פסטיבלים הינו מושג רחב, המתייחס למכלול של אירועים בעלי צביון מסחרי, אומנותי, פוליטי, חברתי, אידיאולוגי, מוזיקלי וכו'.
פסטיבל לרוב ינוע סביב נושא או תחום מרכזי. לדגומה פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, פסטיבל בירה, פסטיבל דרום אמריקה, פסטיבל סלסה וכו'.

לרוב ועל מנת לממן את הפסטיבל יערך שיתוף פעולה כלשהו עם גוף מסחרי או מספר גופים. הגופים המסחריים מחפשים להרוויח מהפסטיבל מסה קריטית של קהל, שייכות לעולם התוכן של המותג והשלכת ערכי הפסטיבל על המותג.
לעתים הגוף המסחרי יפרוס חסות כל כך רחבה על האירוע, עד אשר הפסטיבל יהיה מזוהה עימו, כמו פסטיבל גולדסטאר לדוגמה.

בנוסף, במקרים מסוימים מחלקת השיווק של המותג או הגוף המסחרי יזמו את הפסטיבל למטרות שיווקיות או כיוזמה מסחרית לכל דבר. לדוגמה שוק האוכל של עיתון העיר - "טעם העיר".
במקרים מסוימים הפסטיבל יוגדר כיריד. יריד הינו מונח טכני המתייחס לפסטיבל בו מתקיים מסחר. דוכנים לממכר מזון, אופנה וכו'.

הפקת פסטיבלים לרוב מבוצעת ע"י חברות הפקה מקצועיות שכן מדובר בנושא מורכב המצריך התמקצעות, שילוב ושיתוף פעולה של מספר גופים רב, כגון הרשות המקומית, המשטרה, מד"א, גופים מסחריים, ספקי תוכן ואמצעי התקשורת.
בישראל בפרט ובעולם, פסטיבלים רבים הפכו למסורת שנתית ולמותג מיתולוגי בעל חיים עצמאיים לדוגמה פסטיבל הבירה של מינכן "אוקטוברפסט" שזוכה לחיקויים במדינות שונות בעולם. פסטיבל האהבה ופסטיבל הגאווה בעלי הגוון האידאולוגי.

ישנם פסטיבלים המקיימים סביבם כלכלה שלמה של ערים ולעתים של מדינות. הקרנבל הברזילאי, במיוחד זה המתקיים בריו דה ז'אנרו הפך עם השנים ל"מפלצת" שתורמת מליארדים של דולרים לכלכלה המקומית בכלל ולענף התיירות בפרט.
פסטיבל, יריד, קרנבל - בכל המקרים מדובר בהגדרה סמנטית לאירוע רחב, רב משתתפים, אשר מאגד נושא מסוים וקורא לקהל לחגוג, להעשיר את הידע, ליהנות ולבזבז כסף.


פסטיבלים קרובים

תאריך שם הארוע פרטים

ללוח האירועים המלא

חדשות - פסטיבלים

25/5/2015  "הכדור בידיים שלנו"
פסטיבל פסטיבל ירוק של איכות סביבה אקולוגיה וחגיגות הפח הכתום
25/5/2015  אמנות בינלאומית ברחובות נתניה
פסטיבל פסטיבל גרפיטי בנתניה: משלחת אמני גרפיטי מובילים מחו"ל יציירו במשך שבוע על גבי מבנים מרכזיים בעיר ויהפכו את הרחוב הראשי ומתחם השוק העירוני לגלריה אורבנית
18/5/2015  הסנדק מגיע לירושלים
פסטיבל אירוע הנעילה של פסטיבל הקולנוע ה- 32 ירושלים יציג את הסרט הסנדק ב-Live
18/5/2015  פסטיבל תרבות דיגיטלית Print screen
פסטיבל פרינט סקרין Print Screen הפסטיבל לתרבות דיגיטלית בסינמטק חולון חוגג 5 שנות פעילות הנושא השנה: HyperSensitive – רגישות בעולם הדיגיטלי
18/5/2015  פסטיבל חלב ודבש
פסטיבל בשבועות, חג הביכורים, עמק יזרעאל לובש חג. המועצה האזורית עמק יזרעאל מקיימת זו השנה ה-15 את הפסטיבל הססגוני "חלב ודבש" שיתקיים בין התאריכים 21-24 למאי 2015.
18/5/2015  פסטיבל הדובדבן ביער יתיר
פסטיבל קטיף דובדבנים וגודגדנים משפחתי הכולל הכנת ריבות, אפיית פיתות, רכיבה ביער, שוק איכרים מקומי ומגוון פעילויות ללא תשלום
11/5/2015  פסטיבל יין Salute 2015 במתחם התחנה
פסטיבל כל מה שחובב יין יכול לבקש במקום אחד
10/5/2015  פסטיבל שבועות הראשון
פסטיבל חגיגת ביכורים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב - 4 ימים גדושי אטרקציות ופעילויות לכל המשפחה
3/5/2015  פסטיבל קול מהשמיים 2015
פסטיבל פסטיבל "קול מהשמים" הוא תחרות ארצית לזמרים צעירים, שתתקיים השנה ב 1 ביולי, במרכז התרבות "דיונה" באשדוד
3/5/2015  פסטיבל יוצרים צמי"ד
פסטיבל יוצרים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות מכל רחבי הארץ יתקבצו לפסטיבל הגדול של השנה עם עשרות מופעי מחול, מוסיקה ותיאטרון ברחבי ירושלים

לעוד חדשות על פסטיבלים לחצו כאן