון מוכח שאולי יעבדו במחירים זולים אך שווי ערך למוצר המוגמר וכן לחשיפתו של המפיק מול החוק למקרה כשל. שימו לב- המשטרה רואה בכם - בעלי רישיון העסק - כאחראים בלעדיים הן לשלום הציבור והסדר הציבורי והן להיטי הבטיחות. נכון להיום ע"פ מסמך המשטרה בניגוד לתקן 5688 אינכם יכולים לקבל "רפואה" מגורם הבטיחות מאחר ובשום מקום לא רשום שהוא מחויב להבין בבטיחות,רישוי,ניהול קהל וכד'. 

 

הכותב, יצחק צוק, הינו יועץ בטיחות, 

 

ניהול סיכונים, איכות ובקרה.

מנהל בטיחות למתקני ספורט/מקום להתקהלות

(צילום מסגרת: nuchylee)

תגובות
אין תגובות למאמר