עם היד על הדופק

עם היד על הדופק

הצוות הטכני משמש כמוציא לפועל של הבטחות ההפקה ללקוח ולגורמים נוספים כגון:רישוי, משטרה, מהנדס בטיחות ועוד. תרומתו להצלחת האירוע גדולה ולעיתים מכרעת. אך למרות זאת מפיקים רבים נכשלים בהבנת הערך הטמון בצוות התפעול וסופגים כשלונות מבישים מקצועית, מסוכנים בטיחותית ומפחיתים בערך ויוקרת ההפקה.


חלק מהגורמים לכך הם: חוסר מודעות לנושא, ניהול ריכוזי, תקציב נמוך ולקיחת סיכונים בשיטת "סמוך" נסתדר ועוד. בשוק הפקה יש כמה שמות שונים עם הגדרות תפקידים שונה, אך באופן כללי ניתן לחלק לכמה קטגוריות:
1. מפיק טכני -לרוב ינהל את הצד הטכני משלב התכנון, הרישוי והפיקוח על הביצוע.
2.תפעול בדגש ניהול -עזרה להפקה להשתלט ולפקח על הפעילויות המתרחשות בו זמנית.
3.תפעול טכני -כאשר חברת ההפקה מבצעת עבודות כגון: התקנת תרנים לדגלים, חסימות, הסתרות ובינוי קל.
4. תפעול כללי - עזרה טכנית פשוטה יחסית.
5. עוזרי הפקה -משימות לך, תסחוב, סע לקנות ועוד.


אין תחליף לניסיון מקצועי ולהגיון בריא. כיוון שכמות וסוג התקלות יכולים למלא דפים שלמים של סיפורי גבורה וכשלונות מפתיעים, מצחיקים, כואבים, ומסוכנים שגרמו להפסדים ואיבוד לקוחות. על ההפקה לבצע חישובים ותחזיות לגבי מורכבות האירוע וכלל המשימות של הספקים החיצוניים ושל ההפקה.

זו משוואה מתמטית מסובכת הדורשת ניסיון כי יש להכניס גם גורמים שאי אפשר לצפות אפילו בהגיון סביר.זהו הדובדבן החמוץ מה לא חשבנו שיכול להשתבש והוא משתבש במהלך ההקמה או האירוע. כאן יכולה להתגלות התרומה "השקטה" של צוות התפעול; אילתור בזמן אמת של פתרון יצירתי ובטיחותי.


ולסיכום: כדאי להשקיע מחשבה איזה מיומנות נדרשת מהצוות ולהמנע מטעויות כמו: לתת למתפעל לא מנוסה לתלות שילוט בטיחות או להתקין תרנים בלי פיקוח מקצועי, או לתת למתפעל שאינו חזק בניהול לפקח על ספקים.


ואסיים בסיפור קצר על הפתעה בלתי צפויה.
המקום: בנייני האומה
האירוע: בת מצווה של....
המיקום: פינת הפעלות לילדים
העיתוי: רבע שעה לפני כניסת קהל
ההפתעה: נחש צפע בוגר באורך מטר ועשרים יוצא לו מתוך אחת הספות המושכרות.
לאורחים שלום, הנחש סיים את הגלגול הנוכחי שלו.
השאלה: האם להזמין לפני אירוע לוכד נחשים?
התשובה: עדיף שיהיה מי שזמין ומסוגל לפתור בעיות ומה שיותר הרי זה משובח. כך תוכלו להוריד חלק מהאחריות והלחץ ממפיק האירוע. זכרו הפקה זו "עבודה" לאורך זמן.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך