פסטיבלים הינו מושג רחב, המתייחס למכלול של אירועים בעלי צביון מסחרי, אומנותי, פוליטי, חברתי, אידיאולוגי, מוזיקלי וכו'.
פסטיבל לרוב ינוע סביב נושא או תחום מרכזי. לדגומה פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, פסטיבל בירה, פסטיבל דרום אמריקה, פסטיבל סלסה וכו'.

לרוב ועל מנת לממן את הפסטיבל יערך שיתוף פעולה כלשהו עם גוף מסחרי או מספר גופים. הגופים המסחריים מחפשים להרוויח מהפסטיבל מסה קריטית של קהל, שייכות לעולם התוכן של המותג והשלכת ערכי הפסטיבל על המותג.
לעתים הגוף המסחרי יפרוס חסות כל כך רחבה על האירוע, עד אשר הפסטיבל יהיה מזוהה עימו, כמו פסטיבל גולדסטאר לדוגמה.

בנוסף, במקרים מסוימים מחלקת השיווק של המותג או הגוף המסחרי יזמו את הפסטיבל למטרות שיווקיות או כיוזמה מסחרית לכל דבר. לדוגמה שוק האוכל של עיתון העיר - "טעם העיר".
במקרים מסוימים הפסטיבל יוגדר כיריד. יריד הינו מונח טכני המתייחס לפסטיבל בו מתקיים מסחר. דוכנים לממכר מזון, אופנה וכו'.

הפקת פסטיבלים לרוב מבוצעת ע"י חברות הפקה מקצועיות שכן מדובר בנושא מורכב המצריך התמקצעות, שילוב ושיתוף פעולה של מספר גופים רב, כגון הרשות המקומית, המשטרה, מד"א, גופים מסחריים, ספקי תוכן ואמצעי התקשורת.
בישראל בפרט ובעולם, פסטיבלים רבים הפכו למסורת שנתית ולמותג מיתולוגי בעל חיים עצמאיים לדוגמה פסטיבל הבירה של מינכן "אוקטוברפסט" שזוכה לחיקויים במדינות שונות בעולם. פסטיבל האהבה ופסטיבל הגאווה בעלי הגוון האידאולוגי.

ישנם פסטיבלים המקיימים סביבם כלכלה שלמה של ערים ולעתים של מדינות. הקרנבל הברזילאי, במיוחד זה המתקיים בריו דה ז'אנרו הפך עם השנים ל"מפלצת" שתורמת מליארדים של דולרים לכלכלה המקומית בכלל ולענף התיירות בפרט.
פסטיבל, יריד, קרנבל - בכל המקרים מדובר בהגדרה סמנטית לאירוע רחב, רב משתתפים, אשר מאגד נושא מסוים וקורא לקהל לחגוג, להעשיר את הידע, ליהנות ולבזבז כסף.


פסטיבלים קרובים

תאריך שם הארוע פרטים

ללוח האירועים המלא

חדשות - פסטיבלים

23/11/2015  פסטיבל הבננה טעם כנרת- חנוכה
פסטיבל פסטיבל טעם כנרת הוותיק והאהוב, אשר מתקיים זו השנה ה-11, מצרף השנה כוכבת חדשה ובולטת: הבננה, שכה מזוהה עם האזור וזוכה לפסטיבל בזכות היותה גידול המטע העיקרי של עמק הירדן, חלק בלתי נפרד מנופיו ומן התפאורה הנהדרת שלו...>>
2/11/2015  פסטיבל היין ה-17 במטה יהודה
פסטיבל פסטיבל היין במטה יהודה מהווה חגיגת תיירות, יין, חקלאות ותרבות. הפסטיבל יכלול אירועים אשר יעניקו הצצה מרהיבה אל מרתפי היין ואל דרך העשייה וייצור היין, וסיורים ביקבים.הפסטיבל ייפתח באירוע מרכזי חגיגי שיתקיים ביום חמישי ה-5.11 החל מהשעה 19:30, בפארק מיני ישראל. האירוע, במעמד ראש המועצה האזורית מטה יהודה, מר משה דדון, יציג כ-30 יקבים מהאזור כולו...>>
26/10/2015  חגיגה של קולנוע דוקומנטרי - פסטיבל 'דוקאביב גליל' 2015 יוצא לדרך!
פסטיבל למעלה מ-30 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם יוקרנו במהלך ימי הפסטיבל; מפגשים עם שחקנים ויוצרים; אירועים לכל המשפחה; עבודות בתהליך; סדנאות וימי עיון; טיולים להכרת האזור ומפגשים קולינריים>>
12/10/2015  מהודרת הניוזלטר שלנו באוויר.
פסטיבל תקופת ״אחרי החגים״ הגיעה לסיומה, עולם האירועים וההפקות נכנס לקצב מסחרר, תערוכות וכנסים במגוון עשיר של נושאים, פסטיבלים והופעות מהארץ ומחו״ל, הכנות אינטנסיביות למופעי חנוכה הקרבים ובאים, ועוד, ועוד'...
24/9/2015  פסטיבל רנסאנס ה- 23 במבצר יחיעם
פסטיבל פעילויות ברוח תקופת הרנסנס, מסיבת אלקטרו, מתחמי אוכל ובירה ועוד מחכים לכם >>
20/9/2015  פסטיבל boom-box 2015 - סיקור הפסטיבל
פסטיבל פארק נחל חדרה, אמנים רבים והנאות רבות למוזמנים. בואו להבין על מה מדובר>>
8/9/2015  פסטיבל המייקרים הישראלי- GeekCon 2015
פסטיבל מאות מייקרים מהארץ ומחו"ל יתכנסו ב- GeekCon 2015 כדי לבנות גאדג'טים ויצירות טכנולוגיות לא-שימושיות
1/9/2015   LIFE IN COLOR סיקור הפסטיבל
פסטיבל הפסטיבל הגיע לארץ במסגרת שיתוף פעולה בין קבוצת SFX לחברת זאן מיוזיק ובשותפות עם ענת לבנשטיין הפקת משאלות ואאוט פרויקטים.
24/8/2015  פסטיבל חזרה לבית ספר ברשת רמי לוי
18/8/2015  פסטיבל מצאנו מים החמישי!
פסטיבל זו השנה החמישית שמוזיאון ראשון לציון יקיים את פסטיבל "מצאנו מים". יוניבנט הפקות ינצחו על הפקת האירוע בו ישתתפו אמנים רבים מבית שחקנים בע"מ.

לעוד חדשות על פסטיבלים לחצו כאן