פסטיבלים הינו מושג רחב, המתייחס למכלול של אירועים בעלי צביון מסחרי, אומנותי, פוליטי, חברתי, אידיאולוגי, מוזיקלי וכו'.
פסטיבל לרוב ינוע סביב נושא או תחום מרכזי. לדגומה פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, פסטיבל בירה, פסטיבל דרום אמריקה, פסטיבל סלסה וכו'.

לרוב ועל מנת לממן את הפסטיבל יערך שיתוף פעולה כלשהו עם גוף מסחרי או מספר גופים. הגופים המסחריים מחפשים להרוויח מהפסטיבל מסה קריטית של קהל, שייכות לעולם התוכן של המותג והשלכת ערכי הפסטיבל על המותג.
לעתים הגוף המסחרי יפרוס חסות כל כך רחבה על האירוע, עד אשר הפסטיבל יהיה מזוהה עימו, כמו פסטיבל גולדסטאר לדוגמה.

בנוסף, במקרים מסוימים מחלקת השיווק של המותג או הגוף המסחרי יזמו את הפסטיבל למטרות שיווקיות או כיוזמה מסחרית לכל דבר. לדוגמה שוק האוכל של עיתון העיר - "טעם העיר".
במקרים מסוימים הפסטיבל יוגדר כיריד. יריד הינו מונח טכני המתייחס לפסטיבל בו מתקיים מסחר. דוכנים לממכר מזון, אופנה וכו'.

הפקת פסטיבלים לרוב מבוצעת ע"י חברות הפקה מקצועיות שכן מדובר בנושא מורכב המצריך התמקצעות, שילוב ושיתוף פעולה של מספר גופים רב, כגון הרשות המקומית, המשטרה, מד"א, גופים מסחריים, ספקי תוכן ואמצעי התקשורת.
בישראל בפרט ובעולם, פסטיבלים רבים הפכו למסורת שנתית ולמותג מיתולוגי בעל חיים עצמאיים לדוגמה פסטיבל הבירה של מינכן "אוקטוברפסט" שזוכה לחיקויים במדינות שונות בעולם. פסטיבל האהבה ופסטיבל הגאווה בעלי הגוון האידאולוגי.

ישנם פסטיבלים המקיימים סביבם כלכלה שלמה של ערים ולעתים של מדינות. הקרנבל הברזילאי, במיוחד זה המתקיים בריו דה ז'אנרו הפך עם השנים ל"מפלצת" שתורמת מליארדים של דולרים לכלכלה המקומית בכלל ולענף התיירות בפרט.
פסטיבל, יריד, קרנבל - בכל המקרים מדובר בהגדרה סמנטית לאירוע רחב, רב משתתפים, אשר מאגד נושא מסוים וקורא לקהל לחגוג, להעשיר את הידע, ליהנות ולבזבז כסף.


פסטיבלים קרובים

תאריך שם הארוע פרטים

ללוח האירועים המלא

חדשות - פסטיבלים

26/6/2016  אירועי השבוע
פסטיבל מבחר האירועים, הפסטיבלים וההפקות המעניינות ביותר שניתן למצוא השבוע ברחבי הארץ
16/6/2016  פסטיבל מחול כרמיאל ה-29 ייפתח בחודש יולי
פסטיבל 10,000 רקדניות ורקדנים ישתתפו בחודש יולי בפסטיבל מחול כרמיאל שיציין את שנתו ה-29, בלמעלה מ-100 מופעים שונים.
15/6/2016  אירועי השבוע
פסטיבל ריכוז הפסטיבלים, האירועים וההפקות שקורים השבוע ברחבי הארץ!
5/6/2016  פסטיבל "LIVE במוזיאון" יתקיים בחודש יולי במוזיאון ישראל
פסטיבל גן האומנות של מוזיאון ישראל יארח ביולי הקרוב מבחר הופעות ואומנים במסגרת פסטיבל "LIVE במוזיאון". בין המופעים: ברי סחרוף, אביב גפן ואביתר בנאי ועוד.
5/6/2016  אירועי השבוע
פסטיבל ריכוז הפסטיבלים, האירועים וההפקות שקורים השבוע ברחבי הארץ!
2/6/2016  קבוצת בלוסטון מפיקה את פסטיבל המוסיקה של אמריקן אקספרס
פסטיבל החל מה23 ביוני, ועד לסוף יולי, יתקיים פסטיבל American Express live experience – פסטיבל מוסיקה חדש ומעניין הכולל חמישה סופי שבוע של הופעות. כל ההופעות יתקיימו באמפי פארק רעננה, וינוהלו תחת ידיהם המיומנות של קבוצת בלוסטון.
29/5/2016  אירועי השבוע
פסטיבל ריכוז הפסטיבלים, האירועים וההפקות שקורים השבוע ברחבי הארץ!
26/5/2016  פסטיבל האור בירושלים מאיר את עיר הבירה
פסטיבל פסטיבל האור 2016 בעיר העתיקה בירושלים נפתח ביום ד' 25.5 ויימשך עד ליום ה' 2.6. בפסטיבל משתתפים עשרות מיצגים של גדולי אמני האור בארץ ובעולם: מיצג קשתות דינאמי, מזרקות מים צבעוניות ומוזיקליות, מיצגי אור תלת ממדיים ועוד.
23/5/2016  פסטיבל ישראל יפתח ביום ג' 24.5.2016 בירושלים
הטיזר הרשמי של פסטיבל ישראל 2016
22/5/2016  פסטיבל ישראל 2016 נפתח אתמול
פסטיבל פסטיבל ישראל ה-55 יפתח ביום שלישי הקרוב בירושלים במופע מחווה חגיגי לשושנה דמארי – "מה אומרות עינייך". המופע, בהשתתפות מירי מסיקה, קרולינה, רביד כחלני, אקו וטיטו ושי צברי, יציג פרשנויות אישיות מרתקות למיטב השירים שנכתבו לשושנה דמארי.

לעוד חדשות על פסטיבלים לחצו כאן