אין מספיק אנשי מקצוע בתעשיית התערוכות בישראל

אין מספיק אנשי מקצוע בתעשיית התערוכות בישראל
מאת: יצחק שלו*

מנכ"ל מרכז הירידים של קלן יוצא במאמר חריף בגליון האחרון של תעשיית התערוכות בגרמניה, נגד הבינוניות של אנשי המקצוע העוסקים בתערוכות בגרמניה. " אנחנו לא נמצאים במקום בו אנו צריכים להיות " הוא זועק בכותרת המאמר.

אם זה מה שקורה בגרמניה, מה נאמר על מה שקורה בישראל? שם, הוא קורא לאקדמיה לאמץ את לימודי התערוכות כחלק מלימודי מינהל עסקים. כאן, אפילו בקורסים בסיסיים של שיווק, נושא התערוכות אינו נכלל בחומר הלימודי....אז אוניברסיטה?

כאן, קם אדם בבוקר ומחליט שבערב הוא כבר יעסוק בתערוכות ולמחרת הוא כבר שם, עם כרטיס ביקור ו" פרויקטים " בתנור. כל הכבוד ליוזמה וכמובן שכל התחלה יכולה להוביל להצלחה. בסה"כ, איך כולנו התחלנו?

אבל היום, בעידן ההתמקצעות, יש לעשות קצת יותר. כי נפילה של תערוכה היא נפילה של עשרות ומאות מציגים ובודאי לא זה מה שאנחנו רוצים.

אז מה אנחנו רוצים? אנחנו רוצים שאנשים עם הכשרה מתאימה יעסקו בנושא. אנחנו רוצים אחריות מקצועית, אנחנו מחפשים רציפות וכן, גם כבוד למקצוע.

זה יפה, אבל יש מקצוע כזה? תערוכות זה מקצוע? יש צורך בהסמכה כלשהי? העוסק בכך מחזיק בתעודה ? לא היום, אבל אולי מחר.

כדי שזה יקרה יש לעשות כמה דברים. הראשון במעלה, לבקש את המציגים לבדוק את ציציות האנשים המציגים עצמם בפניהם כמארגני תערוכות, מעצבים, קבלנים וכד'. ניסיון מוכח ו/או אמצעים מוכחים הם תנאי. 

שנית, יש לפתוח לאלתר מסגרת של הכשרה מקצועית בשתי רמות: לאלו שכבר עוסקים ולאלו שמבקשים להצטרף לעוסקים בתחום התערוכות.

מי יכול להרים את הכפפה? איגוד העוסקים בתערוכות שליד איגוד לשכות המסחר, בעלי מכללות להדרכה והכשרה, מסגרות אקדמיות וכמובן, יזמים חדשים.

בעת שכיהנתי כיו"ר הראשון של איגוד העוסקים בתערוכות, הוחל במהלך כזה, אבל הוא לא הבשיל. עברו כמה שנים, הנהלות התחלפו ואולי עכשיו הזמן לחדש את היוזמה.

אין מספיק אנשי מקצוע בישראל וכתוצאה מכך, יש להניח שלא נראה התקדמות משמעותית בתחום זה. ואם זה נכון, שאם לא הולכים קדימה, הולכים אחורה, הרי שגם העתיד אינו צופה לנו טובות. נדגיש רק, שמסביב לנו, במדינות שכנות, התעשייה מתפתחת בקצב כזה, שכאשר נתעורר, כבר לא נוכל להדביקם.

ולסיום, אם נחליף את המילה " תערוכות " במילה " אירועים ", " קד"מ ", " כנסים ", נגיע לאותן תוצאות ולאותן מסקנות.

 

 

* הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברות שבל ארגון תערוכות בע"מ ואיטקס שרותי תערוכות ומידע בע"מ ומחבר הספר " תערוכות – 1440 דקות של הצלחה או כשלון "

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך