כיצד ניתן להתגבר על החום בהפקות בימי הקיץ?

כיצד ניתן להתגבר על החום בהפקות בימי הקיץ?

נפלה עלינו משימת המשימות: הפקת אירוע בקיץ.

מיד מתחילות להתרוצץ המחשבות: איפה, איך, מי הספק המועדף ???

ובקיץ חם. ועוד איך חם. ביום וגם בערב. והחום הזה של הקיץ עלול להוריד לטמיון את כל ההשקעה בהפקה.


במשך השנים הועלו ונוסו רעיונות שונים ומגוונים לצינון אירועים: החל מפיזור המוני מאווררים, גדולים וקטנים, דרך כל מיני מכשירי צינון מיובאים המספקים השפעה לשטח מוגבל, ועד מזגנים תעשייתיים על גלגלים לצינון בחוץ.


נראה כי הפתרון האופטימלי לצינון אירועי קיץ מורכב משילוב של מספר אמצעים יחדיו – אשר יספקו מענה איכותי ויתרמו להצלחת האירוע/ההפקה ביום קיץ חם:


בחירת המקום

לא תמיד ניתן להתגמש בכל הנוגע ל"לוקיישן", שכן ההחלטה היא לקיים אותו על חוף הים או בשטח פתוח כלשהו. חוף הים בדרך כלל חשוף וחם, אבל בחיק הטבע עדיפה סביבה עשירה בצמחיה ומוצלת אשר לא חוסמת משבי אוויר חופשי בשטח.


הצללה
אם האירוע מתקיים בשעות היום, כשהשמש הקיצית קופחת ו"מחפשת" במי להתעלל, חשוב להצל את מתחם האירוע. תחום ההצללות התפתח מאוד בשנים האחרונות והפך לחלק עיצובי ממדרגה ראשונה, כשלרשות הלקוח עומדות אפשרויות רבות של עיצובי הצללה, סוגי הבד וכד'. בתכנון הצללה לאירוע, חשוב להקפיד על מספר עקרונות . ראשית: אסור ליריעת הצל לחסום את משב הרוח (ובכך ליצור אזורים חמים). שנית: צריך להתקין את יריעת הצל בגובה מינימאלי אשר יאפשר זרימת אויר גבוה מעל ראש הקהל ויתרום לאוורור הסביבה. שלישית: רצוי שיהיו ביריעה "פתחי אוורור" אשר יאפשרו לאוויר החם שמצטבר מתחת ליריעה – להיפלט החוצה. שכבת אוויר חמה, אם תהיה כלואה מתחת ליריעת ההצללה – תפעל כמו תנור מעל ראשי המתכנסים. חשוב לסלק אותה!

עד כאן התייחסנו לפתרונות ה"פאסיביים".
חשוב לא פחות להשתמש באמצעי "אקטיבי" שישלים את הפתרון:

מצננים למקומות פתוחים.
בשוק יש מספר סוגים של מצננים הפועלים על בסיס שיטת הצינון באידוי. המוכר שבהם הוא מצנן הפועל בשיטת "המזרון הלח": מאוורר מובנה יונק אוויר חיצוני דרך קירות המצנן הספוגים במים ובנויים כקופסא סגורה. האוויר החיצוני החם העובר דרך הריקות הרטובים אוסף טיפות מים מיקרוניות ויוצא לצנן את הסביבה הקרובה למצנן על ידי אידוי וספיחת החום. המצננים הללו יעילים בטווחים של מטרים בודדים ולכן צריך להתחשב בכך כשמתאימים את הכמות.

אמצעי חדש ומהפכני לצינון יעיל שמכסה שטח גדול יחסית, הוא המצנן הנקרא "פג-חום".
הפג-חום הינו פיתוח ישראלי ייחודי המאפשר צינון יעיל של אירועים והפקות בקיץ המתקיימים במקומות פתוחים (גני אירועים, חוף הים, במדבר ובכל מקום בעצם), תחת רשת צל וגם כאשר אין כל הצללה והאירוע מתקיים תחת השמיים הפתוחים (או השמש הקופחת..). הפג-חום מזרים אוויר מצונן בכמויות גדולות לעבר השטח הנדרש, סופח את החום ברמות גבוהות, ומוריד את הטמפרטורה בצורה ניכרת בטווחים העולים על 15 מ'.

 

המאמר נכתב על ידי אליה בלילה,

פג-חום.אביב בע"מ, מערכות צינון לאירועים.

050-8336669

eliya@pha.co.il

www.pha.co.il 

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך