למה הומור

הומור - מהו סוד הקסם?

נשאלת השאלה מדוע מתי ואיך ההומור יצליח ויעבוד? או, מתי הוא לא עובד? מה יש בו בהומור שגורם לנו ליהנות ומתי נדע שזה באמת תבשיל טוב? ברור שכאשר נערבב את החומרים הנכונים נגיע לתוצאה הרצויה: שנינות שהיא חוויה מחשבתית, עליזות - שהיא חוויה אמוציונאלית וצחוק – שהינו חוויה פיזיולוגית. 

כאשר אנו חווים את כל המרכיבים הללו יחד אנחנו בעצם נהנים מהומור טוב ומשובח שמפעיל את כל החושים וקולע לטעמנו. 
ניתן לחוות כל אחת מהחוויות הללו בנפרד, אך החוויה לא תהיה חזקה ומושלמת. רק כאשר התסריט ייכתב במדויק תוך הקפדה על שנינות והולכה אל המפתיע והבלתי צפוי וכאשר הבמאי והשחקנים יפצחו את מהות הטקסט וזווית ההומור הנדרשת בביצוע מדויק ובקצב נכון ויוליכו את הקהל שמכיר ומצפה למשהו אחד לקבל משהו אחר מפתיע. נצליח להניע  את גלגלי הצחוק וההנאה. 

לכן חשוב בעבודה על הומור להקפיד ולבחור את הטאלנט הנכון, הכותב הנכון והצוות הנכון 
שמבצע את הדבר המדוייק במיוחד עבור הקהל הספציפי. כותב שמבין בכתיבת הומור, שחקן קומי שמתאים לטעמו של הקהל ולהומור הכתוב ובמאי - איש תוכן שמבין מי הקהל שעומד מולו ומה המסרים שהחברה מעוניינת להעביר באמצעותו כל אלו יחד יובילו את העשייה בדרך שתביא לתוצאה מדויקת ורצויה: צחוק עליזות והנאה. 

במערכון המוצג כאן לקוח מתוך אירוע לקוחות של חברתIBM  בנושא מערכות איפסון ממוחשבות האתגר שהציבה התמודדות עם קיום מידע כפול ותפיסת נפח במערכות מחשב ותוכנות ישנות אותן צריך להמחיש בעזרת הומור. 

ה
מערכון (אחד מתוך ארבעה) מתרחש בעולמו הפנימי של המחשב עמוק בתוך מערכות האפסון. לצורך כך נבחר לוקיישן לצילום - מחסן ענק, מקום המאיר בזווית מיוחדת את חללי האפסון שבתוך המחשב. המשתתפים בו הם האנשים הקטנים שחיים בתוך המחשב – יש להם כללי התנהגות שונים ולא צפוים. 

לירית בלבן שחקנית וקומיקאית נפלאה מגלמת שתי דמויות צבעוניות אחיות שמופקדות על המחסן. מדובר במחסן דמיוני לאפסון תוכנה בתוך חומרת המחשב לירית מגלמת שתי מחסנאיות פרחות שמשכפלות את עצמן ואת המשפטים בהם הן משתמשות כאילו היו שיכפול של נתונים. לירית משחקת משחק מדויק בתזמון נכון ומאירה  את הדמויות באור ייחודי לה בביצוע מצחיק בעולם דמיוני  ומזווית שונה ומגוחכת. 

בעולם המחשב חוזרים האפסנאים האחד על דברי השני –  נוצר מידע מיותר שמבזבז נפח. 
בדרך זו המחשנו את האתגרים הניצבים בפני IBM  אתגרים לצמצום מידע כפול והורדת נפח. הצופה הופתע מהסיטואציה הבלתי צפויה שקשורה לעולמו ונהנה מהביצוע הנפלא והמתוזמן היטב של לירית בלבן ולכן צחק ונהנה בכיף גדול. 

המערכון לקוח מתוך אירוע לקוחות
IBM 2010 בהפקת כנס ישראל:
 http://www.nextv.co.il/siteFiles/1/304/2237.asp 
כתיבה ובימוי - אבישי גולדשטיין NEXTV
אבישי גולדשטיין, במאי ומפיק תוכן: 
"זהו זה ", "לילה גוב" ,"יאצפן","שי ודרור"... 
"קקטוס הזהב ","EFFIE ",מוטורולה  , IBM ....

 

 

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך