הסכמי סחר בין ישראל למדינות השונות

הסכמי סחר בן ישראל למדינות השונות

הסכם סחר חופשי היינו הסכם שנחתם בין שתי מדינות או יותר להקמת אזור סחר חופשי. לישראל הסכמים לאזור סחר חופשי עם מדינות רבות. ההסכמים מעניקים ליצוא הישראלי תנאי גישה מועדפים בשווקי מדינות אלה.

ההעדפות מתבטאות בדרך כלל, בפטור ממכסים ובמשטר יבוא ליברלי. הסכמי הסחר עליהם חתומה ישראל בנויים מפרקים שונים ובהם: הוראות לגבי מוצרים תעשייתיים וחקלאיים, תנועות הון, תשלומים, רכש ציבורי, תחרות וקניין רוחני, שת"פ בתחומים נרחבים, עניינים חברתיים, רכש גומלין, הוראות מוצר מקור, כללי מקור, תעודות מקור וכד'.

במסגרת ההסכמים נקבעו "כללי מקור" המגדירים את המדינה בה נוצרה הסחורה ופורטו תהליכי עיבוד הנחוצים על-מנת להעניק למוצרים מעמד של מוצר מקור. רק מוצרים העונים על דרישות כללי המקור יזכו לעדיפות. בהסכמי הסחר מופיע פירוט רשימות המוצרים הנהנים מהטבות מיוחדות, רשימות של מוצרים יוצאים מן הכלל, ורשימות של תהליכי העיבוד הנחוצים.

על מנת שיצואן ייהנה מהטבות מכס משמעותיות בכניסה לארצות שונות הוא חייב לצרף לכל משלוח תעודת מקור.

תעודת מקור תפקידה לזהות את המוצר כמוצר מקור ישראלי ולחייב את היצואן בהצהרתו ובחתימת גורם מאשר נוסף בחלק מהמדינות כי המוצר הוא אכן מוצר מקור ישראל.

הסכמי הסחר עליהם חתומה ישראל:

איחוד אירופי - 1975
ארה"ב – 1985. ארה"ב - כולל פורטו ריקו

מדינות איחוד אירופי - אוסטריה, איטליה, אירלנד, אנגליה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, לוקסמבורג, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צרפת, ושוודיה החל מה-1 במאי 2004 יוספו המדינות הבאות: אסטוניה, לטביה, ליטא, פולין, סלובקיה, צכיה, סלובניה, הונגריה, קפריסין ומלטה.

מדינות אפט"א - איסלנד, ליכטנשטיין, נורווגיה ושוויץ, תורכיה וקנדה.

ביצוא למדינות האיחוד האירופי: ליצוא בערך גבוה מ - / US $7,500 =euro 6,000. כל יצואן אשר אושר ע"י המכס וניתן לו אישור "יצואן מוסמך" רשאי להגיש חשבון (INVOICE) שיהווה תחליף לתעודת מקור 1 EUR

במקרה זה יצהיר היצואן ע"ג החשבון כי הטובין עונים על כללי המקור כולל מספר היצואן המוסמך.

ביצוא למדינות אפט"א:

ליצוא בערך גבוה מ - EURO / 3,655 US 2,820$. כל יצואן אשר אושר ע"י המכס וניתן לו אישור "יצואן מוסמך" רשאי להגיש חשבון (INVOICE) שיהווה תחליף לתעודת מקור 1 במקרה זה יצהיר היצואן ע"ג החשבון כי הטובין עונים על כללי המקור כולל חותמת יצואן מוסמך המונפקת ע"פ כללי המכס.

באדיבות: אייר מייל אקספרס בע"מ    www.ame.co.il

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך