"העובדים השקופים" של הכלכלה הישראלית

"העובדים השקופים" של הכלכלה הישראלית / דרור אטרי

מגזר העסקים הקטנים והבינוניים הוא מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל, אך הרגולציה והעדר ההתייחסות למצוקות בעלי העסקים, הופכת את ישראל למדינה שלא טוב לעשות בה עסקים. ה-"אמנה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בישראל 2015" נועדה להסיר את האפליה של העובדים העצמאים לעומת העובדים השכירים ולהביא להכרה בזכויותיהם היסודיות
 
מדינת ישראל אינה רואה לנגד עיניה את טובתו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים, הבונה את הכלכלה הישראלית. מערכת הבחירות הנוכחית פגעה בשורה של תהליכים חיוביים שטיפולם החל בתחום מגזר העסקים הקטנים. הבטחות רבות ניתנו ע"י הממשלה היוצאת, לרבות: פיצויים לנפגעי מבצע צוק איתן תוך 45 ימים, קרנות מימון ואשראי, קידום תשלומים ע"י הממשלה והמגזר הציבורי, צמצום הבירוקרטיה, מתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בתמיכת המדינה, קידום ושוויון זכויות סוציאליות לבעלי עסקים קטנים כגון דמי אבטלה ועוד. אולם, כל ההבטחות נגדעו, והעסקים הקטנים שוב הראשונים להיפגע כתוצאה מהתפטרות הממשלה והבחירות הקרבות. 
 
העסקים הקטנים והבינוניים נמצאים בקשיי נזילות כספית מתמדת, ללא סיוע מהמדינה, מצב אשר מחריף בעתות משבר ובמצבי קיצון, כדוגמת מבצע "צוק איתן", בו אלפי עסקים נסגרו ומאות עובדים נאלצו להצטרף למעגל האבטלה עקב חובותיהם שהלכו וטפחו. בעלי העסקים מרגישים מופקרים על ידי המדינה, ובצדק. בפועל, נוצר מעמד חדש של עובדים, כאלה אשר אינם שכירים, אולם גם אינם אנשי עסקים, אלא אזרחים מן השורה שעמלים למחייתם כמו העובדים השכירים במשק; תחקירנים, כותבים, שיפוצניקים, מטפלים, מדבירים, מתרגמים, עורכות לשון, מעצבות, קוסמטיקאיות, ועוד רבים אשר עובדים במשרות מלאות, ואף למעלה מזה, ללא תנאים, ללא דמי אבטלה, ללא פנסיה מסודרת ועוד. שכרם הממוצע של אלה ביחס לשעות העבודה שלהם נמוך משכר המינימום! להיות עצמאי היא לא תמיד בחירה - רבים עובדים בזירות בהן אין כלל אפשרות לעבוד כשכיר, כאלה אשר נפלטו ממעגל התעסוקה אחרי גיל 40, או נשים לילדים קטנים הנאלצות להתפרנס כעצמאיות מביתן, אך אלה, שלא כמו העובדים השכירים, המקבלים מהמדינה רשת ביטחון בשעת מצוקה, כגון דמי אבטלה, דמי מחלה, דמי הבראה ועוד, אלה לא קיימים לעצמאים והם אינם זכאים לסיוע כזה או אחר, על אף שחובתם דומה ואף גדולה מזו של השכירים, לרבות תשלומי מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ בשיעור גבוה משמעותית מזה של העובדים השכירים. 
 
מדובר באזרחים אשר לקחו אחריות מלאה על גורלם ויצרו מקור הכנסה לעצמם, למדינה ולעובדיהם, אך בתמורה, הם אינם מקבלים זכויות, ולו בסיסיות, הדומות לאלה של העובדים השכירים. תנאי השכר של העובדים ה"עצמאים" אינם נתונים לפיקוח או הגנה כמו אלה של השכירים, ואין גוף האמון על פגיעה או הלנת שכרם, בדומה ל"הסתדרות". שיטת העבודה של עסקים אלה קרויה "שוטף פלוס,פלוס,פלוס..."  ולכן מועד התשלום בפועל נדחה עוד ועוד. מציאות זו מביאה את בעלי העסקים לגירעונות כבדים שלעיתים מביאים אף לסגירת העסק, וכשזה קורה, איש לא ישלם לבעליהם דמי אבטלה עד מציאת מקור פרנסה חדש, זכות אותה השכירים מקבלים מיומם הראשון ללא פרנסה. המדינה, ברשות החוק, יצרה מצב אבסורדי בו אף היא כמעסיקה הגדולה במשק, מעדיפה להעסיק פרילנסרים במקום עובדים שכירים, מתוך ידיעה שהזכויות וההטבות כלל לא חלים עליהם. כיום, כל מעסיק יעדיף עובד פרילנסר אשר כמעט ולא זכאי לשום הטבה על פני עובד שכיר אשר מעמדו מעוגן היטב.
 
למרות כישלונה החרוץ של הממשלה בקידומם, יש דרך לשיפור מצבם של העסקים הקטנים. כצעד ראשון, נפלה בחלקנו ההזדמנות להעמיד על סדר היום הציבורי את החשיבות והדאגה לקידום העסקים באמצעות חתימה ואשרור של "אמנה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בישראל 2015", אשר תוכרז לראשונה בועידת ישראל ה-8 לעסקים קטנים ובינוניים שתתקיים ב-24 למרץ. 
בין התביעות אשר יוצגו באמנה: מתן דמי אבטלה לעצמאי שנאלץ לסגור את העסק, מתן דמי לידה מלאים לכל עצמאית, הגנה מלאה על עצמאים היוצאים למילואים במקרה של אובדן הכנסות, מתן אפשרות לעצמאי לבטח את עצמו בביטוחים פרטיים שיספקו לו הגנה אמיתית בשעת מצוקה, איסור גורף ומוחלט על תשלום במתכונת של יותר משוטף +30 בכל המגזר הציבורי, העברת חוק "המשתתף החופשי" המקנה לפרילנסרים עצמאים שעובדים במתכונת של שכירים זכויות דומות לאלה של שכירים בעלי יחסי עובד-מעביד, קבלת הפסיקות של בית המשפט העליון בדבר הכרה בהוצאות טיפול בילדים, לימודים ואש"ל, סיוע במימוש הזכות לימי מחלה (של העצמאי/ת ושל ילדיו/ה), ימי חופשה וימי הבראה, הקניית זכויות פנסיה מתאימות, תשלום משכורות לעובדים ולבעל העסק עצמו במבצעים צבאיים על ידי המוסד לביטוח לאומי, והתאמת הנחיות להעסקת ופיטורי עובדים לעסקים קטנים.
 
מערכת הבחירות שעצרה את הפעילות, מהווה פלטפורמה מצוינת להרים את הדגל, ולדרוש מכל המפלגות ומכל הנציגים והנבחרים לפעול למען העסקים ולחתום על ה"אמנה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בישראל 2015 ".
 
*הכותב הוא דרור אטרי, יו"ר איגוד העסקים מודיעין והשפלה, יו"ר פורום מנכ"לים בלשכת המסחר ירושלים, חבר נשיאות לשכות המסחר וחבר נשיאות הארגונים העסקיים במשק (ארגון הגג של המגזר העסקי בישראל), יוזם זו השנה השמינית את וועידת ישראל לעסקים קטנים ובינוניים  .SMB 2015
 
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך