פסטיבלים הינו מושג רחב, המתייחס למכלול של אירועים בעלי צביון מסחרי, אומנותי, פוליטי, חברתי, אידיאולוגי, מוזיקלי וכו'.
פסטיבל לרוב ינוע סביב נושא או תחום מרכזי. לדגומה פסטיבל מוזיקה אלקטרונית, פסטיבל בירה, פסטיבל דרום אמריקה, פסטיבל סלסה וכו'.

לרוב ועל מנת לממן את הפסטיבל יערך שיתוף פעולה כלשהו עם גוף מסחרי או מספר גופים. הגופים המסחריים מחפשים להרוויח מהפסטיבל מסה קריטית של קהל, שייכות לעולם התוכן של המותג והשלכת ערכי הפסטיבל על המותג.
לעתים הגוף המסחרי יפרוס חסות כל כך רחבה על האירוע, עד אשר הפסטיבל יהיה מזוהה עימו, כמו פסטיבל גולדסטאר לדוגמה.

בנוסף, במקרים מסוימים מחלקת השיווק של המותג או הגוף המסחרי יזמו את הפסטיבל למטרות שיווקיות או כיוזמה מסחרית לכל דבר. לדוגמה שוק האוכל של עיתון העיר - "טעם העיר".
במקרים מסוימים הפסטיבל יוגדר כיריד. יריד הינו מונח טכני המתייחס לפסטיבל בו מתקיים מסחר. דוכנים לממכר מזון, אופנה וכו'.

הפקת פסטיבלים לרוב מבוצעת ע"י חברות הפקה מקצועיות שכן מדובר בנושא מורכב המצריך התמקצעות, שילוב ושיתוף פעולה של מספר גופים רב, כגון הרשות המקומית, המשטרה, מד"א, גופים מסחריים, ספקי תוכן ואמצעי התקשורת.
בישראל בפרט ובעולם, פסטיבלים רבים הפכו למסורת שנתית ולמותג מיתולוגי בעל חיים עצמאיים לדוגמה פסטיבל הבירה של מינכן "אוקטוברפסט" שזוכה לחיקויים במדינות שונות בעולם. פסטיבל האהבה ופסטיבל הגאווה בעלי הגוון האידאולוגי.

ישנם פסטיבלים המקיימים סביבם כלכלה שלמה של ערים ולעתים של מדינות. הקרנבל הברזילאי, במיוחד זה המתקיים בריו דה ז'אנרו הפך עם השנים ל"מפלצת" שתורמת מליארדים של דולרים לכלכלה המקומית בכלל ולענף התיירות בפרט.
פסטיבל, יריד, קרנבל - בכל המקרים מדובר בהגדרה סמנטית לאירוע רחב, רב משתתפים, אשר מאגד נושא מסוים וקורא לקהל לחגוג, להעשיר את הידע, ליהנות ולבזבז כסף.


פסטיבלים קרובים

תאריך שם הארוע פרטים

ללוח האירועים המלא

חדשות - פסטיבלים

18/9/2016  פסטיבל ויריד הקעקועים הבינלאומי בישראל
פסטיבל אירוע הקעקועים, קישוטי הגוף ואמנות באקסטרים חוגג את שנתו הרביעית ברציפות בגני התערוכה בתל-אביב. יומיים בהם יציגו כמאה מקעקעים, מרחבי העולם וישראל את הטרנדים החמים של תרבות הקעקוע העכשווית.
5/9/2016  פסטיבל ברנינג מן (האיש הבוער) 2016 יצא לדרך בפעם ה 30 בנבדה!
5/9/2016  פסטיבל היין 2016 באר שבע
פסטיבל פסטיבל היין בבאר שבע יתקיים זו השנה הרביעית במתחם הקטר בעיר העתיקה, באר שבע. הפסטיבל יכלול טעימות של יינות מרתקים, חדשים ונדירים, הופעות ישראליות ומסיבה לטינית ויתקיים בימים רביעי וחמישי, 14 ו-15 בספטמבר 2016.
28/8/2016  מאבות המזון של אירועי הרחוב בישראל
פסטיבל ג'קי בכר, איש תאטרון רחוב, אחד ממובילי הז'אנר בארץ, החל את דרכו כשחקן, אומן רחוב ובימאי, והפך להיות אחד המפיקים של הפסטיבלים הגדולים בישראל: פסטיבל מודיעין הבינלאומי לקרקס, פסטיבל רחובות הבינלאומי לפסלים חיים, פסטיבל נתניה לליצנות, פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, ימי מוסיקה וטבע במשגב, פסטיבל האבירים בירושלים, העדלאידע של חולון ועוד רבים אחרים..

24/8/2016  פסטיבל הבירה בירושלים מציין את השנה ה-12!
פסטיבל פסטיבל הבירה בירושלים יתקיים השנה בפעם ה-12 ברציפות, זהו הפסטיבל היחיד מסוגו והגדול בארץ. והשנה בפסטיבל 120 סוגים של בירות, דוכני אקססוריז ומזון מובחרים והופעות חיות!
21/8/2016  פסטיבל כלבליב
פסטיבל בסוף השבוע הקרוב - יום שישי 26/8, תחגוג עיריית תל אביב–יפו את פסטיבל "כלביב", הפנינג ראשון מסוגו לכלבים ובעליהם!
29/7/2016  פסטיבל בת ים לתאטרון רחוב ייפתח בחודש אוגוסט
לקראת פסטיבל בת ים לתאטרון רחוב שיתקיים בחודש אוגוסט, קבלו תזכורת צבעונית מהפסטיבל הקודם..
23/7/2016  פסטיבל "אנימיקס" ייפתח בשבוע הבא בתל אביב
פסטיבל "אנימיקס"- הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה קומיקס וקריקטורה יתקיים השנה בסינמטק ת"א בתאריכים 6-2 באוגוסט 2016. השנה מציין הפסטיבל 16 שנים להיווסדו.
23/7/2016  אירועי השבוע
פסטיבל אז מה קורה השבוע בארץ? ריכזנו עבורכם את האירועים, הפסטיבלים וההפקות המעניינות ביותר שניתן למצוא השבוע ברחבי הארץ.
21/7/2016  אתניקס, אריאל זילבר ודיוויד ברוזה בפסטיבל ערד 2016
פסטיבל פסטיבל ערד 2016 יתקיים בין ה22 ל25 באוגוסט בעיר הדרומית ערד. זו השנה ה-34 בה מתקיים הפסטיבל אשר יארח השנה אומנים מן השורה הראשונה, מופעים מיוחדים ומופע איחוד של להקת אטרף.

לעוד חדשות על פסטיבלים לחצו כאן