פסטיבלים הינו מושג רחב, המתייחס למכלול של אירועים בעלי צביון מסחרי, אומנותי, פוליטי, חברתי, אידיאולוגי, מוזיקלי וכו'.
פסטיבל לרוב ינוע סביב נושא או תחום מרכזי. לדגומה פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, פסטיבל בירה, פסטיבל דרום אמריקה, פסטיבל סלסה וכו'.

לרוב ועל מנת לממן את הפסטיבל יערך שיתוף פעולה כלשהו עם גוף מסחרי או מספר גופים. הגופים המסחריים מחפשים להרוויח מהפסטיבל מסה קריטית של קהל, שייכות לעולם התוכן של המותג והשלכת ערכי הפסטיבל על המותג.
לעתים הגוף המסחרי יפרוס חסות כל כך רחבה על האירוע, עד אשר הפסטיבל יהיה מזוהה עימו, כמו פסטיבל גולדסטאר לדוגמה.

בנוסף, במקרים מסוימים מחלקת השיווק של המותג או הגוף המסחרי יזמו את הפסטיבל למטרות שיווקיות או כיוזמה מסחרית לכל דבר. לדוגמה שוק האוכל של עיתון העיר - "טעם העיר".
במקרים מסוימים הפסטיבל יוגדר כיריד. יריד הינו מונח טכני המתייחס לפסטיבל בו מתקיים מסחר. דוכנים לממכר מזון, אופנה וכו'.

הפקת פסטיבלים לרוב מבוצעת ע"י חברות הפקה מקצועיות שכן מדובר בנושא מורכב המצריך התמקצעות, שילוב ושיתוף פעולה של מספר גופים רב, כגון הרשות המקומית, המשטרה, מד"א, גופים מסחריים, ספקי תוכן ואמצעי התקשורת.
בישראל בפרט ובעולם, פסטיבלים רבים הפכו למסורת שנתית ולמותג מיתולוגי בעל חיים עצמאיים לדוגמה פסטיבל הבירה של מינכן "אוקטוברפסט" שזוכה לחיקויים במדינות שונות בעולם. פסטיבל האהבה ופסטיבל הגאווה בעלי הגוון האידאולוגי.

ישנם פסטיבלים המקיימים סביבם כלכלה שלמה של ערים ולעתים של מדינות. הקרנבל הברזילאי, במיוחד זה המתקיים בריו דה ז'אנרו הפך עם השנים ל"מפלצת" שתורמת מליארדים של דולרים לכלכלה המקומית בכלל ולענף התיירות בפרט.
פסטיבל, יריד, קרנבל - בכל המקרים מדובר בהגדרה סמנטית לאירוע רחב, רב משתתפים, אשר מאגד נושא מסוים וקורא לקהל לחגוג, להעשיר את הידע, ליהנות ולבזבז כסף.


פסטיבלים קרובים

תאריך שם הארוע פרטים

ללוח האירועים המלא

חדשות - פסטיבלים

15/1/2015  פסטיבל דרום אדום – חג הכלניות בצפון הנגב - חוגג עשור!
פסטיבל לאחר בחירתה של הכלנית לפרח הלאומי של המדינה, יחד עם גשמי הברכה בחורף הנוכחי ולקראת פריחתן של מיליוני הכלניות במרבדים מדהימים וססגוניים, יערך זו השנה העשירית חג הפריחה המסורתי "דרום אדום" למשך 4 סופי שבוע 29.1-21.2.2015
12/1/2015   פסטיבל אילת חוגג עשור
פסטיבל חגיגות העשור לפסטיבל אילת הבינלאומי למוסיקה קאמרית, שיתארח במלון דן אילת, יתאפיינו בתכנית עשירה במיוחד עם שלל אורחים מרחבי העולם: תזמורת קאמרטה ג'נבה עם הצ'לן הדגול סטיבן איסרליס; הרכב הבארוק האיטלקי אקורדונה עם הזמר מרקו ביזלי; מקהלת סולני קלן מגרמניה; רביעיית פיצוויליאם הבריטית עם הזמרת מירה עוואד; להקת הפלמנקו של מריה חונקל מספרד; שם-טוב לוי עם מיטב שיריו בעיבודים קאמריים; וכמו תמיד, סולנים מהשורה הראשונה בעולם, פרמיירות בינלאומיות והרבה מוסיקה קאמרית משובחת.
14/12/2014  פסטיבל "גולדסטאר זאפה סאונד סיסטם" בנמל
פסטיבל מארינה מקסימיליאן מארחת את Keren Ann ורד בנד,
שלומי שבן מארח את שלום חנוך ועוד..
7/12/2014  פסטיבל "החג של החגים" חיפה
פסטיבל סופי שבוע חורפיים וחגיגיים לכל המשפחה בוואדי ניסנאס והמושבה גרמנית בחיפה
2/12/2014  פסטיבל אילת חוגג עשור
פסטיבל חגיגות העשור לפסטיבל אילת הבינלאומי למוסיקה קאמרית, שיתארח במלון דן אילת, יתאפיינו בתכנית עשירה במיוחד עם שלל אורחים מרחבי העולם
10/11/2014  פסטיבל הסיגדיאדה בתל אביב
פסטיבל זוהי השנה השלישית שבה יתקיים פסטיבל הסיגדיאדה בתל אביב, שלושה ימים של חגיגה אתיופית אמיתית, עם מיטב היוצרים וההופעות
28/10/2014  פסטיבל הילדים - "ילד פלא" יוצא לדרך בפעם השמינית
פסטיבל מי אמר שאי אפשר לעשות פסטיבל כמו פעם שמעביר מסרים חינוכיים בהפקה צנועה שלא תמצאו בה פירוטכניקה ושלל זיקוקים
27/10/2014  פסטיבל 'דרום עולה' באשקלון הסתיים בהצלחה חסרת תקדים
פסטיבל למעלה מ-100,000 אנשים הדרימו בשבוע שעבר וביקרו באשקלון בפסטיבל 'דרום עולה' והשתתפו באירועי התרבות ומופעי הענק שנערכו בטיילת העיר על במה תחת כיפת השמיים בפסטיבל הגדול בישראל בסוכות.
22/10/2014  פסטיבל אינדי סיטי LIVE HARMONY מתחדש במרכז ירושלים
פסטיבל פסטיבל "אינדי סיטי", שיועד ליולי האחרון אך נדחה עקב המצב הביטחוני, חוזר לירושלים אל חגיגות
פתיחת שנת הלימודים
20/10/2014  פסטיבל ימי ענף הזית ה-20
פסטיבל כולם מחכים לימים שאחרי החגים. כמידי שנה, בימי מסיק הזיתים יתקיים ברחבי הגליל, הגולן והעמקים פסטיבל ימי ענף הזית ה-20 במספר

לעוד חדשות על פסטיבלים לחצו כאן